Antoni Gaudi - genialny architekt, któremu Barcelona zawdzięcza swe piękno. Atrakcje Barcelony - ROSOMAG.PL
domy Gaudiego
fot. wallpaperbro.com

Antoni Gaudi – genialny architekt, któremu Barcelona zawdzięcza swe piękno. Atrakcje Barcelony

Kto jeszcze nie był, koniecznie niech dopisze Barcelonę do listy miejsc, które trzeba zobaczyć. Choć to nie stolica Hiszpanii, a jedynie jej regionu – Katalonii, jest chyba najpopularniejszym hiszpańskim miastem

Wizytówką Barcelony jest niezwykła architektura, na którą największy wpływ miał znany artysta Antoni Gaudi. Barcelona to miasto artystów i turystów. Latem są tu prawdziwe tłumy, najlepiej zatem odwiedzać ją przed lub po sezonie.

Barcelona jest bardzo starym miastem. Została założona w III wieku przed naszą erą. Na przestrzeni dziejów przechodziła z rąk do rąk, m.in. Rzymian, Wizygotów i Maurów. Mieszka tu dzisiaj wielu cudzoziemców, głównie Włochów, Francuzów, Rumunów i migrantów z Ameryki Południowej.

Kim był Antoni Gaudi?

Antoni Gaudi
Antoni Gaudi –  architekt mający znaczny wpływ na niepowtarzalny wygląd Barcelony

Antoni Gaudi (ur. 25 czerwca 1852 w Reus, zm. 10 czerwca 1926 w Barcelonie) – kataloński architekt i inżynier secesyjny słynący z wyjątkowych projektów. Jego twórczość można uznać za formę modlitwy lub ascezy, bowiem artysta żył całe swoje życie jak eremita. Od dzieciństwa spędzał wiele czasu w samotności, dwoje z jego rodzeństwa zmarło wcześnie.

Dodatkowo męczyły go problemy zdrowotne, co nie sprzyjało jakiejkolwiek aktywności.

Podobno złe doświadczenia miłosne w młodości sprawiły, że nigdy nie założył własnej rodziny. Umierał jak żebrak, ponieważ ze względu na skromny ubiór nie rozpoznano go w trakcie wypadku komunikacyjnego i odwieziono do przytułku dla bezdomnych. Niedługo potem odszedł, jednak ciało jego zgodnie z życzeniem pochowano w krypcie świątyni Sagrada Familia, której był głównym konstruktorem.

Sagrada Familia
Sagrada Familia – Świątynia Pokutna Świętej Rodziny uważana za główne osiągnięcie projektanta Antoniego Gaudíego

Gaudi od młodości przejawiał niezwykłe uzdolnienia artystyczne. Wykonywał ilustracje i opracowywał scenografie do przedstawień. Po ukończeniu architektury – co nie przyszło mu łatwo, ponieważ jego podejście do projektowania budynków znacznie odbiegało od podejścia akademickiego – i praktyce u kilku znanych architektów – zaczął tworzyć własne dzieła w swoim niepowtarzalnym stylu i za pomocą własnych metod.

Antoni Gaudi i jego niezwykły styl

Atrakcje Barcelony

Gaudi projektował domy uwzględniając ich położenie – krajobraz i ukształtowanie terenu, a jego nieprzeciętna wyobraźnia pozwalała dokonywać obliczeń, do których większość ludzi potrzebuje komputera ze specjalnym oprogramowaniem.

Znawcy sztuki oceniają styl artysty jako połączenie modernizmu, neogotyku, secesji i stylu mauretańskiego.

To, co najbardziej charakterystyczne, to miękkie, zakrzywione linie, motywy roślinne i zwierzęce oraz żywe kolory. W domach Gaudiego nie ma ostrych kątów, wszędzie za to można zobaczyć barwne mozaiki. Jak sam artysta tłumaczył, kolory i krzywe linie są bliżej natury i Stwórcy.

fot. wallpaperbro.com

Antoni Gaudi odrzucał całkowicie pomysł budynków jako szarych sześcianów. Jego domy przypominają raczej bajkowe domki z pierników, a szczyt kunsztu artysty znalazł swój wyraz w budowie wspomnianej już Sagrada Familia.

Barcelona – atrakcje

Oprócz ciekawostek architektonicznych z pewnością warto wybrać się na plażę, najlepiej na piękną Playa de la Barceloneta, na którą można dotrzeć na piechotę z centrum miasta.

Plaża Playa de la Barceloneta - Barcelona
Malownicza plaża Playa de la Barceloneta | fot. conocerbarcelona.com

Potem spacer po La Rambla – najsłynniejszej ulicy, gdzie na licznych targach można spróbować hiszpańskich rarytasów. Wśród dzieł Gaudiego, które łatwo rozpoznać z daleka, warto obejrzeć także Park Guell.

Park Guell w Barcelonie
Park Guell urzeka swoim pięknem | fot. barcelona.ticketbar.eu

Mamy też w mieście magiczne fontanny i Muzeum Picassa.

Barcelona ma bardzo zróżnicowany krajobraz. Oprócz typowo miejskiej zabudowy i morskiej plaży znajdziemy tu także wzgórze i zamek Montjuic, z którego możemy podziwiać wspaniałą panoramę.

Montjuic
Montjuic i wspaniała panorama Barcelony

Miłośników piłki nożnej z pewnością zainteresuje zwiedzanie Stadionu Camp Nou i pobliskiego sklepiku z gadżetami związanymi z FC Barcelona.

Barcelona jest jednym z najpiękniejszych miast – może i świata, a na pewno Europy. Urzekające piękno i niezwykły klimat tego miasta udzielają się wszystkim turystom, którzy tłumnie ciągną do Barcelony z całego świata. Jeśli masz możliwość odwiedzić Hiszpanię i Barcelonę – nie wahaj się ani chwili. Naprawdę warto. Barcelona i jej atrakcje turystyczne robią duże wrażenie.

Kobiece libido

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀