Znajdź swojego najlepszego przyjaciela: Adopcja psa lub kota

Czarne szczenię labradora patrzące w górę siedząc na drewnianej podłodze z widocznymi deskami.
R E K L A M A

Na szczęście dociera do nas moda na adopcje zwierząt ze schronisk. Dzisiaj już wiadomo, że sztucznie wyhodowane rasy obarczone są często problemami zdrowotnymi, co niektórych odstrasza od kupowania ich. Dopóki w schroniskach są zwierzęta - podkreślają miłośnicy czworonogów - dopóty nie powinniśmy ich w ogóle kupować. Kundelki są przesympatyczne, a żaden kot nie okaże właścicielowi tyle wdzięczności co schroniskowy buras

Adopcja psa lub kota - od czego zacząć?

pies i kotZastanów się, jaki zwierzak będzie pasował najbardziej do Twojego stylu życia. Lubisz długie spacery? Możesz pozwolić sobie na dużego psa. Jeśli jednak kilkanaście godzin dziennie spędzasz przed komputerem i jesteś zmarzluchem, lepszy kompanem będzie dla Ciebie kot. Pomyśl, jak chcesz spędzać wakacje i jak na Twojego pupila zareagują sublokatorzy.

Oczywiście najbardziej potrzebują nowego domu zwierzęta chore, stare i te, które źle znoszą pobyt w schronisku. Porozmawiaj z pracownikiem schroniska, zapytaj, które zwierzę jest w potrzebie i jaki jest koszt jego utrzymania, szczególnie w grę wchodzą choroby przewlekłe.

Pierwsze dni, a nawet tygodnie w nowym domu mogą być bardzo trudne. Zwierzę jest zestresowane i często chowa się pod meble. Może mieć słaby apetyt. Wtedy potrzebna będzie pomoc lekarza weterynarii, najlepiej takiego, który zajmuję się także behawiorystyką. Pomocne mogą być delikatne środki uspokajające, na przykład obroże z feromonami.

Jeśli zwierzę jest z zżyte z innym, najlepiej adoptować dwa czworonogi naraz. Wtedy cały proces adopcji przebiegnie dużo łatwiej. Dwójce będzie też raźniej w domu podczas Twojej nieobecności.

Gdzie szukać pomocy?

R E K L A M A

Zapytaj znajomych, czy znają dobrego lekarza weterynarii w okolicy. Z nowym lokatorem najlepiej od razu udać się do lecznicy na "przegląd". Podczas wizyty lekarz oceni wiek i stan zdrowia zwierzęcia i podpowie, jak o niego zadbać. Kiedy przyjść na szczepienia, jak często i jakie robić badania - o to wszystko wypytaj swojego lekarza.

W internecie znajdziesz mnóstwo porad dotyczących zwierząt, zarówno w mediach społecznościowych, jak i na forach tematycznych. Choć nie należy wierzyć we wszystko, co opublikowano w internecie, warto zapisać sobie przydatne adresy i telefony. Pojawiające się często nazwiska lekarzy i pozytywne opinie z nimi związane na pewno się przydadzą.

Pomocna będzie także fachowa literatura. Książki, czasopisma i ulotki informacyjne, które możesz dostać w sklepach i gabinetach weterynaryjnych podpowiedzą, co robić w trudnych sytuacjach, opiszą podstawowe problemy zdrowotne charakterystyczne dla rasy i wieku zwierzęcia. Nie daj się jednak zwieść reklamom, jeśli chodzi o żywienie psa i kota. Szukaj porad u zaufanego lekarza lub opiekuna.

Pamiętaj, adopcja psa lub kota to obowiązek na długie lata. Ale nie tylko. To także niezastąpiony przyjaciel.

Mówiąc o adopcji zwierząt, warto dowiedzieć się więcej na temat korzyści płynących z tego procesu. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz zapoznać się z artykułem na Wikipedii o adopcji, który wyjaśnia, jak ważne jest znalezienie domu dla zwierząt ze schronisk. Ponadto, temat zdrowia zwierząt jest kluczowy, dlatego polecamy przeczytać artykuł na temat zdrowia zwierząt, aby lepiej zrozumieć, jakie wyzwania mogą się pojawić po adopcji. I nie zapomnij o aspekcie behawiorystycznym – poznaj podstawowe informacje na temat behawiorystyki, aby zapewnić swojemu nowemu przyjacielowi komfort i bezpieczeństwo w nowym domu.



R E K L A M A


UDOSTĘPNIJ TREŚĆ NA FACEBOOK LUB EMAIL: