Wielkanoc, zwana też Niedzielą Wielkanocną albo także mówimy, że jest to Pascha. Występuje w wielu tradycjach kultury oraz w różnych wyznaniach,rozpoczyna się od okresu, który nazywany jest Wielkim Postem poprzez Triduum Paschalne i kończy się uroczystym Zmartwychwstaniem Pańskim. Najstarsze i jedno z najważniejszych świąt jakie obchodzimy co roku na przełomie marca lub kwietnia. Warto przypomnieć, że Wielkanoc w swojej tradycji symbolizuje nam wiele symbolów
Obchodzimy święta Wielkanocne, które ukazują nam wielkie zwycięstwo, które połączone jest ze szczególną radością. Zwycięstwo w tym czasie powinno oznaczać dla nas wytrwałość przypominając nam o Męce Pańskiej. Patrząc z dzisiejszej perspektywy czasu i doszukując się nowych znaczeń możemy traktować ten okres jako czas spędzony z rodziną, zwalniając tempo życia w tej pogoni za dobrodziejstwem materialnym, zdobywaniem i wyznaczenie sobie nowe celów. Zastanawiając się nad samym sobą, nad swoją wiarą i stanem ducha powinniśmy okazać swoim bliskim zrozumienie obdarowując się wzajemnie miłością i pojednaniem.
Co oznacza Wielkanoc ?
Wielkanoc w swoich dziejach posiada bogatą tradycję zarówno, jak i symbolikę, dlatego też trudno wyobrazić sobie to święto bez przygotowania kilku szczegółów jakim mogą być przez nas malowane pisanki, to znaczy jajka ozdobione różnymi wzorami lub kolorami. Symbolizujące na przykład nowe życie. Kolejnym bardzo ważnym dla nas aspektem, bez którego nie wyobrażamy sobie tych świąt, jest Baranek Wielkanocny, który przypomina nam o niewinności i czystości. Palma, od której zaczyna się ten okres, to właśnie dzięki niej oddajemy swój hołd, który utwierdza nas o panującym pokoju. W tradycji tych świąt trzeba również wspomnieć o baziach, które mają ochraniać nas i nasze domy przed niebezpieczeństwem.
Jak dobrze przygotować się do obchodzenia tych świąt ?
Od zarania wieków przygotowywania się do obchodzenia uroczystości Wielkanocnej nie zmieniają się. Trzeba zaznaczyć, że zwyczaje, tradycje i obrzędy tych świąt łączą ludzi na całym świecie. Wśród najpopularniejszych rytuałów jest Niedziela Palmowa. Święconka, którą rano w sobotę zanosimy do Kościoła, aby poświęcić swoje pokarmy, które wolno nam spożywać dopiero następnego dnia.
W naszym koszyczku Wielkanocnym powinny znaleźć się takie produkty jak: chleb, baranek, jajka, kiełbasa, chrzan, sól oraz borówki.

W tradycji świąt przyjął się także Śmigus Dyngus, który nazywany jest również Lanym Poniedziałkiem, objawia się tym, że powinniśmy oblać niewielką ilością wody drugą osobę. Niestety często zdarza się, że ten obyczaj jest traktowany i wykorzystywany niewłaściwie ze szkodą dla innych.
Co powinno znaleźć się na Wielkanocnym stole?
Aby dobrze i zgodnie z tradycją obchodzić święta Wielkanocne, trzeba zauważyć, że najważniejsze w okresie tych świąt jest śniadanie. Dzielimy się jajkiem z chrzanem i z solą, które symbolizuje pojednanie składając sobie przy tym życzenia. Zasiadając do stołu spożywamy barszcz biały albo żurek z wdrobionym w zupie chlebem, kiełbasą, które święciliśmy dnia poprzedniego. Wśród słodkości na naszym talerzu znajdują się także liczne mazurki, babki piaskowe, serniki i w niektórych domach uważany jest także makowiec.