Dokumenty aplikacyjne – przydatne narzędzia online, które warto znać

generator cv

Podczas szukania pracy, bez względu na to, czy to nasze pierwsze kroki w karierze zawodowej, czy zmiana pracodawcy, zawsze niezbędne jest aktualne CV. Specjaliści twierdzą nawet, że powinniśmy dostosowywać je w miarę możliwości do danej oferty, jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse w rekrutacji. Oczywiście, dziś spisanie najważniejszych informacji w Wordzie z dodanym zdjęciem to bardzo uboga forma aplikacji. Na szczęście mamy do dyspozycji różne narzędzia, dzięki którym możemy stworzyć bardziej profesjonalne i schludne CV czy list motywacyjny bez wysokich umiejętności projektowania i edycji tekstów 

W sieci znajdziemy nie tylko szereg poradników na temat właściwego sporządzania aplikacji, ale także – jeśli wiemy, jak i czego szukać – bardzo przydatne aplikacje i narzędzia. To pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, zwłaszcza, gdy potrzebujemy kilku wariantów CV lub kompletnie nie mamy smykałki do tworzenia dokumentów.

Zdjęcie

Zdjęcie umieszczane w życiorysie zawodowym powinno być dobrej jakości, z widoczną całą twarzą i przedstawiać nasz wizerunek nie prywatny, ale profesjonalny. Zapomnij o fotografiach z Instagrama, opatrzonych fantazyjnymi filtrami bądź zdjęciach z wakacji w skąpym stroju. Najlepiej raz na jakiś czas postarać się o fotografię wykonaną przez specjalistę, którą otrzymasz w wersji cyfrowej. Jeśli nie masz takiego zdjęcia, wybierz inne, na którym wyszedłeś wyraźnie, obrób je i wykadruj tak, by wyglądało schludnie i poprawnie. I właśnie do takich celów możesz posłużyć się edytorami zdjęć online. Dzięki nim przeskalujesz i wykadrujesz fotografię, poprawisz kolory i inne parametry. Darmowych edytorów w sieci jest mnóstwo, a ostatnio Canva (znana ze swojego kreatora) stworzyła osobny panel edycji zdjęć właśnie do celów CV. Nie przesadź z obróbką zdjęcia – może się wówczas wydać zbyt sztuczne i nieestetyczne.

Dokument

Poza stanowiskami, na których bardzo ceniona jest oryginalność i artyzm, w aplikacjach do rekrutacji mniej kreatywnych branż nada się jak najbardziej standardowe CV, wygodne w czytaniu, eleganckie i zawierające najważniejsze informacje. Stworzenie takiego dokumentu od zera nie jest takie proste – nawet wybór fontów bywa problematyczny, nie wspominając o formatowaniu i układzie czy elementach wyróżniających istotne elementy. Dla tych, których takie aspekty dokumentu sprawiają trudność, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kreatora CV, tych w Internecie nie brakuje. Najlepiej korzystać z jak najnowszych, bo wtedy mamy większą pewność, że szablony, którymi się posłużymy, nie „opatrzyły się” jeszcze rekruterom.

Ostatnio swój darmowy kreator wypuścił portal Aplikuj.pl (znajdziesz tutaj ten generator CV). Po dokonaniu rejestracji wystarczy wypełnić pola odpowiednimi danymi, wybrać wersję językową dokumentu oraz wariant stylistyczny i kolorystyczny, dodać zdjęcie i pobrać gotowy plik w formacie PDF. To przydatne narzędzie, zwłaszcza gdy modyfikujemy CV pod różne oferty i nie chcemy za każdym razem tworzyć dokumentu od zera. Oprócz standardowych kreatorów może Ci się przydać także strona Carrd.co, na której znajdziesz anglojęzyczne, bezpłatne narzędzie do tworzenia internetowej wizytówki. Taka zwięzła forma autoprezentacji może się przydać zamiast papierowej wizytówki np. marketerom, którzy nawiązują sporo kontaktów branżowych poprzez Internet.

Korekta

Jeśli tworzysz CV i list motywacyjny w języku angielskim, zawsze warto przepuścić treść tych dokumentów przez Grammarly, czyli aplikację do sprawdzania tekstów anglojęzycznych. Choć na polskim rynku nie istnieje jeszcze narzędzie, które wyłapuje błędy tak samo skutecznie i wnikliwie, możesz skorzystać z innego automatycznego korektora, który pokaże przynajmniej literówki, puste spacje i niektóre błędy składniowe/stylistyczne. Na stronie Language Tool możesz wstawić treść do 1500 znaków ze spacjami (dłuższy tekst wymaga wykupienia konta premium), a po kliknięciu przycisku sprawdzania wyświetli nam się wersja ze wskazanymi wątpliwymi słowami i miejscami, które trzeba poprawić. Oczywiście nie stosujmy narzędzia bezmyślnie – korektor często się myli, bo kontekst w języku polskim jest skomplikowany i niełatwy do skutecznej automatyzacji w kwestii poprawek. Tak czy inaczej aplikacja bardzo się przydaje, bo często umykają nam banały, jak brak przecinka czy kropki, które w ten sposób możemy wyłapać.

Narzędzi przydatnych przy tworzeniu CV i listu motywacyjnego jest w sieci więcej, niestety te specjalistyczne często są dodatkowo płatne. Warto jednak przetestować i sprawdzić kilka darmowych, bo przy odrobinie wysiłku będzie to wystarczająca pomoc. Czasem naprawdę nie trzeba przepłacać, by zbudować lub zmienić swoje profesjonalne dokumenty sprawnie i szybko, gdy jest to potrzebne.