Ekologiczne nurty wnętrzarskie to bezapelacyjnie najgorętszy temat sezonu. Moda na eko nie przemija nie tylko dlatego, że warto dbać o otaczającą nas naturę. Ekologia jest po prostu trendy! Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych tricków, dzięki którym Wasze mieszkania staną się choć odrobinę bardziej przyjazne środowisku
Wnętrze eko
PUNKT PIERWSZY – NATURALNE MATERIAŁY
Pracę nad aranżacją ekologicznej przestrzeni powinniśmy zacząć od wyboru materiałów. Korzystajmy z tych, które są jak najmniej przetworzone. Na podłodze idealnie sprawdzają się drewniane panele – albo raczej surowe drewniane deski. Nie zakrywajmy ich pięknej faktury, jak to się często dzieje po cyklinowaniu, bądź malowaniu. Dla zabezpieczenia pokryjmy je jasnym lakierem, a kiedy naprawdę musimy je pomalować, wybierzmy kolor biały. Plama tego pigmentu będzie doskonale odbijać światło, a poza tym optycznie otworzy wnętrze. Na ścianach zastosujmy pigmenty opatrzone stosownymi certyfikatami. Jeśli jednak mamy ochotę na dynamiczne wzory, poszukajmy inspiracji wśród projektów fototapet i obrazów. Rzecz jasna, przed ich zamówieniem sprawdźmy, czy producent może pochwalić się zrównoważoną eko produkcją.
Meble wykonane z drewna, czy stopów metali, to dobry pomysł dla pomieszczenia zharmonizowanego z naturą. Co istotne, takie umeblowanie będzie wspaniale prezentować się przez wiele lat. Dla urozmaicenia przestrzeni skorzystajmy z pomysłów projektantów, którzy tworzą fascynujące siedziska, szafy, skrzynie i dodatki z rattanu i bambusa, a następnie pokrywają je lnianymi tkaninami oraz ekologicznie barwionymi materiałami. Wszystko w trosce o środowisko!
Jeżeli szukamy zupełnie niestandardowych rozwiązań, pomyślmy o meblach wykonanych z eko palet. Nie musimy (choć możemy) tworzyć ich sami – dziś wiele sklepów oferuje tego typu stoliki, krzesła, czy kwietniki. Wyglądają efektownie!
PUNKT DRUGI – SPRZĘT RTV I ADG A ŚRODOWISKO
Spróbujmy zminimalizować eksploatację energii elektrycznej poprzez zakup energooszczędnych sprzętów RTV i AGD, jak i nowoczesnych żarówek. Wydaje się, że największym „pożeraczem” energii jest lodówka. Przy jej zakupie kierujcie się oznakowaniami producenta. Jeśli sprzęt oznaczono symbolem A++, znaczy to, że jej działanie wpisuje się w tryb oszczędzania energii. Podobnie w kwestii pralek – zapoznajcie się z ich parametrami i spytajcie fachowców, który model będzie służyć nam przez lata, jednocześnie nie zakłócając stabilności środowiskowej. Ale pamiętajcie, że eko sprzęty to nie wszystko! Mieliście zamiar kupić kilka plastikowych misek, mikrofalówkę, toster, a do tego ekspres do kawy? Cóż, zastanówcie się, z czego moglibyście zrezygnować. Czy rzeczywiście mikrofalówka jest niezbędna? A plastikowe miski? Nawet nie prezentują się ładnie, co dopiero wspominać o ich funkcjonalności… Spróbujcie wyposażyć kuchnię w drewniane, żeliwne i gliniane mise, garnki i inne elementy. Będzie i ekologicznie i modnie.
PUNKT TRZECI – NIE ZAPOMNIJ O OŚWIETLENIU
Wspomnieliśmy o energooszczędnych żarówkach, które są koniecznością w ekologicznym wnętrzu. Oprócz nich warto wypróbować specjalne świetlówki zasilane energią słoneczną. Opatrzone małym panelem słonecznym prezentują się naprawdę pięknie! Jednakże żadna żarówka nie zastąpi nam naturalnego światła słonecznego, toteż odsłońmy wszystkie okna i wpuśćmy do pomieszczenia jak największą porcję promieni słonecznych!
.
PUNKT CZWARTY – TROCHĘ ŻYWEJ NATURY
Kropką nad „i” naturalnej stylizacji są żywe kwiaty ustawione w ciętych bukietach, dekoracyjne donice wypełnione zielonymi roślinkami, a także domowy ogród na kuchennym parapecie. Rosnąca tam bazylia, pietruszka, koper i inne zioła, dodatkowo upiększą całość i otoczą wnętrze subtelną wonią. Czy chcieć czegoś więcej?
.
PUNKT PIĄTY – ZMIEŃ NASTAWIENIE!
Nawet najbardziej ekologicznie urządzone wnętrze nie będzie spełniało swojej funkcji, kiedy jego mieszkańcy nie będą dbać o naturę podczas błahych czynności, takich jak zmywanie naczyń, kąpiel, albo gotowanie. Zakręcajcie wodę, kiedy jej nie potrzebujecie i gaście światło w pustych pomieszczeniach. Ekologia to nie styl aranżacji przestrzeni, ale styl życia.
Inspiracje pochodzą ze sklepu myloview.com