Hobby, czyli pasja, albo określane jako „konik”. To coś, co lubimy robić, spędzając mnóstwo czasu na poszerzaniu wiedzy z ulubionego tematu. Posiadanie własnych zainteresowań może się stać także dobrym zawodem
Urzędnik urzędnikowi nierówny
Jedni są zwyczajni, siedzą w biurze, na przysłowiowym „stołku”. Inni pracują z powołania, zawsze i wszystkim pomagają, są ponad podziałami i ponad wszelkim złem „plotkarskiego świata” oraz „układów”, potrafią narazić się i swoją karierę jeśli uważają, że tak właśnie należało postąpić.
Small biznes czyli obyś trafił na ludzkiego szefa
Z właścicielami, zwłaszcza małych biznesów bywa najgorzej. To często osoby, które kiedyś miały ciężko, ale się wybiły i teraz „mają” - ale nie zawsze potrafią się tym sprawiedliwie podzielić z pracownikiem. W Polsce „ciężko o pracę”. Nie mówiąc już o pakiecie socjalnym w postaci składek i normalnych, ustawowych godzinach pracy. Bo przecież wszystkim (czytaj głównie im) jest ciężko i jakoś trzeba to przetrwać. Bywają także biznesmeni z prawdziwego zdarzenia, którzy podzieliliby się ostatnim „kawałkiem chleba”, bo odczuwają misję niesienia pomocy, ich firma działa od lat i ma zamiar jeszcze wiele lat funkcjonować (oby takich przedsiębiorców było w Polsce więcej).

Korporacje i duże biznesy
Bardzo często sytuacja składkowa, jest tu już nieco lepsza, przestrzega się godzin pracy i kodeksu pracy, ale pojedynczy pracownik nie ma znaczenia, liczy się tylko i wyłącznie korporacja i jej zysk, za wszelką cenę oraz wskaźniki, nie ważne jakim sposobem, ale normy trzeba wypełniać. Dopóki Cię zatrudniają jest okey, gorzej jeśli im przestaniesz „pasować”. A jeśli masz własne zdanie, to zapomnij o nim, jesteś nikim, tylko pracownikiem (na zachodzie "aż" pracownikiem, w Polsce "tylko"). Chociaż na zachodzie nigdy nie pracowałam, wystarczy poczytać blogi o pracy w Anglii, albo obejrzeć program TV pt.”Polacy w świecie”- bardzo ciekawie opracowywany.
Korporacje poprawcie się, zacznijcie działać na rzecz rozwoju swoich pracowników, ale nie tylko dla „waszej kasy i splendoru”, ale także dla sukcesu swoich pracowników, którzy często w pocie czoła budują wasz sukces.

Co z tym hobby?
To ważne, aby robić w życiu dokładnie, to co się lubi, to co chce się robić, a nie decydować się na robienie „czegokolwiek” dla pieniędzy. W życiu bywają różne sytuacje raz lepsze, raz gorsze, ale życie mamy tylko jedno. Poza tym, decydując się na „półśrodki” sami sobie podkopujemy autorytet, zadowalamy się „byle czym”, zapominając o samym sobie i swoim rozwoju.
Fryzjerzy - jeden lepszy od drugiego
Przykładowo, fryzjerów jest wielu, ale tylko nieliczni czeszą i strzygą nas z zamiłowania, z pasji do zawodu. Dobry fryzjer nadąża za trendami, ale potrafi precyzyjne wykonywać także klasyczne strzyżenie lub fryzury.
Blogowanie - hobby XXI wieku

Może się okazać pasjonującym zajęciem, zwłaszcza dla osób lubiących pisać i niemających problemu z przekazywaniem informacji. Daje to dodatkowo możliwość budowania swojego wizerunku w sieci oraz nawiązania współpracy z marką lub siecią partnerską.
Napisz swoją książkę
W ostatnim czasie stało się swoistą modą. Dla osób mających hobby może być, to doskonały sposób na zarobienie na swojej publikacji. Jednak przestrzegam przed inwestowaniem w wydanie jej. Jeśli nie masz za dużo pieniędzy, to chcesz zarobić, a jeśli wydasz na „kontener” swoich książek może się okazać, że zostaniesz bez pieniędzy i z tym kontenerem, zamiast odnieść sukces, poniesiesz porażkę. Warto zwrócić się do wydawnictwa internetowego, najlepiej dobrze znanego i rozważyć wydanie publikacji w formie ebooka, bywa że na zamówienie osoby mogą również zamawiać drukowane wersje. To znacznie lepsze rozwiązanie, w dodatku ekologiczne.
Komercjalizacja hobby

Chodzi tu o znalezienie sposobu zarabiania na nim. Może to być na przykład poprzez wykonywanie zleceń z zakresu pasjonującego nas zajęcia, albo tworzenie tak zwanej „sztuki dla sztuki”. Wystawianie jej oraz informowanie o możliwości zakupu.
Na koniec cenny cytat: „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu.” – Konfucjusz