25-lecie obalenia muru w Berlinie - wielka feta! - ROSOMAG.PL
mur berlinski

25-lecie obalenia muru w Berlinie – wielka feta!

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ

W niedzielę, 9 listopada Berlińczycy będą naprawdę hucznie świętować 25-lecie obalenia Muru Berlińskiego. To wspaniała i jedyna w swoim rodzaju okazja do wizyty w tym ekscytującym mieście!

Wydarzenie już się odbyło

Mur Berliński – rocznica obalenia

Jak donosi Gazeta Wyborcza, zaplanowano w tym czasie wiele wystaw, koncertów oraz wycieczek wzdłuż trasy Muru, który „odtworzy” rząd podświetlanych lampionów. Wieczorem w niedzielę  z kilku punktów Berlina  uniosą się w czerń nieba  tysiące białych balonów…

Berlin jest miastem na każdy weekend w roku, ale skoro nadarza się taka okazja jak 25-lecie – najlepiej  byłoby je odwiedzić właśnie teraz. Z pewnością jest to intrygująca oferta dla ludzi młodych, którzy czasów muru nie znają, i tylko o nim słyszeli. Rekonstrukcja tej trasy (12 kilometrów lampionów, które znów przetną miasto w dniu z 8/9 listopada) pozwoli łatwiej sobie wyobrazić, jak wyglądało codzienne życie w podzielonej stolicy. Łatwiej będzie określić, która część była wschodnią, która zachodnią, bo mimo upływu tylu lat widać jeszcze bliznę tego podziału… Na co dzień, a nie tylko od święta  przypominają o tym mosiężne kątowniki, wtopione w bruk – wyznaczające „widmo” muru.

Mur Berliński przez 28 lat oddzielał Berlin Zachodni od Wschodniego. Dziś to już tylko historia.
Mur Berliński – symbol zimnej wojny i podzielonych Niemiec, przez 28 lat oddzielał Berlin Zachodni od Wschodniego, dziś to już tylko historia

Normalnie poleciłabym Wam jakieś konkretne atrakcje, trasy zwiedzania, dopasowane do różnych zainteresowań (sztuka, zakupy, muzea, koncert, Mur). Teraz jednak wyjątkowo radziłabym dać się ponieść wydarzeniom. Można z przewodnikiem w dłoni poruszać się po Berlinie, poczynając od największych atrakcji w nim wymienionych. Ale może lepiej będzie, w ten właśnie nadchodzący jubileuszowy weekend, znaleźć inny sposób – wystartować spod Bramy Brandenburskiej i poruszać się zgodnie z wydarzeniami, które będą się działy na gorąco przez cały weekend. Przy Bramie Brandenburskiej  zaplanowano bowiem festiwal uliczny, z udziałem orkiestry oraz występami piosenkarzy Udo Lindenberga i Petera Gabriela.

Jestem przekonana, że atmosfera będzie wyjątkowa – pojawi się z pewnością mnóstwo turystów w różnym wieku – młodzi przybędą z ciekawości, starsi – z sentymentu i ku przestrodze… Nastrój radości, fiesty zbliży wszystkich do siebie, ale będzie też z pewnością wiele momentów wzruszeń i poczucia solidarności, zadumy nad tym co było… A było strasznie.

Jak donosi Gazeta Wyborcza, dla turystów zostaną ustawione pawilony informacyjne czynne do godz. 22.00 – przy Mauerpark, Berlin Wall Memorial and Documentation Centre, Bramie Brandenburskiej, Potsdamer Platz, Checkpoint Charlie (najsłynniejsze miejsce dawnego Muru – przejście do Berlina Zachodniego pilnowane przez Amerykanów) i East Side Gallery.  Będą tam przewodnicy do dyspozycji, i oczywiście berlińskie kiełbaski oraz piwo (zapewne). Na wielkich ekranach można będzie zobaczyć zdjęcia z przeszłości. Wyjątkowych atrakcji całe mnóstwo. Polecam, zachęcam, namawiam. To co, do zobaczenia w Berlinie?

DROGI CZYTELNIKU

Podzielisz się artykułem, który właśnie przeglądasz? To dla nas ważne 🚀

DZIĘKUJEMY - ROSOMAG.PL 💌