Antoni Gaudi – genialny architekt, któremu Barcelona zawdzięcza swe piękno. Atrakcje Barcelony

domy Gaudiego
fot. wallpaperbro.com

Kto jeszcze nie był, koniecznie niech dopisze Barcelonę do listy miejsc, które trzeba zobaczyć. Choć to nie stolica Hiszpanii, a jedynie jej regionu – Katalonii, jest chyba najpopularniejszym hiszpańskim miastem

Wizytówką Barcelony jest niezwykła architektura, na którą największy wpływ miał znany artysta Antoni Gaudi. Barcelona to miasto artystów i turystów. Latem są tu prawdziwe tłumy, najlepiej zatem odwiedzać ją przed lub po sezonie.

Barcelona jest bardzo starym miastem. Została założona w III wieku przed naszą erą. Na przestrzeni dziejów przechodziła z rąk do rąk, m.in. Rzymian, Wizygotów i Maurów. Mieszka tu dzisiaj wielu cudzoziemców, głównie Włochów, Francuzów, Rumunów i migrantów z Ameryki Południowej.

Kim był Antoni Gaudi?

Antoni Gaudi
Antoni Gaudi –  architekt mający znaczny wpływ na niepowtarzalny wygląd Barcelony

Antoni Gaudi (ur. 25 czerwca 1852 w Reus, zm. 10 czerwca 1926 w Barcelonie) – kataloński architekt i inżynier secesyjny słynący z wyjątkowych projektów. Jego twórczość można uznać za formę modlitwy lub ascezy, bowiem artysta żył całe swoje życie jak eremita. Od dzieciństwa spędzał wiele czasu w samotności, dwoje z jego rodzeństwa zmarło wcześnie.

Dodatkowo męczyły go problemy zdrowotne, co nie sprzyjało jakiejkolwiek aktywności.

Podobno złe doświadczenia miłosne w młodości sprawiły, że nigdy nie założył własnej rodziny. Umierał jak żebrak, ponieważ ze względu na skromny ubiór nie rozpoznano go w trakcie wypadku komunikacyjnego i odwieziono do przytułku dla bezdomnych. Niedługo potem odszedł, jednak ciało jego zgodnie z życzeniem pochowano w krypcie świątyni Sagrada Familia, której był głównym konstruktorem.

Sagrada Familia
Sagrada Familia – Świątynia Pokutna Świętej Rodziny uważana za główne osiągnięcie projektanta Antoniego Gaudíego

Gaudi od młodości przejawiał niezwykłe uzdolnienia artystyczne. Wykonywał ilustracje i opracowywał scenografie do przedstawień. Po ukończeniu architektury – co nie przyszło mu łatwo, ponieważ jego podejście do projektowania budynków znacznie odbiegało od podejścia akademickiego – i praktyce u kilku znanych architektów – zaczął tworzyć własne dzieła w swoim niepowtarzalnym stylu i za pomocą własnych metod.

Antoni Gaudi i jego niezwykły styl

Atrakcje Barcelony

Gaudi projektował domy uwzględniając ich położenie – krajobraz i ukształtowanie terenu, a jego nieprzeciętna wyobraźnia pozwalała dokonywać obliczeń, do których większość ludzi potrzebuje komputera ze specjalnym oprogramowaniem.

Znawcy sztuki oceniają styl artysty jako połączenie modernizmu, neogotyku, secesji i stylu mauretańskiego.

To, co najbardziej charakterystyczne, to miękkie, zakrzywione linie, motywy roślinne i zwierzęce oraz żywe kolory. W domach Gaudiego nie ma ostrych kątów, wszędzie za to można zobaczyć barwne mozaiki. Jak sam artysta tłumaczył, kolory i krzywe linie są bliżej natury i Stwórcy.

fot. wallpaperbro.com

Antoni Gaudi odrzucał całkowicie pomysł budynków jako szarych sześcianów. Jego domy przypominają raczej bajkowe domki z pierników, a szczyt kunsztu artysty znalazł swój wyraz w budowie wspomnianej już Sagrada Familia.

Barcelona – atrakcje

Oprócz ciekawostek architektonicznych z pewnością warto wybrać się na plażę, najlepiej na piękną Playa de la Barceloneta, na którą można dotrzeć na piechotę z centrum miasta.

Plaża Playa de la Barceloneta - Barcelona
Malownicza plaża Playa de la Barceloneta | fot. conocerbarcelona.com

Potem spacer po La Rambla – najsłynniejszej ulicy, gdzie na licznych targach można spróbować hiszpańskich rarytasów. Wśród dzieł Gaudiego, które łatwo rozpoznać z daleka, warto obejrzeć także Park Guell.

Park Guell w Barcelonie
Park Guell urzeka swoim pięknem | fot. barcelona.ticketbar.eu

Mamy też w mieście magiczne fontanny i Muzeum Picassa.

Barcelona ma bardzo zróżnicowany krajobraz. Oprócz typowo miejskiej zabudowy i morskiej plaży znajdziemy tu także wzgórze i zamek Montjuic, z którego możemy podziwiać wspaniałą panoramę.

Montjuic
Montjuic i wspaniała panorama Barcelony

Miłośników piłki nożnej z pewnością zainteresuje zwiedzanie Stadionu Camp Nou i pobliskiego sklepiku z gadżetami związanymi z FC Barcelona.

Barcelona jest jednym z najpiękniejszych miast – może i świata, a na pewno Europy. Urzekające piękno i niezwykły klimat tego miasta udzielają się wszystkim turystom, którzy tłumnie ciągną do Barcelony z całego świata. Jeśli masz możliwość odwiedzić Hiszpanię i Barcelonę – nie wahaj się ani chwili. Naprawdę warto. Barcelona i jej atrakcje turystyczne robią duże wrażenie.