choroba lokomocyjna

5 skutecznych sposobów na radzenie sobie z chorobą lokomocyjną

Choroba lokomocyjna bez wątpienia jest czymś, czego wolelibyśmy uniknąć, ale niestety nie każdy z nas ma to szczęście, że każdą podróż przebywa bez określonych dolegliwości. Wiele osób (zwłaszcza dzieci) boryka się, bowiem z popularną chorobą lokomocyjną zwaną profesjonalnie kinetozą

Podstawy choroby lokomocyjnej

Jak to jest, że niektóre osoby mogą podróżować samochodem, autokarem czy też innym środkiem lokomocji i nie odczuwać żadnych dolegliwości, a dla innych osób zwykła podróż może przerodzić się w koszmar z powodu choroby lokomocyjnej. Przyczyny tego stanu rzeczy należy upatrywać w różnym postrzeganiu otaczającej nas rzeczywistości przez takie elementy naszego ciała jak:

  • błędnik

  • poprioreceptory

  • narząd wzroku

Nasz organizm za pomocą tych elementów, tych zmysłów dokonuje pewnej analizy tego, co nas otacza. Jeśli do naszego umysłu docierają pewne sprzeczne z logiką fakty, to właśnie wówczas może dochodzić do pobudzenia ośrodka wymiotnego w naszym mózgu oraz do wystąpienia różnych dolegliwości znanych nam, jako tych towarzyszących chorobie lokomocyjnej. Można powiedzieć, że w naszym mózgu dochodzi do pewnego rodzaju pomieszania zmysłów. Warto na chwilę zatrzymać się przy tych trzech wyżej wymienionych elementach. Zasadniczo większość z nas wie, czym jest błędnik i za co odpowiada. Dzięki niemu nasz umysł może określić nasze położenie, kierunek naszego ruchu oraz prędkość. Nie trzeba także przybliżać tego, czym jest narząd wzroku, gdyż dzięki niemu mamy naoczny obraz tego, co się wokół dzieje. Nieco bardziej zawiłym pojęciem mogą być poprioreceptry. To nic innego jak zakończenia nerwowe umieszczone w naszych stawach i mięśniach. Dzięki tym elementom nasz umysł ma możliwość określenia wzajemnego położenia względem siebie poszczególnych części naszego ciała, jak również pozycji, którą zajmujemy. W chorobie lokomocyjnej wszystkie te elementy mogą przesyłać do naszego mózgu sprzeczne informacje, przez co dochodzi do występowania różnych dolegliwości, w tym pewnego znużenia, senności, osłabienie, ból głowy. W późniejszym czasie dochodzi do wystąpienia nudności jak również do wymiotów.

Stosowane środki i metody radzenia sobie z chorobą lokomocyjną

samochod

Z chorobą lokomocyjną jak najbardziej można sobie radzić, a przynajmniej po części zapobiegać występowania jej objawów. Jakie to sposoby? Między innymi możemy w tym miejscu wskazać na takie elementy jak:

  • dobry odpoczynek przed podróżą,
  • unikanie palenia tytoniu (także biernego) podczas podróży,
  • przed podróżą picie wody niegazowanej i spożywanie posiłków lekkostrawnych,
  • siadanie przodem do kierunku jazdy oraz nie siadanie w miejscach przebiegu osi kół,
  • nie stosowanie perfum przed podróżą, a przynajmniej nie tych o bardzo intensywnym zapachu,
  • unikanie czytania podczas podróży,
  • stosowanie różnych środków farmakologicznych zmniejszających lub eliminujących objawy choroby lokomocyjnej.

Choroba lokomocyjna nie jest groźna dla naszego zdrowia, ale na pewno jest nieprzyjemna i warto jej unikać.

Artykuł powstał przy współpracy z KFD.