Czy mleko krowie jest zdrowe? Badania są wstrząsające - ROSOMAG.PL
krowa front

Czy mleko krowie jest zdrowe? Badania są wstrząsające

Ludzie od zawsze wierzą, iż mleko jest zdrowe i wskazane dla optymalnego rozwoju fizycznego człowieka. Chociażby w Polsce bardzo głośna była kampania „Pij mleko! Będziesz wielki”. Koncerny spożywcze przeznaczają ogromne środki na promowanie picia mleka jako cennego źródła dla naszego zdrowia. Ale czy tak jest w istocie? Czy mleko to życiodajny eliksir, a może jednak cichy zabójca?

Czy mleko jest zdrowe?

Nawet nie można powiedzieć, że prawda, jak to często bywa, leży po środku. Kolejne najnowsze badania i publikacje naukowe mówią wprost – mleko wcale nie jest zdrowe i korzystne dla naszego zdrowia. Chociażby ostatnimi czasy „Health Watch” opisało najnowsze badanie, które mówi jasno o fakcie szkodliwości picia mleka.

Artykuł rozwiewa nasze wątpliwości. Ostre słowa już na starcie wskazują, iż mleko wręcz nas zabija! Jak zwykło się przyjmować – jedną z najważniejszych zalet wynikających z picia mleka są rzekomo mocne kości. Ale czy tak jest w istocie? Szwedzcy naukowcy postanowili to sprawdzić i przeprowadzić zaawansowane badanie oddziaływania mleka na organizm człowieka. Testy zostały przeprowadzone na bardzo dużej grupie liczącej 100 tysięcy osób! Obraz badania jest tym bardziej wiarygodny ponieważ trwało ono 10 lat w przypadku mężczyzn, i aż 20 lat w przypadku kobiet.

Alarmujące wyniki badań! Mleko bardzo szkodzi – przede wszystkim kobietom!

picie mleka kobieta
Picie krowiego mleka może być bardzo szkodliwe dla zdrowia kobiet

Badania wykazały, że aż o 93% wzrastało ryzyko zgonu kobiet, które spożywały 3 szklanki mleka dziennie, niż u pijących jedną szklankę, lub nie spożywających mleka w ogóle! To bardzo wysoki wskaźnik stawiający mleko wręcz w fatalnym świetle! Badacze wykazali także, że wraz z każdą kolejną wypijaną szklanką mleka szansa zgonu wzrastała o 15%. Wnioski z badań są szokujące. Okazało się, że najważniejszym skutkiem ubocznym nadmiernego spożywania mleka były choroby serca, a tuż za nimi nowotwory. Picie mleka w wysokiej ilości sprawiało, że kobiety miały o 90% zwiększone prawdopodobieństwo zgonu spowodowanego chorobą serca. Wysoka konsumpcja podnosi również o 44% ryzyko śmiertelności na raka. Wszystkie te dane dotyczą kobiet. W przypadku mężczyzn mleko nie odgrywa aż tak destrukcyjnej roli i jego szkodliwość jest zwiększona średnio „tylko” o 10%. Ale nie należy zapominać, że na badanie mężczyzn poświęcono o połowę mniej czasu. Ryzyko przedwczesnego zgonu to nie jedyny aspekt szwedzkich badań gdyż badano także wpływ mleka na kości i ryzyko złamań.

Mleko to mocne i zdrowe kości? Czas rozprawić się z mitem!

RTG dłoni
Mleko to zdrowe i silne kości? Nie do końca prawda | fot. wikimedia.org

Wnioski naukowców okazały się wręcz szokujące! Mleko – spożywane nawet w większej ilości nie ma wpływu na zmniejszenie ryzyka złamań kości! Ale to jeszcze nie wszystko. Mleko wręcz szkodzi w tym zakresie ponieważ spożywanie już trzech szklanek mleka dziennie zwiększa o 16% ryzyko złamań. W przypadku złamań bioder wyniki są wprost porażające i zwiększają ryzyko złamania biodra aż o, uwaga, 60%! Co jest przyczyną tak fatalnego wpływu nadmiaru mleka na nasze zdrowie? Na szczęście naukowcy już znają odpowiedź na to pytanie.

Główny sprawca D-galaktoza

szklanka mlekaMleko jest istotnym źródłem D-galaktozy stanowiącej około połowę laktozy – cukru w mleku. Naukowcy powiązali ten składnik ze starzeniem się organizmu, a wręcz ze skróconą długością życia! Wynika to z tzw. „stresu oksydacyjnego” i szkód powstałych chronicznym stanem zapalnym. Na szczęście naukowcy nie zauważyli tego szkodliwego wpływu w produktach sfermentowanych.

Co w zamian? Co jest bezpieczne?

Sfermentowany nabiał – na przykład kefiry, zsiadłe mleko lub czyste jogurty ponieważ zawierają one bakterię Lactobaccillus, która przetwarza laktozę w kwas mlekowy. W związku z tym zmniejszona ilość D-galaktozy oznacza redukcję stanu zapalnego w organizmie. Produkty takie są łatwostrawne i usprawniają nasz metabolizm. Badania wykazały, że konsumpcja produktów sfermentowanych faktycznie prowadzi do 15% redukcji złamań kości i ryzyka umieralności u kobiet.

Ludzkie mleko najzdrowsze dla dzieci, mleko krowie dla cieląt

mleko ssaki

mleko wartosci odżywcze

Wnioski z przeprowadzonych badań okazały się wstrząsające gdyż mleko większości z nas kojarzy się ze zdrowiem i bezpieczeństwem. Wynika to z faktu, iż jesteśmy ssakami. Pierwszym spożywanym przez nas pokarmem jest zazwyczaj mleko matki, które ma oczywiście zbawienny wpływ na nasz organizm. Ale mleko kobiece różni się znacznie od mleka krowiego i należy o tym pamiętać. Mleko kupowane w sklepie może przynosić naszemu organizmowi więcej szkód niż pożytku. Co bardzo istotne, procesy homogenizacji i pasteryzacji redukują znacznie substancje odżywcze. Wapń, witamina D? Owszem – ale tylko jeśli masz dostęp do świeżego mleka prosto z gospodarstwa! Mleko przetworzone i sprzedawane w sklepach jest zdrowe tylko w reklamach.

Pij mleko! Będziesz wielki – ale jakim kosztem?

Krowa na pastwisku
Krowie mleko najzdrowsze „prosto od krowy” – jednak w nadmiarze i tak szkodzi

„Pij mleko! Będziesz wielki”? W istocie rzeczy tak, paradoksalnie jest to prawda. Jednak wiąże się to z nienaturalnie i nadmiernie szybkim rozwojem fizycznym za pomocą substancji, która w istocie nie jest dedykowana człowiekowi ponieważ ludzie, wraz ze wzrostem, tracą możliwość przyswajania mleka krowiego, które posiada dla człowieka za mało węglowodanów, a za dużo wapnia, którego nadmiar jest poważnym obciążeniem dla organizmu. To wszytko może przekładać się na miażdżycę, alergię, biegunkę, otyłość, choroby serca, nowotwory, artretyzm, anemię oraz inne choroby i schorzenia. Co ciekawe, wszystkie ssaki spożywają mleko tylko we wczesnym okresie życia. Człowiek, nie wiedzieć czemu, spożywa często mleko, i to do tego krowie, przez całe życie.

Oczywiście nie ma co wpadać w przesadny lęk i nie demonizujmy nadmiernie mleka. Jeśli lubimy spożywać mleko i dobrze się po nim czujemy – nie odmawiajmy sobie czy dziecku wypicia czasami jednej szklanki. Nie należy jednak „opijać się mlekiem”. Szczególnie jest to istotne w przypadku kobiet i dzieci. Jeśli czujesz się źle, a nie do końca wiesz z jakiego powodu, a pijesz regularnie krowie mleko, spróbuj je odstawić. Pozytywne efekty mogą Cię bardzo zadziwić.

A co Ty sądzisz o piciu mleka? Czy pijesz je regularnie? Czy raczej mdli Cię na jego widok? Podziel się swoją opinią poniżej.

Kobiece libido

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀