Czy mleko krowie jest zdrowe? Badania są wstrząsające - ROSOMAG.PL
krowa front

Czy mleko krowie jest zdrowe? Badania są wstrząsające

Ludzie od zawsze wierzą, iż mleko jest zdrowe i wskazane dla optymalnego rozwoju fizycznego człowieka. Chociażby w Polsce bardzo głośna była kampania „Pij mleko! Będziesz wielki”. Koncerny spożywcze przeznaczają ogromne środki na promowanie picia mleka jako cennego źródła dla naszego zdrowia. Ale czy tak jest w istocie? Czy mleko to życiodajny eliksir, a może jednak cichy zabójca?

Czy mleko jest zdrowe?

Nawet nie można powiedzieć, że prawda, jak to często bywa, leży po środku. Kolejne najnowsze badania i publikacje naukowe mówią wprost – mleko wcale nie jest zdrowe i korzystne dla naszego zdrowia. Chociażby ostatnimi czasy „Health Watch” opisało najnowsze badanie, które mówi jasno o fakcie szkodliwości picia mleka.

Artykuł rozwiewa nasze wątpliwości. Ostre słowa już na starcie wskazują, iż mleko wręcz nas zabija! Jak zwykło się przyjmować – jedną z najważniejszych zalet wynikających z picia mleka są rzekomo mocne kości. Ale czy tak jest w istocie? Szwedzcy naukowcy postanowili to sprawdzić i przeprowadzić zaawansowane badanie oddziaływania mleka na organizm człowieka. Testy zostały przeprowadzone na bardzo dużej grupie liczącej 100 tysięcy osób! Obraz badania jest tym bardziej wiarygodny ponieważ trwało ono 10 lat w przypadku mężczyzn, i aż 20 lat w przypadku kobiet.

Alarmujące wyniki badań! Mleko bardzo szkodzi – przede wszystkim kobietom!

picie mleka kobieta
Picie krowiego mleka może być bardzo szkodliwe dla zdrowia kobiet

Badania wykazały, że aż o 93% wzrastało ryzyko zgonu kobiet, które spożywały 3 szklanki mleka dziennie, niż u pijących jedną szklankę, lub nie spożywających mleka w ogóle! To bardzo wysoki wskaźnik stawiający mleko wręcz w fatalnym świetle! Badacze wykazali także, że wraz z każdą kolejną wypijaną szklanką mleka szansa zgonu wzrastała o 15%. Wnioski z badań są szokujące. Okazało się, że najważniejszym skutkiem ubocznym nadmiernego spożywania mleka były choroby serca, a tuż za nimi nowotwory. Picie mleka w wysokiej ilości sprawiało, że kobiety miały o 90% zwiększone prawdopodobieństwo zgonu spowodowanego chorobą serca. Wysoka konsumpcja podnosi również o 44% ryzyko śmiertelności na raka. Wszystkie te dane dotyczą kobiet. W przypadku mężczyzn mleko nie odgrywa aż tak destrukcyjnej roli i jego szkodliwość jest zwiększona średnio „tylko” o 10%. Ale nie należy zapominać, że na badanie mężczyzn poświęcono o połowę mniej czasu. Ryzyko przedwczesnego zgonu to nie jedyny aspekt szwedzkich badań gdyż badano także wpływ mleka na kości i ryzyko złamań.

Mleko to mocne i zdrowe kości? Czas rozprawić się z mitem!

RTG dłoni
Mleko to zdrowe i silne kości? Nie do końca prawda | fot. wikimedia.org

Wnioski naukowców okazały się wręcz szokujące! Mleko – spożywane nawet w większej ilości nie ma wpływu na zmniejszenie ryzyka złamań kości! Ale to jeszcze nie wszystko. Mleko wręcz szkodzi w tym zakresie ponieważ spożywanie już trzech szklanek mleka dziennie zwiększa o 16% ryzyko złamań. W przypadku złamań bioder wyniki są wprost porażające i zwiększają ryzyko złamania biodra aż o, uwaga, 60%! Co jest przyczyną tak fatalnego wpływu nadmiaru mleka na nasze zdrowie? Na szczęście naukowcy już znają odpowiedź na to pytanie.

Główny sprawca D-galaktoza

szklanka mlekaMleko jest istotnym źródłem D-galaktozy stanowiącej około połowę laktozy – cukru w mleku. Naukowcy powiązali ten składnik ze starzeniem się organizmu, a wręcz ze skróconą długością życia! Wynika to z tzw. „stresu oksydacyjnego” i szkód powstałych chronicznym stanem zapalnym. Na szczęście naukowcy nie zauważyli tego szkodliwego wpływu w produktach sfermentowanych.

Co w zamian? Co jest bezpieczne?

Sfermentowany nabiał – na przykład kefiry, zsiadłe mleko lub czyste jogurty ponieważ zawierają one bakterię Lactobaccillus, która przetwarza laktozę w kwas mlekowy. W związku z tym zmniejszona ilość D-galaktozy oznacza redukcję stanu zapalnego w organizmie. Produkty takie są łatwostrawne i usprawniają nasz metabolizm. Badania wykazały, że konsumpcja produktów sfermentowanych faktycznie prowadzi do 15% redukcji złamań kości i ryzyka umieralności u kobiet.

Ludzkie mleko najzdrowsze dla dzieci, mleko krowie dla cieląt

mleko ssaki

mleko wartosci odżywcze

Wnioski z przeprowadzonych badań okazały się wstrząsające gdyż mleko większości z nas kojarzy się ze zdrowiem i bezpieczeństwem. Wynika to z faktu, iż jesteśmy ssakami. Pierwszym spożywanym przez nas pokarmem jest zazwyczaj mleko matki, które ma oczywiście zbawienny wpływ na nasz organizm. Ale mleko kobiece różni się znacznie od mleka krowiego i należy o tym pamiętać. Mleko kupowane w sklepie może przynosić naszemu organizmowi więcej szkód niż pożytku. Co bardzo istotne, procesy homogenizacji i pasteryzacji redukują znacznie substancje odżywcze. Wapń, witamina D? Owszem – ale tylko jeśli masz dostęp do świeżego mleka prosto z gospodarstwa! Mleko przetworzone i sprzedawane w sklepach jest zdrowe tylko w reklamach.

Pij mleko! Będziesz wielki – ale jakim kosztem?

Krowa na pastwisku
Krowie mleko najzdrowsze „prosto od krowy” – jednak w nadmiarze i tak szkodzi

„Pij mleko! Będziesz wielki”? W istocie rzeczy tak, paradoksalnie jest to prawda. Jednak wiąże się to z nienaturalnie i nadmiernie szybkim rozwojem fizycznym za pomocą substancji, która w istocie nie jest dedykowana człowiekowi ponieważ ludzie, wraz ze wzrostem, tracą możliwość przyswajania mleka krowiego, które posiada dla człowieka za mało węglowodanów, a za dużo wapnia, którego nadmiar jest poważnym obciążeniem dla organizmu. To wszytko może przekładać się na miażdżycę, alergię, biegunkę, otyłość, choroby serca, nowotwory, artretyzm, anemię oraz inne choroby i schorzenia. Co ciekawe, wszystkie ssaki spożywają mleko tylko we wczesnym okresie życia. Człowiek, nie wiedzieć czemu, spożywa często mleko, i to do tego krowie, przez całe życie.

Oczywiście nie ma co wpadać w przesadny lęk i nie demonizujmy nadmiernie mleka. Jeśli lubimy spożywać mleko i dobrze się po nim czujemy – nie odmawiajmy sobie czy dziecku wypicia czasami jednej szklanki. Nie należy jednak „opijać się mlekiem”. Szczególnie jest to istotne w przypadku kobiet i dzieci. Jeśli czujesz się źle, a nie do końca wiesz z jakiego powodu, a pijesz regularnie krowie mleko, spróbuj je odstawić. Pozytywne efekty mogą Cię bardzo zadziwić.

A co Ty sądzisz o piciu mleka? Czy pijesz je regularnie? Czy raczej mdli Cię na jego widok? Podziel się swoją opinią poniżej.

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀