Kim jest coach – guru czy manipulator? - ROSOMAG.PL

Kim jest coach – guru czy manipulator?

co to jest coaching

Kim jest coach – specjalista od rozwoju osobistego, ostatnio coraz popularniejszy u nas zawód? Czy to „trener psychiki”, czy też może zręczny prestidigitator, który ma wpływ na nasz charakter, postawy i poglądy? Ile jesteście w stanie zapłacić coachowi za sesje, które mają zmienić was i wasze życie, doprowadzić do sukcesu lub innego wymarzonego celu?

Czym jest coaching?

O coachingu mówi się dużo, a słowem-kluczem, które się z nim wiąże jest „sukces”, albo „rozwój osobisty”. Coaching jest rozpoznaniem własnych psychicznych wad i zalet, wydobywaniem swoich (często ukrytych) talentów, kreśleniem planu i wyznaczaniem celów, stymulowaniem motywacji do działania w jakimś pożądanym przez nas kierunku.

Nie jest terapią, psychoterapią ani nauczaniem. W przypadku psychoterapii udział w niej jest niejako przymusowy (chcemy pozbyć się choroby) i dość bierny – poddawani jesteśmy jakiemuś procesowi terapeutycznemu i sięgamy w tym celu w swoją przeszłość. Nie jest też szkoleniem, gdyż w nim cel oraz przebieg są ustalane przed rozpoczęciem zajęć. To trener kieruje wszystkim, a osoba „trenowana” nie ma wpływu na cele, ani na program szkolenia. Coaching różni się też od doradztwa, które podaje gotowe rozwiązania, czy też od consultingu, który dostarcza kompendium wiedzy z danego obszaru. Konsultant koncentruje się na problemie do rozwiązania, a coach na tym, aby klient, bazując na swojej wiedzy i umiejętnościach sam zdiagnozował swój problem i znalazł najlepsze dla siebie rozwiązania. Coaching jest bardzo interaktywnym procesem. Aktywnym głównie dla osoby poddawanej coachingowi.

Kim jest coach?

kim jest coach
Coach zadając odpowiednie pytania pomaga człowiekowi odkryć prawdę o nim samym, jego predyspozycje itp.

Coach staje się partnerem zmiany, pomaga zrozumieć siebie samego po to, by łatwiej kierować swoim życiem oraz wytyczać bliższe i dalsze cele, pracować nad przyszłością. Celem coachingu jest zmiana nas samych, ale nie przy pomocy rad, porad i nakazów, wygłaszanych przez coacha, lecz poprzez technikę zadawania pytań, znaną od czasów starożytności jako „metoda położnicza”, stosowana przez Sokratesa. W dialogach platońskich definicje rodzą się w trakcie dialogu – gdy poprzez zadawanie pytań Sokrates wydobywa z uczniów odpowiedzi na ważne filozoficzne kwestie.  Okazuje się zatem, że to uczeń posiada wiedzę, a rolą nauczyciela jest jedynie pomóc mu ją wydobyć. Sokrates był więc pierwszym coachem!

Po co nam jednak ten cały coaching? Kiedy jest nam potrzebny – i czy w ogóle? Coach to nie wszystkowiedzący guru, to partner, który pomaga nam gnothi seauton – poznać samego siebie… Możemy więc zwrócić się o pomoc do coacha zarówno w sferze zawodowej (tzw. coaching biznesu), gdy awans stawia nam nowe wyzwania, ale też całkiem zwyczajnie – w celu zmiany naszych relacji z otoczeniem, życia osobistego. Gdy czujemy, że chcemy coś zmienić w swoim życiu, ale nie bardzo wiemy co i jak. Widzimy, że przestaliśmy się rozwijać, nie awansujemy, nasze życie osobiste przestało nas satysfakcjonować. Odczuwamy jakiś dyskomfort, coś nas uwiera, a mimo to nie umiemy tego zdefiniować. W takiej sytuacji warto poszukać osobistego coacha, który stworzy okazję, byśmy mogli się sobie przyjrzeć w kontekście dokonanych wyborów i podjąć działanie prowadzące do zmiany sytuacji. Coach ma doprowadzić osobę coachowaną do celu, który jest w bliższej lub dalszej przyszłości. Pomoże nam ukierunkować działanie  i będzie nas w tym wspierać.

Rozwój osobisty a coaching

coaching
W trudnym momencie naszego życia coaching może ułatwić nam podejmowanie najlepszych decyzji

Coaching jest więc niezastąpiony, gdy zamierzamy przebudować swoje życie, zacząć coś innego – nową pracę, nowy związek. Zmiana zawsze jest trudna, ponieważ wiąże się z lękiem i opuszczeniem tzw. strefy komfortu. A my w większości przypadków skupiamy się na negatywach rzeczywistości. Wiemy z góry, że coś jest nieprzyjemne, niebezpieczne, nie uda się. W tym przeważnie bolesnym i gwałtownym procesie zmiany pomocny jest coach, który zapyta nas o proste z pozoru rzeczy, np. o to, gdzie chcemy być za pięć, dziesięć lat? Zmiana jest dużo łatwiejsza dla tych, którzy wiedzą, dokąd zmierzają.  Coach pomoże też zaprojektować nam marzenia, co ułatwi nam w efekcie podejmowanie decyzji, uświadomi niedostatek czegoś lub obfitość czegoś innego.

Oczywiście, bardzo wielu ludzi samodzielnie radzi sobie ze swoimi  problemami, potrafi ruszyć do przodu w sytuacji dyskomfortu, umie podjąć ważne życiowe decyzje i nie boi się porażki, realizując założone cele. Jednak jeszcze więcej ludzi tkwi w swojej strefie komfortu nawet wtedy, gdy uwiera ich jakiś kolec, ale wmawiają sobie, że siedzenie nie boli ich tak mocno… Zmiana zawsze oznacza rozwój. Jeśli zaczniesz wierzyć w siebie, kochać siebie to świat i jego skarby staną przed Tobą otworem. Jeśli pragniesz zmiany, ale nie wiesz, jak się za nią wziąć, to zrób pierwszy krok – znajdź sobie coacha! To żaden guru ani manipulator. To partner i towarzysz Twojego rozwoju!

UDOSTĘPNIAJĄC KREUJESZ TREND:

📩

Ciekawy artykuł? Udostępnij go i wpływaj na AKTUALNY TREND 🚀

Rosomag.pl