Chcesz się rozwijać? Czytaj Daniela Pinka - ROSOMAG.PL
Daniel Pink

Chcesz się rozwijać? Czytaj Daniela Pinka

Człowiek jest istotą skomplikowaną i rzadko działa na niego przysłowiowa marchewka i kij. Na jego działania wpływa wiele różnych czynników, nie tylko zasada kary i nagrody – udowadnia Daniel H. Pink w książce zatytułowanej „Drive. The Surprising Truth About What Motivates Us/Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację

Daniel Pink

Autor przedstawia wiele ciekawych badań udowadniających swe tezy. Wynika z nich przede wszystkim to, że ludzie mają ogromną potrzebę autonomii, rozwoju osobistego i realizacji ponadindywidualnych celów. Dobra materialne to tylko wierzchołek góry lodowej naszych pragnień. Bohaterami przytaczanych badań są m.in. absolwenci prestiżowych kierunków studiów i ich zawodowe losy. Potwierdzają one starą prawdę, że pieniądze szczęścia nie dają. Wśród nich zaobserwowano dość wysoki odsetek zaburzeń depresyjnych.
Badania dotyczyły także osób, które miały za zadanie rozwiązywać łamigłówki. Niektórzy badani byli nagradzani za podjęcie wyzwania, inni nie. Okazuje się, że zainteresowanie zabawami logicznymi nie było wprost proporcjonalne do wysokości nagrody. W niektórych przypadkach nawet spadało wraz ze wzrostem gratyfikacji.
Pink przytacza także badania na ssakach, które wyraźnie pokazują, że nawet zwierzęta wykazują zainteresowanie zabawami logicznymi, także w sytuacjach, gdy nie są nagradzane. Czyżby doświadczenia Pawłowa były niekompletne? Każda żywa istota ucieka przed bólem i szuka przyjemności, ale to nie wszystko, co je napędza, jak się okazuje.
Wnioski autora książki rzucają nowe światło na metody zarządzania zasobami ludzkimi. Jak zachęcać ludzi do wytężonej pracy, jeśli nie tylko pieniądze są dla nich ważne? Daniel Pink określa trzy główne elementy motywacji jako autonomię, mistrzostwo i cel. Opisuje praktyczne ćwiczenia na pobudzenie ich. Przytacza także przykłady współczesnych firm, które z powodzeniem wprowadziły tego rodzaju techniki w życie.
Książka Daniela Pinka przydatna jest zarówno dla przedsiębiorców, jak i ludzi poszukujących swojej drogi życiowej.
Pink jest autorem wielu ciekawych publikacji. Jedna z nich „A Whole New Mind: Why Right Brainers Will Rule the Future / Całkiem nowy umysł„. Dlaczego przyszłość należy do „prawopółkulowców”, przywołuje równie zaskakujące tezy. Autor twierdzi, ze czasy zdominowane przez „lewopółkulowców” czyli umysły ścisłe, właśnie odchodzą. Wpływa na to dostatek rozumiany jako ogólny poziom dobrobytu na świecie, tania produkcja w Azji oraz automatyzacja. Inżynierów i techników zaczynają w coraz większym stopniu zastępować maszyny. Potrzebny jest więc coraz bardziej zarządzający i pomysłodawcy. Przyszłość zdaniem Pinka należy do designerów, managerów, wynalazców, ale i nauczycieli oraz artystów. Wraz ze wzrostem dobrobytu zwiększa się bowiem wśród ludzi świadomość innych potrzeb, na przykład duchowych, kulturalnych. Pink wymienia sześć najważniejszych zmysłów, jakie musi posiadać człowiek nowej ery – ery koncepcji.
Pierwszy z nich to Projekt – umiejętność tworzenia przy użyciu materiałów i metod dostępnych na rynku. Drugi zmysł Pink nazywa Historią. Chodzi tu o umiejętność rozumienia szerszego kontekstu zjawisk, ale także używanie opowieści, fabuł, które wywołują odpowiednie emocje (storytelling). Trzeci zmysł to Symfonia, a więc analiza i synteza razem czyli umiejętność łączenie rzeczy, jak na przykład przy komponowaniu muzyki. Kolejnym zmysłem jest Empatia, która zapewnia lepszą współpracę i relacje w ogóle oraz Zabawa, na którą wraz z rozwojem dobrobytu cięgle rośnie zapotrzebowanie. Dowcip to coś, czego nie wymyśli przecież żadna maszyna. Ostatni już, szósty zmysł nazywa autor Sensem. To świadomość, po co się coś robi, życiowe motywacje, poszukiwanie głębszych doświadczeń duchowych.

Wymienione wyżej oraz inne publikacje Daniela Pinka:

• To Sell is Human: The Surprising Truth About Moving Others
• Drive: The Surprising Truth About What Motivates Us
• The Adventures of Johnny Bunko: The Last Career Guide You’ll Ever Need
• A Whole New Mind: Why Right Brainers Will Rule the Future
• Free Agent Nation: The Future of Working for Yourself

fot. Wikipedia.org

Kobiece libido

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀