Co to jest decoupage? - ROSOMAG.PL
decoupage wall

Co to jest decoupage?

Co to jest Decoupage i skąd się wzięło? Decoupage jest techniką zdobniczą, która polega na przyklejaniu elementów ozdobnych na wcześniej spreparowaną powierzchnie. Techniką decoupage możemy zdobić niemal wszystko; od drewna, metalu po szkło, plastik, tkaninę i ceramikę

Decoupage – sposób na wyrażenie siebie

Początki tego hobby wywodzą się ze wschodniej Syberii. Jako pierwsi zapoczątkowali ją nomadowie ozdabiając nią groby swoich przodków. Później decoupage zawędrował do Chin , gdzie aż do XII wieku stał się bardzo popularnym sposobem na ozdabianie lampionów, okien, pudełek. W XVII-XVIII wieku za sprawą wymiany handlowej z Bliskim Wschodem decoupoage dotarło do Europy. Weneccy stolarze stosowali tą technikę do produkcji mebli, tworząc w ten sposób tańszą alternatywę dla modnych w tym czasie lakierowanych chińskich mebli.
Na chwilę obecną decoupage przeżywa swoje ponowne odrodzenie. Niemal nie ma osoby, która nie słyszała o tej niezwykłej technice zdobienia, albo nie próbowała w niej swoich sił.

decoupage
Decoupage przeżywa obecnie prawdziwy renesans | fot. Google images

Coraz więcej osób zdobi tą techniką przedmioty codziennego użytku, nadając im w ten sposób niezwykłego charakteru. Do tej techniki możemy używać niemal każdej rzeczy, którą na codzień posiadamy w swoim gospodarstwie domowym. Mogą to być ; pudełka, skrzynki, doniczki, ramki do zdjęć, albumy , ceramika. Motywy do ozdabiania przedmiotów są najczęściej wyrywane lub wycinane z specjalnie do tego przeznaczonych ozdobnych serwetek papierowych, ozdobnego papieru, gazet, magazynów oraz wydruków komputerowych.

Dzięki technice decoupage możemy rozwijać swoją wyobraźnie, kreatywność, pomysłowość. Z każdej zwykłej szarej i przeciętnej rzeczy, możemy uczynić coś niezwykłego. Decupage jest zatem doskonałym sposobem na wyrażenie siebie i swojej osobowości. Nie pozostaje nam nic innego jak zaczerpnąć inspiracji czy to z książki, filmu, gazety, wcielić nasz pomysł w życie i działać.

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀