Podczas porannego rytuału pielęgnacyjnego, natchnęło mnie, aby napisać kilka słów o bardzo ważnym etapie w pielęgnacji skóry, o którym niestety wiele kobiet zapomina, albo uważa, że jest zbędny. Bardzo błędne przekonanie, którego warto się szybko pozbyć, aby poprawić stan swojej skóry
Naturalne toniki do pielęgnacji twarzy
Poradnik kobietki – Tonizowanie skóry
Tonizowanie jest zabiegiem, który stanowi dopełnienie oczyszczania skóry i jednocześnie jest wstępem do jej nawilżania. To jakby drugi etap naszej pielęgnacji. Tonik pozwala nam usunąć resztki makijażu oraz pomaga pozbyć się „filmu” na skórze, który często zostawiają kosmetyki do demakijażu razem z zanieczyszczeniami. Ponadto odświeża skórę, zamyka pory, zapobiega gromadzeniu się martwych komórek oraz, co bardzo ważne przywraca skórze właściwe pH. Odczyn (pH) naszej skóry jest lekko kwaśny. Stosując mocno oczyszczające kosmetyki do mycia twarzy podnosimy pH i przez to możemy uszkodzić naturalny, ochronny płaszcz wodno-lipidowy naszej skóry. Z wiekiem regeneracja tej warstwy ochronnej trwa coraz dłużej, dlatego warto unikać jakichkolwiek jej uszkodzeń. Kwaśne pH pomaga chronić skórę oraz działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Zmiana pH może prowadzić do trądziku, zwiększonego łojotoku, przebarwień i szybszego starzenia się skóry. Tonik jest więc naszym wybawcom, który przywraca odpowiednie pH i przyspiesza odnowę uszkodzonej warstwy lipidowej.
Dzięki zastosowaniu toniku skóra staje się bardziej elastyczna, świeża i przygotowana do nałożenia preparatu nawilżającego. Naszym tonikiem może być wiele produktów. Może to być woda kwiatowa, napary i wywary z ziół, woda demineralizowana wzbogacona półproduktami, woda termalna czy też drogeryjne toniki. Mamy wiele możliwości;) Ważne, aby wybrać kosmetyk odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb. Jeśli masz cerę normalna możesz stosować toniki alkoholowe lub bezalkoholowe, wodę różaną lub po prostu niegazowaną wodę mineralna w aerozolu. Przy suchej skórze dobrze jest pochylić się ku łagodnym, bezalkoholowym tonikom, wodzie kwiatowej, bądź czystej wodzie. Cera mieszana i tłusta lubi toniki alkoholowe, ale nie te na bazie etanolu, metanolu i izopropanolu. Przy skórze wrażliwej trzeba stosować produkty łagodzące, bezalkoholowe, bardzo delikatne.
Tonik można też przygotować samemu;) Oto kilka moich propozycji:
Tonik jabłkowy
Jest bardzo prosty w wykonaniu. Potrzebujecie ocet jabłkowy oraz wodę przegotowaną lub mineralną niegazowaną. Mieszacie wodę z octem w butelce, a za pomocą wacika rozprowadzacie na skórze. Tonik przechowujcie w lodówce. Ten tonik pomaga szybko oczyścić pory;)
Tonik cytrynowy
Cytryna ma dużo witaminy C, a sok i miąższ mają właściwości ściągające, oczyszczające i odtłuszczające. Potrzebujecie świeży sok z cytryn oraz wodę (taką jak przy poprzednim toniku). Składniki mieszacie razem, a „miksturę” również przechowujecie w lodówce. Można też przemywać buźkę samym sokiem z cytryn, odczekać 10 minut i potem przemyć twarz wodą, ale to opcja, dla tych, którzy mają trochę więcej czasu;)
Tonik z zielonej herbaty
Potrzebujecie 1 torebkę lub 1 łyżeczkę zielonej herbaty, gorącą wodę oraz szklaną butelkę. Wsypcie herbatę do szklanki i zalejcie gorącą wodą (pamiętajcie jednak, że zielonej herbaty nie należy zalewać wrzątkiem, ponieważ traci swoje właściwości) Herbatę należy parzyć 5-10 minut. Wystudzony tonik możecie przelać do szklanej butelki;) Ten przepis możecie modyfikować – jeśli macie skórę suchą dodajcie jeszcze ¼ szklanki soku lub żelu z aloesu, a przy skórze tłustej i trądzikowej możecie dodać napar z oczaru wirginijskiego (hamamelisu) w równych proporcjach.
Zielona herbata działa przeciwzapalnie, koi i łagodzi podrażnienia oraz zaczerwienienia.
Tonik pietruszkowy
Pietruszka jest źródłem prowitaminy A, witaminy C i żelaza. Zapobiega zmarszczkom, rozjaśnia skórę, wyrównuje koloryt, doskonale nawilża i odświeża skórę. Potrzebujecie pęczek pietruszki, przegotowaną, zimną wodę oraz szklaną butelkę. Należy posiekać pęczek pietruszki i wrzucić do słoika lub miseczki. Pietruszkę zalać zimną wodą i odstawić na 12 godzin. Po odcedzeniu wodę pietruszkową przelejcie do szklanej butelki i przechowujcie w lodówce. Ten tonik będzie świeży przez ok. 10-14 dni.
Nie podaje Wam proporcji produktów, bo to zależy od Was, ile toniku chcecie przygotować;) Pamiętajcie jednak, że efekty nie przyjdą po jednym czy dwóch zastosowaniach toniku. W pielęgnacji potrzebny jest czas i systematyczność! Macie swoje ulubione toniki? Co stosujecie?