Historia Dnia Kobiet, czyli święta najpiękniejszych! - ROSOMAG.PL
kobieta 1

Historia Dnia Kobiet, czyli święta najpiękniejszych!

Dzień kobiet, dzień kobiet, niech każdy się dowie, że zbliża się dzień kobiet. W Polsce, ten wspaniały dzień obchodzi się 8 marca od 1993r, chociaż na świecie został ustanowiony już w 1910r. Niestety, ustanowienie tego święta nie wiąże się z radosnymi chwilami, chociaż są pewne nieścisłości historyczne

Dzień Kobiet

Wiele źródeł podaje, iż zapoczątkowanie święta kobiet miało być upamiętnieniem 126 kobiet, które walcząc o swoje równouprawnienie i pensję zrównaną z pensją mężczyzn, zginęły w pożarze w przemyśle odzieżowym, w którym pracowały. Jednak chyba ktoś delikatnie pomieszał fakty, ponieważ 8 marca 1908r. odbył się marsz 15 000 pracownic na ulicach Nowego Jorku, który zainspirował pracownice zakładów odzieżowych, aby zimą, na przełomie 1909 i 1910r. rozpocząć strajk w zakładzie. Jednak do pożaru doszło w 1911r. w fabryce tekstyliów, a przyczyną śmierci 146 osób (w większości imigranci, również mężczyźni) był brak możliwości ucieczki, ponieważ zakłady chcąc uniknąć wtargnięcia niepowołanych osób… zamykały większość wyjść ewakuacyjnych.

Pomimo nieścisłości historycznych należy przyznać, że kilkanaście tysięcy kobiet, które chciały zmienić swój los, (należy zwrócić uwagę, że wtedy, kobiety nie były traktowane jak normalny obywatel, nie miały wielu praw i były uważane za mniej wartościowe niż mężczyźni) zmieniły losy świata. Ustanowiono Dzień Kobiet, ale co ważniejsze, zwrócono uwagę na traktowanie kobiet, co rozpoczęło dyskusję o zmianach.

Wielu, Dzień Kobiet utożsamia ze starożytnym świętem Matronaliami – świętem płodności i bóstwami żeńskimi. Już wtedy mężowie (narzeczeni, chłopcy ;) ) przynosili swoim kobietom upominki i składali im życzenia.

Dzień kobietW Polsce, Dzień Kobiet kojarzy się główne z czasami PRL-u i słynną maksymą Władysława Gomułki – „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”. Co by nie powiedzieć, w tym zdaniu miał rację ;). Dzień Kobiet, był traktowany jako okazja do uzupełnienia najpotrzebniejszych rzeczy, właśnie dlatego dawano kobietom rajtuzy, kawę, herbatę, ręczniki czy nawet mydło. Dlaczego święto kobiet kojarzy się z komunizmem? Ponieważ w ZSRR pewna feministka przekonała Lenina, aby ustanowił 8 marca jako święto, co też ten uczynił. W ZSRR 8 marca był dniem wolnym od pracy.

Obecnie Dzień Kobiet jest świętem prawie na całym świecie. W Rumunii ten dzień jest równoważny z Dniem Matki, natomiast w Armenii jest obchodzone święto Piękna i Macierzyństwa, które obchodzone jest 7 kwietnia. Są jednak Ormianie, którzy świętowanie zaczynają już 8 marca, więc rezultat jest taki, że od 8 marca do 7 kwietnia jest Miesiąc Kobiet. Tunezja Dzień Kobiet świętuje 13 sierpnia. Portugalia i Rumunia, 8 marca wprowadza imprezy „wyłącznie dla Pań”. W Polsce kobiety były obdarowywane goździkami, teraz nieco bardziej wyszukanymi kwiatami, natomiast we Włoszech i Rosji popularne są gałązki akacji srebrzystej.

Dziś, emocje dotyczące Dnia Kobiet są podzielne. Niektórzy uważają, że jest to miłe, sympatyczne święto, inni, że zupełnie niepotrzebne i przypominające dawne czasy. W Warszawie, tego dnia odbywa się wielka manifestacja, która ma na celu zwrócenie uwagi, że zdarzają się sytuacje, gdzie kobieta nadal zarabia mniej niż mężczyzna i, że jej prawa nie zawsze są respektowane.

PS. Obojętnie jakie jest podejście do Dnia Kobiet, zawsze miło jest pokazywać, że kobieta jest wartościowa i wręczyć jej kosztowny drobiazg ;)

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀