Dzień Matki - 10 faktów o dniu mam - ROSOMAG.PL
dzień matki

Dzień Matki – historia powstania i ciekawostki związane z dniem mamy

Historia Dnia Matki sięga starożytnego Rzymu, gdzie obchodzono święto oddania hołdu bogini Matce Ziemi i płodności. W czasach nowożytnych obchody Dnia Matki zaczęły się pojawiać w krajach europejskich i zostały ustanowione w Stanach Zjednoczonych w 1914 roku przez prezydenta Woodrowa Wilsona. Od tamtego czasu Dzień Matki jest obchodzony na całym świecie

Dzień Matki to wyjątkowe święto, podczas którego z radością dziękujemy naszym mamom za poświęcenie, miłość i wsparcie, jakie nam dają. To także okazja do głębszego zrozumienia roli matki i docenienia jej wkładu w życie nie tylko rodzinne, ale i społeczne. W artykule przyjrzymy się historii Dnia Matki oraz ciekawostkom związanym z tym dniem. Dzień Matki to ważne święto, podczas którego możemy wyrazić swoją miłość i wdzięczność wobec najważniejszej osoby w naszym życiu – naszej mamy.

Dzień Matki to święto, które jednoczy ludzi na całym świecie, ucząc nas byśmy pielęgnowali i doceniali niezastąpioną rolę matki. To także okazja do okazania wdzięczności i miłości swojej mamie, podziękowania za trudy wychowania oraz wsparcie w każdej sytuacji. Z tej okazji życzymy wszystkim mamom niezapomnianych wspomnień i nieustającej miłości rodzinnej.

Historia Dnia Matki na świecie

Pomysł na obchodzenie Dnia Matki zrodził się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku, kiedy to Anna Jarvis, utraciwszy swoją matkę w 1905 roku, postanowiła uczcić jej pamięć, propagując święto w całym kraju. Pierwsze oficjalne obchody Dnia Matki miały miejsce 10 maja 1908 roku. W 1914 roku prezydent Woodrow Wilson ustanowił Dzień Matki świętem narodowym, obchodzonym w drugą niedzielę maja. Na przestrzeni lat wiele krajów, w tym Polska, wprowadziło obchodzenie tego święta w swojej kulturze.

Dzień Matki w Polsce – kiedy obchodzimy Dzień Mamy?

Dzień Matki został pierwszy raz obchodzony w Polsce w 1923 roku, za namową Marcina Rataja, a potem, już po II wojnie światowej, został wprowadzony jako święto państwowe. W Polsce (a także w innych krajach Europy) Dzień Matki przypada na 26 maja. Warto jednak wspomnieć, że nie we wszystkich krajach Dzień Matki obchodzony jest w takim samym terminie. Przykładowo, we Francji przypada na ostatnią niedzielę maja, a w Wielkiej Brytanii – na czwartą niedzielę przeżywanego okresu wielkanocnego.

Ciekawostki związane z Dniem Matki

– Święto Matki obchodzone jest w różnych krajach i w różnych częściach świata w różne dni.

– Pierwowzorem obchodów Dnia Matki były antyczne rzymskie święta ku czci Romy – bogini macierzyństwa.

– W niektórych krajach, Dzień Matki uważany jest za święto narodowe.

– Kwiaty to jedna z najpopularniejszych opcji prezentów dla matek – w samej tylko Europie, w 2020 roku sprzedano 225 milionów sztuk kwiatów z okazji Dnia Matki.

– Zwyczaj wręczania kwiatów czy innych prezentów matkom na Dzień Matki pochodzi z tradycji starożytnych Greków i Rzymian.

Kobiety są najczęściej obdarowywane prezentami właśnie z okazji Dnia Matki (92% wszystkich prezentów).

– W 2020 roku w Polsce popularnym prezentem były restauracyjne vouchery (45%), a 31% osób kupiło kwiaty lub upominek.

– Uczniowie szkół podstawowych w Polsce zwracają szczególną uwagę na Dzień Matki tworząc laurki i drobne prezenty dla swoich mam. To jeden z najbardziej wzruszających aspektów tego święta, które podkreśla jego duch i intencję.

– W Japonii Dzień Matki jest obchodzony dwukrotnie – 10 maja to Dzień Matki, a 9 czerwca to Tango no Sekku, czyli Dzień Chłopców, którego częścią jest oddanie hołdu matkom.

– W 2014 roku miasto Kopenhaga w Danii otrzymało „Rekord Guinnessa” za stworzenie największej laurki dla Matki o powierzchni 165 m²

Dzień mamy – o tym dniu należy pamiętać

dzień matki
Dzień Matki to uniwersalne święto celebrowane w wielu krajach świata

Dzień Matki to ważna uroczystość, która obchodzona jest na całym świecie. To okazja, by podziękować matkom za ich miłość, poświęcenie i trud, jakie wkładają w wychowanie swoich dzieci. Celebracja Dnia Matki to również czas na refleksję nad rolą matek w naszym społeczeństwie i na przypomnienie sobie, jak wiele zawdzięczamy właśnie tym wyjątkowym kobietom.

W dzisiejszych czasach celebrowanie Dnia Matki stało się bardzo popularne i wypadałoby się zastanowić, dlaczego tak jest. Otóż, tworząc ten dzień, chcemy przede wszystkim wyrazić naszą wdzięczność i uznanie dla roli, jaką odgrywają matki. To one są nierozłącznym elementem naszego życia, opiekują się nami od pierwszego dnia aż do końca swojego życia.

Dzień Matki to czas, by okazać naszą miłość i szacunek tym, którzy byli dla nas zawsze blisko i poświęcali się nam. Warto w tym dniu zatrzymać się i zastanowić, na ile sami doceniamy swoje matki i czy często zdarza nam się powiedzieć im kilka miłych słów. Celebracja Dnia Matki to okazja, by wyrazić swoje uczucia i podziękować im za wszystko, co dla nas zrobiły.

Dlatego też, warto pielęgnować tradycję obchodzenia Dnia Matki każdego roku. To wspaniała okazja, by zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo matki są nam potrzebne i jak ogromne znaczenie ma ich obecność w naszym życiu. Celebracja tego dnia to najlepsza okazja, by okazać im szacunek i wdzięczność.

Kobiece libido

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀