savoir vivre w pracy

Zasady savoir vivre w miejscu pracy

Ostatnia aktualizacja:

Wydawać by się mogło, że savoir vivre w dzisiejszych czasach to anachronizm, jednak znajomość etykiety może się przydać i ułatwić życie w  sferze zawodowej. Często to drobiazgi pomagają utrzymać dobre relacje w biznesie, świadcząc o okazywanym szacunku dla klienta lub przełożonego

Etykieta w firmie opiera się na zasadzie precedencji, określającej hierarchię ważności pracowników w zależności od zajmowanego przez nich stanowiska. Bez względu na wiek czy płeć, ważniejsza jest zawsze osoba na wyższym stanowisku. W przypadku osób tej samej rangi, za ważniejszą uznaje się tę, która dłużej piastuje swoje stanowisko.

Powitanie

Powitanie zaczyna osoba, która wchodzi do pokoju, bez względu na zajmowaną pozycję. Wchodzący do biura pracownik może powiedzieć “dzień dobry” lub przywitać się z każdym przez podanie ręki. Podczas podawania ręki osoba siedząca wstaje.

Szef przyjmujący pracownika w swoim gabinecie, na “dzień dobry” może odpowiedzieć skinieniem głowy, ale podając rękę powinien już wstać. Jeśli w firmie pojawia się nowa osoba, którą przedstawiamy pozostałym pracownikom, jej nazwisko wymieniamy jako pierwsze.

Poczęstunek

Na zebraniach czy podczas konferencji plastik nie jest mile widziany. Dopuszczalne są tylko szklane butelki z napojami, sok z kartonu można przelać do dzbanka. Jedzenie jest dopuszczalne tylko w miejscach do tego przeznaczonych, nie jemy przy biurku jednocześnie sprawdzając pocztę elektroniczną albo rozmawiając z klientem przez telefon.

W samochodzie

Co ciekawe, precedencja obowiązuje też w samochodzie służbowym. W pięcioosobowym aucie najważniejsze jest miejsce za fotelem pasażera obok kierowcy, następnie miejsce za kierowcą, później środkowe z tyłu, a na końcu miejsce obok kierowcy. Jednak jeżeli samochód prowadzi sam szef, najważniejsze miejsce jest z przodu obok niego.

Wizytówki

Wizytówkami wymieniamy się po zakończeniu spotkania lub rozmowy. Jednak i  w tym przypadku obowiązują pewne zasady. Nie wypada prosić o nie osób starszych w hierarchii i starszych wiekiem oraz kobiet.

Wizytówkę należy podawać  “do rąk własnych”, zadrukowaną stroną do góry. Osoba przyjmująca karteczkę powinna ją starannie obejrzeć zanim schowa do portfela lub wizytownika.

Pamiętajmy jednak, że umiejętność właściwego zachowania się to nie zawsze sztywne trzymanie się reguł. Dobrze je znać, ale jeśli ktoś zachowa się w stosunku do nas niezgodnie z zasadami etykiety, nie powinniśmy się obrażać ani zwracać mu uwagi. Często o dobrych manierach świadczy umiejętność dostosowania się do sytuacji. A jeśli pojawią się wątpliwości, warto kierować się maksymą A. Słonimskiego

Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie.