O ile święta lubimy tradycyjnie spędzać z rodziną, to wyjazdy sylwestrowe do którejś z europejskich stolic są bardzo popularne. Na ogół proponowane są tam różne atrakcje, by turystom bawiącym się na świeżym powietrzu umilić czas tej wyjątkowej nocy przełomu roku… Postanowiłam sprawdzić dla Was, co oferują najatrakcyjniejsze turystycznie stolice. Oto, co wyszperałam…
Gdzie spędzić Sylwestra czyli Noc Sylwestrowa pod chmurką
Paryż – sylwestrowy numer jeden?
To miasto, do którego wszyscy pragną przyjechać choć raz w życiu. Tymczasem poczytałam sobie relacje imprezowiczów w sieci i jeszcze parę lat temu nie było aż tak fajnie. Narzekano, że na Polach Elizejskich i Marsowych po prostu nic się nie dzieje. Tłumy ludzi, którzy tu przyjechali, by przeżyć coś wyjątkowego – bez celu włóczą się pod wieżą Eiffla, bo przed laty władze Paryża kompletnie nie dbały o turystów, marzących o wypiciu szampana o północy w tym właśnie mieście. Czytałam nawet relację na blogu dziewczyny, która była głęboko rozczarowana paryską imprezą sylwestrową, jako niedorównującą koncertom np. na wrocławskim rynku. I że tłum zintegrował się w niemożliwie zatłoczonym o północy metrze, w którym strzelały szampany – i to było największą atrakcją. Ale od kilku lat coś się zmieniło i jest ponoć pokaz laserowych świateł i sztucznych ogni, w których wieża Eiffla wygląda wręcz nieziemsko. Jak przystało też na jedno z najbardziej romantycznych miast, można wtedy zobaczyć wiele całujących się par. Atrakcją są również świetliste choinki, które projektują kreatorzy mody, a które zdobią całe miasto. W Paryżu można więc trafić na wspaniałą imprezę pod chmurką.
Londyn – fajerwerki
W Sylwestra atrakcją jest pokaz fajerwerków przy London Eye – kole widokowym na południowym brzegu Tamizy, wysokim na 135 metrów. Już od wczesnych godzin wieczornych wokół London Eye zbiera się tłum, by zająć najlepsze miejsca. Pierwsze ognie strzelają w niebo gdy Big Ben wybije północ. Na szczęście fajerwerki widoczne są niemal z każdego punktu w centrum Londynu i zabawiają publiczność przez kilkanaście minut. Po nich zabawa trwa w najlepsze na ulicach do białego rana.
1 stycznia odbywa się noworoczna parada – bierze w niej udział 10000 muzyków, tancerzy, akrobatów oraz klaunów.
Berlin – milion ludzi w laserowym transie
Prawdopodobnie największa impreza sylwestrowa w Europie odbywa się w Berlinie. Na liczącym 2,2 kilometra placu pomiędzy Bramą Brandenburską a Kolumną Zwycięstwa są koncerty, pokazy laserów i efekty świetlne. Muzyka zamienia berlińskie ulice w dyskotekę na świeżym powietrzu. Mają miejsce występy znanych artystów i didżejów. Zapraszane są gwiazdy rocka i popu. O północy można podziwiać pokazy sztucznych ogni.
Rzym – z klasą
Największa impreza noworoczna odbywa się na Piazza del Popolo, ale są jeszcze koncerty i imprezy przy Koloseum, Piazza Navona czy Via Della Concilliazione. Każde z tych miejsc przyciąga tłumy i zapewnia świetną zabawę – co kto lubi… Rzymianie oraz turyści na wspólnej zabawie pod gołym niebem zbierają się również na bardziej kameralnym Piazza San Silvestro (Świętego Sylwestra) i Piazza Augusto Imperatore.
Praga – na moście i na wodzie…
Najwięcej dzieje się na Placu Wacława, Moście Karola i Rynku Starego Miasta. Już od godz. 17.00 trwają koncerty, pokazy taneczne i kabaretowe. Na kilku estradach są koncerty. Dla zmarzniętych prażan i turystów przygotowano swarzak, czyli grzane wino. Popularne jest także spędzanie Nowego Roku na statkach pływających po Wełtawie. Dużo młodych ludzi wychodzi na wzgórze Petrin, skąd bardzo dobrze widać pokaz ogni sztucznych i gdzie są spontaniczne imprezy pod gołym niebem. Fajerwerki w sylwestra o północy są spektakularne,
Równie wielki pokaz dla rodzin z małymi dziećmi szykowany jest na 1 stycznia. O 18.00 fajerwerki są odpalane z Letnej, a efekt potęguje fakt, że w okolicy na 15 minut przed pokazem gasną światła…
Walc i rock w Wiedniu
Wiedeńska starówka, począwszy od placu Ratuszowego do placu św. Szczepana, zamienia się 31 grudnia już od godz. 15.00 w tzw. Sylwestrową ścieżkę – wiele koncertów różnych rodzajów muzyki: od clubbingu i muzyki dyskotekowej aż do świata arii operowych. Opróćz tego mnóstwo pokazów i kursów walca. Pod katedrą stoi ogromny Tele-bim. Wszędzie serwowany jest poncz i wiedeńskie kiełbaski. Są też stragany gastronomiczne z potrawami z całego świata. O północy z wieży katedry św. Szczepana brzmi dzwon, a wiedeńczycy tańczą walca.
A w Nowy Rok o godz. 11:15 na placu Ratuszowym odbywa się „Katzerfrühstück”, czyli tzw. kacowe śniadanie. W jego trakcie na telebimie transmitowany jest Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich.
Jest taki przesąd, że jaki Sylwester taki cały rok. Można więc wybrać się na bal, w kreacji z tafty i tiulu, sączyć szampana i objadac się przystawkami, albo można bawić się w płaszczu na balu… miliona par. Jedno jest pewne: warto spędzić go w wyjątkowy sposób. Ja mam już swój typ, a Wy?