Starzejemy się my i starzeją się całe społeczeństwa – dzięki postępowi medycyny. Wydłużenie czasu życia nie idzie jednak z poprawą jego jakości – szczególnie, jeśli człowieka u kresu ziemskiej wędrówki dotyka fizyczna niemoc
Nie wszyscy seniorzy będą jednak chcieli (lub mogli) korzystać z pomocy innych. Nawet, jeśli siły witalne będą na wyczerpaniu, wiele osób starszych, często już niesprawnych ruchowo, będzie chciało do końca zachować względną samodzielność. Z pomocą może przyjść ultranowoczesna technologia w powiązaniu z nowym podejściem do definicji pojęcia „ubrania”.
Inteligentna garderoba dla seniora
Jak to ma wyglądać w praktyce próbują przekonać brytyjscy naukowcy z kilku uniwersytetów, którzy prowadzą intensywne prace nad wytwarzaniem miękkiej, zrobotyzowanej „odzieży” mającej ułatwiać funkcjonowanie osobom niesprawnym ruchowo.
Wytyczne są jasne: tkaniny ułatwiające poruszanie się osobom niesprawnym ruchowo muszą na pierwszy rzut oka wyglądać jak tradycyjne, a uszyte z nich elementy przyodzienia powinny być miękkie i wygodne oraz – co oczywiste – modne. Poza funkcją estetyczną powinny pełnić dodatkowe role, jak na przykład:
– zastępować taboret;
– służyć jako stabilizator, kiedy senior się potknie, straci równowagę i grozi mu upadek;
– wspomagać wchodzenie po schodach i schodzenie z nich.
Najważniejszym celem, który przyświeca tworzeniu inteligentnych spodni czy koszul, jest próba uniezależnienia tysięcy osób od wózków inwalidzkich.
Samodzielność utkana polimerami
Aby wspomaganie poruszania się człowieka o wadze kilkudziesięciu kilogramów było efektywne, potrzeba innowacyjnych rozwiązań. W tym celu w tkaninę wplecione zostaną inteligentne włókna i reaktywne polimery o bardzo wysokiej wytrzymałości. Całości dopełnią sensory wszyte tu i ówdzie, które będą na bieżąco monitorować rozmaite parametry ruchu użytkownika. Umożliwi to szybką reakcję na zmiany ułożenia ciała użytkownika i zapewnienie mu komfortu samodzielnego poruszania się.
Wolność i swoboda należą do wartości cenionych najwyżej – niezależnie od tego, ile się ma lat i czego oczekuje się od życia. Aby móc się nimi cieszyć, potrzebna jest samodzielność fizyczna. Tej – po przekroczeniu pewnego wieku – z czasem ubywa. Pragnienie samodzielności i swobody pozostaje jednak do końca. Z tego powodu stworzenie inteligentnej garderoby może się okazać się strzałem w dziesiątkę i rozpocząć nową erę w dziejach: czas, w którym niesprawność fizyczna będzie korygowana w taką samą łatwością, jak obecnie reguluje się kształt brwi czy leczy wady zgryzu.
Czy obecne pokolenie 40-latków na własnej skórze już za kilka dekad będzie mogło przekonać się o zaletach inteligentnych spodni, pokaże czas – Brytyjczycy pracują pełną parą.