Niezbyt znany w Polsce, a bardzo popularny od dawna w Azji, Australii i Oceanii. Znany był już i wykorzystywany w lecznictwie przez australijskich aborygenów, szczególnie do opatrywania ran i inhalacji. To wielkie drzewo o opadających gałęziach posiada bowiem niezwykłe właściwości uzdrawiające
Sekret białego drzewa
Melaleuca leucadendra myrtaceous to łacińska nazwa rośliny, natomiast słowo „kajeput” pochodzi od indonezyjskiego „kayu putih” oznaczającego białe drzewo. Roślina należy do tej samej rodziny co drzewo herbaciane i niaouli. Świeży rześki zapach jego liści przypomina drzewo herbaciane i eukaliptus.
Czy kajeput można stosować wewnętrznie? W właściwości i zastosowanie olejka kajeput
Pozyskiwany z listków rośliny olejek stosuje się zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie, choć lepiej nie robić tego na własną rękę, ale skonsultować z lekarzem. Olejek ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Wspomaga gojenie ran, zmniejsza świąd, dolegliwości bólowe i stany zapalne. Wewnętrznie głównie stosowany jako środek wykrztuśny, żółciopędny, rozkurczający, przeciwpasożytniczy. Uważa się także, że pomaga kobietom w trakcie menopauzy działając na organizm podobnie jak estrogeny. Niektóre źródła podają również, że „rozjaśnia umysł”. Pobudzające i odświeżające działanie zawdzięcza on dużej ilości olejków eterycznych. Kajeput zawiera m.in. cyneol, terpineol, pinen. Z olejku kajeputowego przyrządza się także roztwór do stosowania do nosa.
Kąpiel, sauna czy masaż? Zastosowania olejku kajeput
W jaki sposób możemy sami w domu bezpiecznie skorzystać z dobrodziejstw olejku kajeputowego? Na pewno nie pić i nie stosować na otwarte rany. Dobrym pomysłem jest kąpiel.
Po umyciu ciała pod prysznicem nalewamy do wanny ciepłą, lecz nie gorącą wodę. Dodajemy ok. 10-15 kropli olejku kajeputowego. Kąpiel należy zażywać ok. 15-20 minut. Po wyjściu z wanny nie myjemy ciała detergentami. Inny sposób terapii olejkiem to kompresy, szczególnie jeśli dokuczają nam bóle mięśni, stawów czy głowy. Przyrządzamy roztwór 5 kropli olejku kajeputowego na 100 ml wody. Nasączamy nim gazę i przykładamy do chorego miejsca na 30-40 minut.
Rewelacyjną metodą leczniczą jest masaż z użyciem olejku kajeputowego. 15-20 kropli olejku kajeputowego mieszamy z bazą. Może być nim olej arganowy, migdałowy lub jojoba. Taką mieszankę można przechowywać w ciemnej butelce nawet do 3 miesięcy.
Roztwór z olejkiem kajeputowym możemy użyć też w saunie. Kilka kropli olejku rozpuszczamy w szklance wody. Taką mieszankę umieszczamy w pojemniku nad źródłem ogrzewania, żeby mogła szybko odparować. Podobnie możemy odświeżyć powietrze w domu. Wystarczy kilka kropli olejku rozpuścić w wodzie i umieścić w pojemniku w pobliżu grzejnika lub w specjalnym naczyniu podgrzewanym tealightem. Zapach olejku kajeputowego dobrze łączy się z aromatem cytryny, eukaliptusa, lawendy i wszystkich roślin iglastych takich jak sosna, jodła, kosodrzewina, cyprys.