Kalymnos - wspinaczkowy raj w Europie - ROSOMAG.PL
kalymnos
fot. destinationsmagazine.com

Kalymnos – wspinaczkowy raj w Europie

Niewielka wyspa Kalymnos (Kalimnos) położona w archipelagu Dodekanez stała się w ostatnich latach celem podróży nie ze względu na ślady kultury antycznej, bizantyjskiej czy pozostałości zamków joannitów, ale z powodu najpopularniejszych miejsc wspinaczkowych w Europie

Wyspa Kalymnos – Grecja

Zanim w latach 90. XX wieku na wyspę przybył Andrea di Bari, który odkrył potencjał wspinaczkowy wznoszących się na niej skał, słynęła ona głównie z poławiaczy gąbek, które do dziś można kupić na straganach i w sklepach w porcie Pothia (stolica wyspy).

Jak większość greckich wysp, i ta ma swoje miejsce w mitologii. Jeśli wierzyć mitom, uformowała się wskutek upadku tytana Kalydnosa, syna Gai i Uranosa, który w obawie o władzę postanowił strącić wszystkich potomków do Tartaru. Kalydonos spadł jednak na ziemię. Do dziś dwie doliny przedzielone wzgórzami przypominają z lotu ptaka ślady jego stóp, a wyspa nosi nazwę wywodzącą się od jego imienia.
W czasach antycznych mieszkańcy pozostawali w sojuszu z pobliską wyspą Kos i podobnie jak sąsiedzi, wysłali okręty pod Troję, o czym wspomina Homer w rejestrze statków wojennych „Iliady”. Później Kalymnos dzieliła burzliwą historię archipelagu, zajętego najpierw przez Rzymian, potem Biznatyjczyków i joannitów, wreszcie Turków. Dlatego można natrafić na niej na liczne ślady antycznych, średniowiecznych i późniejszych budowli o charakterze świeckim i religijnym. Na wyniesieniu w połowie doliny Vathy zachowały się chociażby ruiny twierdzy Empola sprzed około 25 wieków oraz późniejszej wartowni z okresu hellenistycznego. Natomiast na zachodnim wybrzeżu, w okolicy miejscowości Chora (dawnej stolicy), można zobaczyć podstawę i pozostałości kolumn słynnego sanktuarium Apollina. Znalezione tu rzeźby eksponowane są w Muzeum Archeologicznym w mieście Pothia.
Nieopodal tego ostatniego, na stromym wzgórzu wznosiły się niegdyś budowle akropolu. Nie pozostało po nich śladu, za to uwagę przykuwają ruiny średniowiecznego zamku joannitów zwanego Chrisocherias, któremu patronowała Najświętsza Maryja Panna o „złotych dłoniach” (chrisocheria). Nieco starsza, bizantyjska twierdza (XI w.) ostała się w głębi wyspy, ponad wioską Chora. Zwana zamkiem Chora lub Wielkim Zamkiem, w czasach średniowiecza dawała wyspiarzom schronienie przed piratami grasującymi na wodach Morza Egejskiego.

Jednak, jak już wspomniałam, to nie starożytne pamiątki, ruiny twierdz czy wczesnochrześcijańskie bazyliki z okresu bizantyjskiego, których jest tu całkiem sporo, przyciągają turystów na wyspę. Atrakcję stanowią bowiem strome klify w jej północno-zachodniej części.

Trasy wspinaczkowe w Kalymnos

Odkąd w roku 1997 włoski wspinacz Andrea di Bari otworzył wraz z towarzyszącą mu ekipą 47 dróg wspinaczkowych w sektorach Arhi, Odyssey i Poets, na wyspę zaczęli coraz liczniej ściągać pasjonaci tego sportu. Po publikacjach w czasopismach branżowych, jak np. „Alpy”, i napływie turystów zainteresowanych wspinaczką, władze wyspy postawiły na promocję tego sportu. Przełomem w ich działaniach okazał się pierwszy festiwal wspinaczkowy zorganizowany w 2000 roku, w którym wzięło udział niemal dwustu wspinaczy z trzynastu krajów. Od tego czasu impreza odbywa się rokrocznie w październiku.
Zainteresowani tym sportem z pewnością wiedzą, że główny region wspinaczkowy znajduje się na zachodnim wybrzeżu wyspy, a najważniejszą bazą wspinaczy jest niewielka, nadmorska wioska Massouri z widokiem na pobliską wysepkę Telendos. Inną „wspinaczkową” miejscowością jest położona bardziej na północ wieś Scalia, otoczona skalistymi zboczami z widokiem na okoliczne wysepki i Morze Egejskie. W jej okolicy znajduje się także jaskinia, ale dostęp do niej jest dosyć trudny.

Chociaż można się tu wspinać przez cały rok, zdecydowanie najlepszą porą jest jesień. Obecnie na Kalymnos istnieją 64 sektory, w których wytyczono około 1700 dróg. Na miejscu, w każdym sklepie wspinaczkowym, można nabyć przewodnik z opisem wszystkich tras. Informacje o sektorach można także znaleźć na stronach internetowych, z których najlepiej rozbudowanym i na bieżąco uaktualnianym jest serwis climbkalymnos.com.

Kobiece libido

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀