Moda na własnoręcznie produkowane kosmetyki, w dodatku z produktów z zieleniaka lub własnego ogrodu – ma się coraz lepiej. Z warzyw i owoców można sporządzić maseczki, kremy do twarzy i ciała – są bez konserwantów i uczulających substancji, a w dodatku najlepsze, bo… własnoręcznie sporządzone!
W lipcu i sierpniu mamy taką obfitość różnych warzyw i owoców, że aż szkoda je tylko… jeść. Zarówno w ogrodzie jak i w zieleniaku wybór smakowitości przyprawia o zawrót głowy, często też nie jesteśmy w stanie przejeść wszystkich darów natury. Zróbmy więc z nich… kosmetyki! Ich przygotowanie da z pewnością przede wszystkim wiele frajdy – ot, taka kosmetyczna zabawa, a przy okazji zrobimy cenne dla skóry produkty.
Trzeba jednak pamiętać, że kosmetyki z warzyw czy owoców są bardzo nietrwałe, należy je więc przechowywać w lodówce i szybko zużyć. Można wykorzystać szklane słoiczki po kremach, buteleczki itp. Toniki i świeże soki przechowujemy 2-4 dni, a preparaty sporządzone z dodatkiem tłuszczy maksymalnie 10-14 dni.
MASECZKA BRZOSKWINIOWA
½ dojrzałej brzoskwini,
1 łyżka serka homogenizowanego.
Brzoskwinię należy obrać ze skórki, rozgnieść widelcem na miazgę. Dodać serek i wymieszać na gładką masę. Papkę nałożyć na umytą, osuszoną skórę twarzy i szyi, po 20 minutach zmyć letnią wodą.
Maseczka ta wygładza skórę, poprawia krążenie, odświeża zmęczoną, szarą cerę.
KOJĄCY OKŁAD Z CEBULI
1-2 średnie cebule,
gaza jałowa.
Cebule obrać i upiec w piekarniku do miękkości (40-60 minut). Upieczone rozgnieść na miazgę, nałożyć na poczwórnie złożoną gazę i przykładać do skóry omijając okolice oczu.
Okład goi rany, wrzody, wygładza też skórę. Można stosować go na siniaki i obrzęki, skaleczenia, wypryski.
CEBULOWA ODŻYWKA DO WŁOSÓW
1 średnia cebula,
1 cytryna,
buteleczka oleju rycynowego (30 g) .
Obraną cebulę ucieramy na drobnej tarce (najlepiej plastikowej), wyciskamy przez gazę lub na sitku plastikowym. Na łyżkę soku z cebuli bierzemy 3 łyżki oleju rycynowego i 1 łyżkę soku z cytryny. Mieszamy dokładnie, najlepiej w mikserze. Włosy po umyciu osuszamy i wcieramy w nie przygotowaną odżywkę. Nakładamy foliowy czepek, na niego ręcznik i trzymamy min. 30 minut. Spłukujemy wodą z dodatkiem reszty soku cytrynowego.
Odżywka wzmacnia włosy, szczególnie cienkie i wypadające. Zapobiega przetłuszczaniu, leczy też łupież. Stosować raz w tygodniu.
PŁYN DO UST Z CZARNEJ PORZECZKI
50 ml soku z czarnej porzeczki,
100 ml letniej przegotowanej wody.
Wycisnąć sok z porzeczek. Rozcieńczyć wodą w proporcjach podanych wyżej. Płukać usta kilka razy dziennie.
Płukanka neutralizuje przykry zapach z ust, regeneruje dziąsła i działa przeciwzapalnie.
ŚMIETANKA MARCHEWKOWA
½ szklanki słodkiej śmietanki,
2 łyżki miodu,
1 żółtko.
Marchewkę utrzeć na drobnej tarce, wymieszać z żółtkiem i miodem, na końcu dodać śmietankę. Umieścić na 2 godziny w lodówce, po czym przecisnąć przez gazę lub odsączyć na sitku. Przechowywać w lodówce do 7 dni.
Śmietanka służy do zmywania cery suchej, można przecierać nią twarz nawet kilka razy dziennie. Odżywia twarz i szyję, natłuszcza skórę i przywraca jej zdrowy koloryt.
NAPÓJ PIETRUSZKOWY
pęczek zielonej pietruszki,
1 pietruszka (korzeń),
mały pomidor,
0,25 l wody.
Warzywa posiekać drobno, zalać wodą i gotować pod przykryciem 15 minut. Przecedzić przez gęste sitko, w razie potrzeby dopełnić do objętości szklanki przegotowaną wodą i wypić ciepłe (ale nie przed snem).
Napój usuwa obrzęki z kończyn, opuchliznę twarzy, modeluje sylwetkę.
MALINOWA MASECZKA ŚCIĄGAJĄCA
2 łyżki owoców,
1 białko.
Białko ubić na sztywno, maliny rozgnieść widelcem. Dodać do białka, delikatnie wymieszać. Maseczkę nakładać na twarz (omijając okolice oczu) i dekolt. Po 10 minutach zmyć letnią wodą i wklepać stosowany krem.
Maseczka najlepsza dla cery tłustej i normalnej. Ściąga pory, odżywia i ujędrnia skórę, zmniejsza łojotok i ilość wyprysków trądzikowych.
WYBIELAJĄCY TONIK OGÓRKOWY
2-3 świeże ogórki,
łyżka spirytusu,
gaza jałowa.
Obrane ogórki ścieramy na tarce o grubych oczkach, wyciskamy sok przez kilka razy złożoną gazę i mieszamy go ze spirytusem. Gotowy tonik wlewamy do buteleczki zakręcanej. Możemy go używać dwa razy dziennie. Przechowujemy w lodówce na najniższej półce i zużywamy w ciągu 4 dni.
Tonik rozjaśnia skórę i niweluje przebarwienia, napina skórę, ale przy cerze suchej może powodować dyskomfort, więc po użyciu toniku należy nałożyć codzienny krem.
Receptury pochodzą z książki A. Noculak-Palczewskiej „Kosmetyki z mojego ogródka”