Skąd się wzięła Krwawa Mary? Historia Bloody Mary - ROSOMAG.PL
Krwawa Mary

Skąd się wzięła Krwawa Mary? Historia Bloody Mary

Pewnie każdy pił, a jeśli nie pił, to przynajmniej słyszał o drinku w kolorze intensywnej czerwieni nazwanym Bloody Mary czyli Krwawa Mary. Skąd wzięła się ta imponująca nazwa?

Tudorowie i reformacja

Maria Tudor, której zawdzięcza drink nazwę, była córką Henryka VIII Tudora, króla angielskiego i jego pierwszej żony Katarzyny Aragońskiej, hiszpanki. Urodziła się w 1516 roku. Jako jedyne dziecko pary, które dożyło dorosłości, dziedziczyła tron po śmierci przyrodniego brata Edwarda VI.

Maria Tudor
Maria Tudor – fot. Wikipedia.org

Henryk VIII nie doczekał się męskiego potomka z pierwszego małżeństwa i próbował unieważnić związek, powołując się na to, że Katarzyna była wcześniej żoną jego zmarłego brata. Król miał już nową kandydatkę na żonę – Annę Boleyn i przy pomocy swego dworu doprowadził do rozstania z Katarzyną, która stała się od tej pory księżną wdową, zaś jej córkę nazywano lady Mary. Ponieważ papież nie zaakceptował decyzji angielskiego dworu, doszło do rozłamu, czemu sprzyjał klimat szerzącego się w owym czasie w całej Europie protestantyzmu. Od tej pory Henryk był głową kościoła w Anglii.

Katarzyna Aragońska, jak się później okazało, miała szczęście w nieszczęściu, bowiem Henryk okazał się władcą bezlitosnym, nazywanym w Europie tyranem. Zamordował wielu ludzi, również w samej Anglii. Szczególnie zaciekle walczył z tymi, którzy nie chcieli uznać kościoła anglikańskiego, lecz pozostawali wierni starej religii. Oprócz Katarzyny poślubił jeszcze pięć kobiet, a dwie z nich skazał na ścięcie głowy.

Trudne dzieciństwo Marii Tudor

Maria wychowywała się z daleka od matki, jednak duchowo pozostawała związana z nią i jej religią. Jako katoliczka nie miała szans na dobre relacje z angielskim dworem. Nowa żona ojca – Anna Boleyn, protestantka, nie chciała poprawić tej sytuacji. Jako młoda dziewczyna Maria musiała opiekować się przyrodnią siostrą Elżbietą, córką Anny. Dopiero kolejna żona króla Jane Seymore, matka przyszłego króla Edwarda, starała się naprawić relacje z obiema córkami, katoliczką Marią i protestantką Elżbietą, lecz rodzinę udało się pogodzić dopiero Katarzynie Parr, szóstej żonie króla.

Historia Bloody Mary, dlaczego krwawa Mary?

Krwawa MaryMaria doszła do władzy po śmierci Edwarda, jedynego uznanego syna Henryka. Wyszła za mąż za hiszpańskiego księcia Filipa, lecz nigdy nie doczekała się potomstwa. Kilka razy podejrzewano, że królowa jest brzemienna, jednak prawdopodobnie cierpiała ona na raka lub puchlinę wodną – choroby, które mogły dawać objawy podobne do ciąży. Inna hipoteza uczonych głosi, że Maria cierpiała na kiłę wrodzoną, co sugeruje fakt, że jako dziecko cierpiała na bóle głowy i problemy ze wzrokiem, a jej ojciec również zdradzał objawy przypominające przebieg kiły.

Krwawa MaryJako królowa, Maria chciała wprowadzić w kraju katolicyzm. Dla protestanckiej Anglii oznaczało to jedno. Znowu zapłonęły stosy, a krew lała się strumieniami. Choć Maria Tudor rządziła tylko pięć lat, zapisała się na kartach historii jako bezlitosna i okrutna kobieta. Przez pewien czas więziła w Tower nawet Elżbietę, obawiając się z jej strony zdrady. Królewnę jednak ułaskawiono, a po śmierci siostry przejęła ona tron. Anglia pozostała protestancka aż do dzisiaj.

Wojny z herezją znalazły swój symboliczny finał. Maria pochowana jest w opactwie Westminster razem z przyrodnia siostrą Elżbietą, gdzie wyryto napis: „Wspólnie na tronie i w grobie, tu spoczywają dwie siostry, Elżbieta i Maria, w nadziei wspólnego zmartwychwstania„.

 

„Krwawa Mary” to w dzisiejszych czasach nazwa jednego z najpopularniejszych drinków.

Poniżej przepis na Krwawą Mary

Drink Krwawa Mary (Bloody Mary) – PRZEPIS:

Krwawa Mary - drink przepis

40 ml czystej wódki

90 ml soku pomidorowego

sok z połowy cytryny

pół łyżeczki sosu Worcestershire

pół łyżeczki tartego chrzanu

3-5 kropli tabasco

sól, pieprz

Wszystkie składniki blendujemy, następnie wlewamy do szklanki z kilkoma kostkami lodu. Dekorujemy plastrem cytryny. Smacznego!

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀