Dlaczego boimy się krytyki? - ROSOMAG.PL
krytyka 1

Dlaczego boimy się krytyki?

Ukryty strach przed krytyką jest w każdym z nas. Denerwujemy się, jeżeli ktoś będzie nas oceniać. To nie wynika tylko z kwestii, że boimy się publicznie mówić o własnych błędach, ale z tego, że żyjemy w środowisku, które łatwo potrafi wyśmiać oraz obwiniać za porażki. Warto jednak pamiętać, że trzeba nauczyć się żyć w zgodzie z samym sobą, aby być szczęśliwym

Krytyka może mieć oddziaływanie pozytywne jak i negatywne. Jednak nie powinniśmy się jej obawiać. Krytyka dotyczy  wielu dziedzin. To głębsza analiza i ocena, która określa różny punkt widzenia wartości – np. etycznych, naukowych czy estetycznych. Ale w dzisiejszych czasach często jest ukazywana z różnych stron, kiedy zamiast motywować twórcę, to raczej go dołuje. To wszystko za sprawą, że każdy chce być postrzegany jako indywidualista, bo każdy z nas jest inny i wyraża siebie na wiele sposobów.

Dlaczego boimy się krytyki? Główne powody

Strach przed poniżeniem i wyśmianiem

– Strach przed pomówieniami, plotkami oraz negatywną opinią innych

– Strach przed brakiem szacunku do naszej pracy

– Brak silniej woli

– Brak akceptacji siebie

– Nie wystarczając wiara we własne możliwości

Z czego to wynika

Naszym głównym celem jest to, że chcemy być akceptowani w każdym środowisku w jakim znajdujemy się, jak również chcemy czuć się zrozumiani przez innych. Wciąż dla nas samych bardzo ważne jest przynależenie do jakieś grupy społecznej, na tle której nie będziemy się negatywnie wyróżniać. Jedna zła wypowiedź w stosunku do nas, może wywołać niespodziewane skutki, które doprowadzają do zamknięcia się w sobie oraz na cały otaczający nas świat. Nadmierna krytyka może nawet wywołać stany depresyjne, które odpowiadają za fobie społeczną.

krytyka
Nadmierna krytyka może przynieść więcej szkód niż pożytku

Lęk przed krytyką jest powodem dla którego boimy się zostać ośmieszeni. Wolimy nie wygłaszać własnego zdania, które według naszej opinii może okazać się głupią wypowiedzią, więc bezpieczniej jest milczeć niż mówić cokolwiek.

Krytykować i być z krytykowanym

Patrząc z innej perspektyw, trudno jest wyobrazić sobie jakie uczucia mogą towarzyszyć osobie, która musi kogoś ocenić na tle publicznym. To też nie jest łatwe zadanie, kiedy ocenia się kogoś za jego pracę, a nie zna się tak naprawdę tej drugiej osoby. Bolącym doświadczeniem jest fakt, że dana osoba nie doceniła w pełni naszej pracy, zaangażowania i nie zwróciła uwagi na poniesiony trud oraz wysiłek.

W takim przypadku najważniejsze jest to, aby umieć przyjąć wszystko i zawsze być krytycznym do siebie samego. Z drugiej strony warto pamiętać, że nie jest łatwo ludziom, którzy nas oceniają, ale też nie musimy ukrywać, że nie lubimy kiedy nas krytykują.

Pamiętajmy, że krytyka może być czymś wartościowym, ale bywa też taka, która okazuje się szkodą dla naszego systemu wartości.

Zatem należy zawsze zasięgnąć opinii z innego źródła i nigdy nie opierać się na wypowiedzi tylko jednej osoby.

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀