„Kwiat maturalny”, czyli pora kwitnących kasztanowców… - ROSOMAG.PL
kasztanowiec

„Kwiat maturalny”, czyli pora kwitnących kasztanowców…

Co bardziej spostrzegawczy marzyciele zauważyli, że wokół nas przyroda bardzo entuzjastycznie obudziła się do życia. Wiele krzewów i drzew kwitnie, i to chyba nawet wcześniej, niż zwykle. Kasztanowiec, bardzo piękne i okazałe drzewo, kwitnie zazwyczaj na początku maja. I właśnie dlatego kojarzy się nam z czasem egzaminów maturalnych…

Kasztanowiec i kasztany

Wydaje się, że w tym roku kasztanowiec zdąży pokazać swoje cudne kwiaty wszystkim maturzystom, trudzącym się w pocie czoła nad odpowiedziami. Sama pamiętam, że kwiaty kasztanowca zaglądały do sali, gdzie pisałam egzamin maturalny. Ten widok działał na mnie wtedy szalenie kojąco!

kwiat kasztanowiec
Kwitnące kasztanowce upiększają maturzystom stresujący czas

 

Kiście kwiatów pachną delikatnie i rozweselają bury, szkolny pejzaż, bo z jakichś tajemniczych powodów kasztanowce często rosną przy budynkach szkolnych. Są tak bardzo związane z naszym polskim krajobrazem, że trudno aż uwierzyć, iż nie jest to nasze drzewo rodzime. Przywędrowało bowiem z Bałkanów jako drzewo parkowe. Niewątpliwie jest drzewem bardzo ozdobnym, i to przez cały rok. Wiosną pokazuje soczyście zielone liście i duże kwiatostany w kolorze białym, różowym, a nawet czerwonym (występują bowiem 3 gatunki kasztanowca). Latem jego ciemnozielona, gęsta korona chroni przed słońcem i deszczem. W czasie pogodnej jesieni uwielbiamy zbierać jego nasiona – błyszczące jak klejnoty brązowe kuleczki, które mają wiele zastosowań – dekoracyjnych i zdrowotnych (wiele osób używa ich np. jako „odpromienników”). Natomiast malownicza, pełna siły sylwetka kasztanowca wyróżnia go z zimowego pejzażu. No i zawsze można się przytulic do pnia, by nabrać trochę kasztanowej mocy… Drzewo to jest zatem atrakcyjne przez cały rok.

kasztany
Kasztany – lubiany przez wszystkich atrybut jesieni

Lśniące, brązowe nasiona (kasztany), które dzieci tak chętnie zbierają jesienią i robią z nich zabawki, są gorzkie i niesmaczne gdyż zawierają saponiny – związki „mydlane”, które dawniej wykorzystywane były do prania wełny, bawełny i lnu. Występowały więc w roli współczesnych „orzechów piorących”, które obecnie nabywają do prania osoby o proekologicznym nastawieniu. Kasztany są jednak cennym surowcem farmaceutycznym – a to dzięki zawartości escyny. Ten związek stosowany jest w naturalnych lekach przeciw żylakom i hemoroidom. Jeśli chodzi o żylaki odbytu (hemoroidy), to oprócz escyny wykorzystuje się eskulinę pozyskiwaną z kory kasztanowca. Ekstrakty z kasztanowca mają zastosowanie również w kosmetyce – w preparatach o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym.

Kasztanowiec zwyczajny a kasztan jadalny

kasztan
Owoce kasztanowca zwyczajnego, choć wyglądają apetycznie – nie są jadalne

Często te dwa drzewa są mylone. Kasztanowiec zwyczajny, nasze „maturalne drzewo” wydaje śliczne owoce, ale są one niejadalne. Pożywiają się nimi wyłącznie zwierzęta. Natomiast kasztan jadalny to drzewo bardzo rzadko u nas rosnące i owocujące (rośnie w krajach nad morzem Śródziemnym). Zaliczane jest do innej rodziny drzew, a jego owoce są właśnie spożywane na różne sposoby – na surowo, pieczone i gotowane. Zatem dostępna np. w sklepach ze zdrową żywnością mączka kasztanowa będzie efektem zmielenia kasztanów jadalnych. Nie należy natomiast spożywać brązowych, lśniących klejnotów, spadających jesienią na ulice i parki w całym kraju…

Kasztanowiec w horoskopie…

I na koniec troszkę kasztanowej ezoteryki, czyli opis Kasztanowca z horoskopu celtyckiego (dla urodzonych między 15 a 24 maja oraz między 12 a 21 listopada).
Warto wiedzieć, że tym znaku urodzili się m.in.: Voltaire, Honoriusz Balzak, Emilia Platter, Michał Łomonosow, Goldie Hawn, Stanisław Barańczak, Jamie Lee Curtis, Edyta Górniak, Tadeusz Borowski, Meg Ryan, Debra Winger, Leopold Staff, Gustaw Herling-Grudziński, Ignacy Paderewski, Albert Durer, Maria Konopnicka, Arthur Conan Doyle, Helena Mniszkówna.
Główne cechy: Odwaga – zmysł obserwacji – realizm – przenikliwość – zdolności organizacyjne – krytycyzm.
Psychika. Ładny i przystojny – sprawia wrażenie, jakby nie zdawał sobie sprawy, że tymi cechami zwraca na siebie uwagę otoczenia. Przy bliższym poznaniu zyskuje jeszcze więcej. Kasztanowiec to bardzo skomplikowany psychologicznie typ: niezależny indywidualista o często kontrowersyjnych zachowaniach, osądach i pomysłach, którymi zraża do siebie ludzi. A przecież chce dobrze… Świadomie nigdy nikomu nie zrobił krzywdy, ma bardzo idealistyczne spojrzenie na sprawiedliwość, tolerancję, moralność i miłość. Jest silny i pełen wigoru. Jednak, by działać potrzebuje przestrzeni. Konsekwentny i wytrwały. Gdy walczy, zawsze w imię wyższych celów, robi to w sposób bardzo zaangażowany. Potrafi też jednak wycofać się dyplomatycznie.
Intuicja. Bywa bardzo przewidujący, ale raczej w sprawach zawodowych. Nie miewa kłopotów materialnych.
Inteligencja. Żywa i konkretna, oparta na obserwacji. Jest zdolny, bystry i precyzyjny, ale zdradza upodobanie do filozoficznej zadumy i szuka nierealnych fantazji.
Uczuciowość. Potrzebuje wiele miłości i zainteresowania ze strony płci przeciwnej, ale jest przekonany, że potrafi kochać tylko raz.
Moralność. Ma w genach poczucie sprawiedliwości. Każda sytuacja nacechowana niesprawiedliwością i podejrzanymi praktykami – budzi jego sprzeciw. Niechętny jest również wyrachowaniu, nieuczciwym taktykom, dyplomatycznym manewrom.
Zmysłowość. Zmysłowy, ale w związku z tym, że przywiązuje wielką wagę do zasad moralnych, również nieco purytański. To dobrze, bo szybko dochodzi do wniosku, że jedynym sposobem na zrealizowanie własnych potrzeb erotycznych jest małżeństwo. W miłości zmysłowej – wyrafinowany, pełen inwencji i fantazji.
Towarzyskość. Odstręczają go nieuczciwe chwyty, wiec posiada oficjalnych wrogów. Kasztanowiec bardzo przeżywa rozczarowania ludźmi i współpracownikami.
Praca. Taki typ człowieka z pewnością nie nadaje się na polityka. Może natomiast próbować naprawiać świat jako publicysta, moralizujący pisarz, filozof, działacz społeczny, nauczyciel czy wolontariusz. Może być również doskonałym lekarzem, więcej czasu poświęcającym pracy w szpitalu niż prywatnej praktyce.
Zdrowie. Raczej dobre. Kasztanowce powinny uprawiać sport, zażywać ruchu na świeżym powietrzu oraz wykonywać ćwiczenia rozwijające mięśnie. (Horoskop autorstwa Marty Frydryk, wyd. Astrum)

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀