Malediwy świecąca plaża - informacje dla turystów | ROSOMAG.pl
Maledives

Malediwy – piękno i świecąca plaża

Na świecie są miejsca tak piękne, że pozwalają się zapomnieć i przenieść w inny świat. Nawet kilka dni spędzonych w takim raju zostaje w pamięci na zawsze. Zapraszam w podróż po kolejnym niebiańskim miejscu – Malediwach

Malediwy – informacje dla turystów

Malediwy to państwo położone w południowej Azji, w północno-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, na południowy zachód od Indii i Sri Lanki. Swoją lokalizacją przyciąga wielu turystów. W skład Malediwów wchodzi 19 Atoli, składających się z 200 egzotycznych wysp, które kuszą niesamowitymi widokami i kolorowymi rafami koralowymi;)

Malediwy Mapa

 

Na miejscu czeka na Was bardzo szeroki wybór luksusowych hoteli, z których każdy znajduje się na osobnej, niezamieszkałej wysepce. Wakacje spędzone w tym miejscu na pewno będą niezapomniane. Nie tylko dzięki malowniczym widokom, ale i dzięki atrakcjom gwarantowanym przez najbardziej elitarne hotele. Zapraszam na krótką podróż po państwie wyspiarskim, które kryje wiele tajemnic…

maldives-2625

Krótkie wprowadzenie…

Pierwsi mieszkańcy pojawili się na wyspach w V wieku przed naszą erą. Byli, to buddyści ze Sri Lanki i południowych Indii. W XVI wieku wyspy próbowali opanować Portugalczycy, a w następnym stuleciu – Holendrzy. Obie próby były nieudane, aż w XVIII wieku wyspy podbili Anglicy. Niepodległość Malediwy uzyskały w 1965 roku, a trzy lata później zostały republiką.

Religią dominującą na wyspach jest islam. Mieszkańcy Malediwów są osobami bardzo religijnymi. Ich rytm dnia wyznaczony jest przez pięć obowiązkowych modlitw. W tym czasie życie na ulicach praktycznie zamiera. Modlić się można prawie wszędzie, dlatego trzeba być przygotowanym na przerwy w działalności sklepów lub instytucji.

Przybywając na wyspy, podczas kontroli paszportowej otrzymuje się bezpłatnie stempel władz imigracyjnych, który zezwala na wjazd i pobyt na terytorium Malediwów do 30 dni.

Klimat

Temperatury na Malediwach są bardzo wysokie. Prawie przez cały rok można się cieszyć tropikami, ponieważ pory roku różnią się do siebie jedynie poziomem opadów. Na wymarzone wakacje najlepiej wybrać się między grudniem a kwietniem, ponieważ czeka na nas wtedy najwięcej słońca i najmniej opadów deszczu. Niestety za wszystkie przyjemności trzeba płacić, te atmosferyczne również, dlatego też w okresie tym ceny są najwyższe. Jeśli lubicie deszcz, to jest go aż w nadmiarze od maja do listopada, a co za tym idzie można w tym okresie trafić na niższe ceny.

Malediwy (4)

 

Bungalowy – domki na wodzie

Słynne Bungalowy to wizytówka Malediwów. Hotele – oprócz luksusowych pokoi – oferują też możliwość zamieszkania w domku na wodzie. Aby się do nich dostać czasami należy skorzystać z łodzi. Chatki te oferują różne standardy – od zwykłych miejsc noclegowych po mini ekskluzywne domki. Nocleg w tego typu miejscach zapewnia zupełnie inne doświadczenie niż nocleg w hotelu. Pełne uroku domki na wodzie gwarantują jedyne w swoim rodzaju i niezapomniane wrażenia.

Malediwy (9)

Malediwy bungalowy
Nocleg w bungalowie to jedna z największych atrakcji Malediwów

 

Atrakcje turystyczne, czyli najmilsza część programu

Dla leniuchów

Bogactwo wyspy jest tak wielkie, że aż nie wiem od czego zacząć. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dla tych, którzy na wakacjach cenią sobie głównie wypoczynek i leniuchowanie czekają malediwskie plaże, uważane za jedne z najpiękniejszych na świecie. Biały piasek, palmy, krystalicznie czysta, przejrzysta woda, nawet kilkadziesiąt metrów od brzegu – czego chcieć więcej. Przy plażach znaleźć można oczywiście wypożyczalnie potrzebnego sprzętu. Ogromną zaletą jest także brak tłoku na plażach. Wynika, to z faktu, iż liczba osób, mogących przebywać na wyspie jest limitowana. Plaże są więc przestronne i zupełnie niezatłoczone.

Malediwy plaza

Malediwy (6)

.

Dla aktywnych fizycznie i zwiedzających

Malediwy (13)

Dla osób, które cenią sobie aktywne spędzanie czasu czeka doskonale wyposażone zaplecze sportowo-rekreacyjne. Na wyspach znaleźć można pola golfowe, korty, boiska do siatkówki i innych sportów drużynowych oraz niezliczoną ilość basenów. Jak wspominałam na początku, Malediwy słyną z pięknych raf koralowych. Miłośnicy nurkowania będą mogli poszaleć. Przy tak przezroczystej wodzie oglądanie wspaniałej rafy koralowej, to czysta przyjemność. Północny i Południowy Atol Male oferuje 30 miejsc do nurkowania znajdujących się na barierze rafy koralowej oraz 2 wraki statków na głębokości około 25 m. Równie ciekawymi miejscami do nurkowania dysponuje Atol Ari. Ponadto, organizowane są liczne rejsy wycieczkowe po najpiękniejszych zakamarkach wyspy. Dogodna lokalizacja pozwala na wycieczki nie tylko po Oceanie Indyjskim, ale również po pobliskiej Sri Lance. Warto wtedy odwiedzić stolicę – Colombo.

rafa

Bajkowe Male

Za najciekawsze miejsce archipelagu uważa się Male – stolicę i jednocześnie największe miasto na wyspie o tej samej nazwie.

mal
Male – stolica Malediwów kryje ogrom atrakcji | źródło: globoclubfitness.com

Turyści, którzy stawiają głównie na zwiedzanie, będą mogli zachwycać się w tym miejscu licznymi perełkami kultury. Najpopularniejszym stylem na Malediwach jest budownictwo typowo muzułmańskie. Znaleźć można tutaj wiele meczetów, które różnią się w niewielkim stopniu od analogicznych budowli wznoszonych w innych krajach islamskich. Wnętrze meczetu może zaskakiwać, bowiem brak w nim przedstawień figuralnych – Koran zabrania przedstawiania ludzi i zwierząt. Można jednak zobaczyć bogate zdobienia na motywach roślinnych, geometrycznych, lub za pomocą stylizowanej arabskiej kaligrafii. Warty uwagi jest Meczet Wielkiego Piątku (Grand Friday Mosque). Jest to największa muzułmańska świątynia w całym kraju, która może pomieścić aż 5 tys. wiernych. Kolejnym punktem na planie wycieczki powinien być najstarszy meczet, wzniesionym w 1656 r., czyli Hukuru Miskiiy (Meczet Piątkowy). Został zbudowany ze skamieniałego koralowca, a jego mury ozdobiono cytatami z Koranu i różnymi orientalnymi wzorami. Idąc dalej zobaczyć można interesujący biało-niebieski budynek z czerwonym dachem. Co to takiego? To Mulee Aage, czyli dawny pałac sułtana Malediwów Muhammada, w którym od 1953r. mieści się siedziba prezydenta kraju. Kolejna perełka, to usytuowany obok Park Sułtana (Sultan Park), na terenie którego na turystów czeka Muzeum Narodowe oraz Galeria w której można podziwiać z bliska olbrzymie tuńczyki, koryfeny (złote makrele), barrakudy, marliny czy smaczne szorstniki. Male, to przede wszystkim niesamowity klimat. Po wąskich uliczkach można spacerować godzinami, robiąc zakupy w licznych sklepach z pamiątkami czy też rozkoszując się lokalną kuchnią.

Dla smakoszy

Turyści, którzy pragną ucieszyć swoje podniebienia znajdą tutaj przysmaki będące wynikiem krzyżowania się wpływów różnych kultur: arabskiej, indyjskiej, afrykańskiej. Podstawowym składnikiem dań jest ryż typowo azjatycki. Natomiast popularną na wyspie przyprawą, znane większości – curry. Cechą charakterystyczną tutejszej kuchni są przede wszystkim aromatyczne przyprawy. Każde większe danie z ryżem i miejscowym chlebem zwanym roshi jest określane jako „danie długie” i obejmuje ryby przygotowywane na przeróżne sposoby, ziemniaki, chleb itp. „Dania krótkie”, czyli hedhikaa, to głównie słodycze i produkty wystawione na ladzie miejscowych sklepów z herbatą. Są to na przykład smażone kule z ryb w pierzynce z mąki i ciasta francuskiego, krem jajeczny, kokosowe mleko z różowym budyniem czy też przyprawione na ostro drożdżówki z rybą. W hotelach na turystów czekają głównie zwykłe dania tzw. kuchni światowej, dlatego, aby zasmakować malediwskich specjałów trzeba udać się do restauracji. Bardzo popularnym deserem są owoce, a szczególnie banany. Jeśli chodzi o alkohol, to na wyspach podaje się głównie rum.

Poza stolicą podróżowanie ograniczone jest do strefy dla turystów, tak aby przyjezdni nie wpływali na tradycyjne życie mieszkańców.

O czym warto pamiętać?

Malediwy są krajem muzułmańskim, warto zatem pamiętać o specyfice kulturowej tego kręgu, aby nie narazić się na nieprzyjemności. Nie należy nosić strojów odsłaniających zbyt wiele, tyczy się to zwłaszcza prowincji. Nie wolno opalać się nago. Poza plażami należy mieć na sobie co najmniej krótkie spodenki i koszulkę. Nie wolno wwozić Biblii ani alkoholu.

Ciekawostki

Festiwale

Malediwy słyną z piękna i tradycji. Wypoczywając na wyspie można się natknąć na liczne święta i festiwale. Jednym z najbardziej popularnych, jest festiwal Ramadan. To najważniejsze święto religijne na archipelagu odbywa się w dziewiątym miesiącu muzułmańskiego kalendarza. Mieszkańcy poszczą wtedy od wschodu do zachodu słońca, by wieczorem zasiąść do wspólnej kolacji z rodziną i przyjaciółmi. Innym świętem religijnym jest Kuda Id, inaczej zwane „Urodzinami Proroka”. Podczas tych uroczystości muzułmanie modlą się wczesnym rankiem w meczetach, a następnie udają się na obfitą kolację. Święto trwa trzy dni. Inne uroczystości odbywające się na wyspie, to m.in. Dzień Niepodległości, Święto Republiki, Dzień Zwycięstwa oraz Dzień Narodu, który jest obchodzony z okazji dnia, w którym Mohamed Thakurufaanu obalił rząd Portugalski w roku 1573. Wszystkie festiwale są niezwykle kolorowe i wypełnione zabawą. Turyści mogą wtedy podziwiać narodowe tańce, takie jak Boduberu, Thaara, Gaa ODI Lawa, Langiri, Dhandi Jehun, Bandiyaa Jehun.

Świecąca plaża

Bioluminescencyjny plankton

Świecąca plażą - Malediwy
Świecąca plaża i plankton robią niesamowite wrażenie źródło: thefinest.com

Na Malediwach można podziwiać świecący w ciemnościach plankton. Widok jest niesamowity. Prawdopodobnie, ruch wody powoduje dopływ tlenu, a na tlen reaguje substancja w komórkach planktonu – lucyferaza. Emituje ona światło. Błysk trwa 30 milisekund. Do dziś naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego ten gatunek planktonu świeci. Najpopularniejsza teoria mówi, że ruch w wodzie sygnalizuje obecność drapieżnika. Plankton zaczyna świecić, aby zwabić jeszcze większe drapieżniki. Zobaczyć świecącą plaże to  niezapomniane przeżycie…

Zagrożenie wyspy

Niewiele osób wie, że ten tropikalny raj znajduje się na skraju zagłady. Rząd Malediwów co roku walczy o każdy metr kwadratowy wysp. Żywiołem, który coraz bardziej niszczy atole jest woda. Wyspy archipelagu leżą bowiem zaledwie metr nad poziomem morza. Coraz bardziej podnoszący się poziom wód zagraża plażom, a stale rosnąca temperatura wody niszczy naturalny falochron, osłaniający wyspy przed niszczycielską siłą sztormów.

O Malediwach można by pisać jeszcze długo. Atole są piękne i potrafią zadowolić nawet najbardziej wybrednych turystów. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Jak przy poprzednim artykule podaje orientacyjne ceny wycieczki. Są bardzo zróżnicowane, zaczynają się od 9 tys. zł za osobę, na 16 dni, a dochodzą do 20 tys. Wszystko zależy od terminu wyjazdu, hotelu i konkretnego celu podróży.

 

Specjalne podziękowania dla Barbary Przybylsky za wkład w powstanie artykułu

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀