Ulga po intensywnym dniu w pracy, chwilowa ucieczka od edukacji, albo zwyczajna wymiana plotek – przy aromatycznej kawie moment wytchnienia zyskuje szczególny smak. W minimalistycznej filiżance, sporej szklance, pozwalającej ogrzać zmarznięte dłonie, a nawet wypijana na ławce, w tekturowym kubku – kawa najczęściej wybierana jest przez konsumentów z dodatkiem mleka – często sojowe. Mleko sojowe możesz zrobić w domu – wystarczy poznać przepis na mleko sojowe
Czołowe kawiarnie w swojej ofercie wyszczególniają możliwość zamówienia ulubionego napoju z dodatkiem mleka sojowego. Czy latte pozbawione laktozy lub owsianka na bazie napoju ryżowego to wielkomiejska fanaberia, czy istotny krok w stronę zdrowia?
Mleko sojowe – silny eko-trend
Świadome dbanie o sylwetkę poprzez zdrowe odżywianie oraz wysiłek fizyczny to temat cieszący się rosnącą popularnością. Zainteresowanie dietą wegetariańską oraz wyselekcjonowanymi produktami obrazuje wysoka liczba czytelników wege blogów, zapotrzebowanie na ekologiczne markety, a także rozkwit niszowych sklepów internetowych ze zdrową żywością. Jednak mleko sojowe to nie tylko produkt dla wegan oraz osób dbających o linię. W ostatnim czasie do przychodni zgłasza się coraz większa liczba pacjentów, których dolegliwością są nietolerancje pokarmowe. Jednym z najczęściej występujących alergenów jest mleko krowie, które w swoim składzie zawiera cukier mleczny, czyli laktozę. Składnik ten odnaleźć możemy niemal wszędzie – w gotowych daniach, słodyczach, lekach, a nawet pieczywie.
Jak rozpoznać nietolerancję laktozy?
Laktoza to dwucukier, który w przypadku wystąpienia nietolerancji oraz problemów trawiennych może drastycznie pogorszyć zdrowie pacjenta. Jeśli dieta alergika obfituje w spożycie mleka krowiego, może on odczuwać ból brzucha oraz jelit; często pojawia się także biegunka, wzdęcia oraz nadmierne gazy. Na rynku farmaceutycznym odnaleźć można suplementy diety, które kontrolują poziom laktozy w organizmie, a tym samym dopuszczają do swobodnego spożywania niewielkich ilości mleka krowiego, np. wraz z kawą. Jednakże czy taka profilaktyka jest skuteczna dla wszystkich pacjentów? Lekarze przekonują, iż zdrowy tryb życia alergika powinien być oparty na całkowitej eliminacji składnika drażniącego. Oznacza to, iż środkiem zaradczym nie powinny być suplementy, a jadłospis oparty na spożywaniu mleka roślinnego. Moda na wegetariańską dietę oraz ekologiczne produkty wywołała pozytywną zmianę – nawet, jeśli wprowadzenie do kawiarni mleka sojowego zostało podyktowane przez trend, z pewnością stało się długofalową przysługą dla rosnącej liczby alergików.
Czy roślinne mleko musi być drogie?
Z doborem napoju roślinnego konsument nie powinien mieć większego problemu – zarówno w sklepach ze zdrową żywnością, jak i na półkach marketów odnaleźć można mleko roślinne o różnych walorach smakowych oraz właściwościach odżywczych. Dieta alergika najczęściej zostaje oparta na mleku sojowym. Napój ten bogaty jest w lecytynę – składnik skutecznie wpływający na pamięć oraz wzrok konsumenta. Soja należy do grupy roślin strączkowych, które obfitują w witaminy z grupy B. Dodatkowo napój może być wzbogacony w syntetyczną witaminę B12, w którą powinna zostać urozmaicona dieta wegetarian.
Mleko sojowe możemy zakupić o smaku naturalnym, dzięki czemu doskonale sprawdzi się jako dodatek do zup, sosów, czy kawy. Wszyscy ci, których codzienna dieta zawiera słodkie śniadania, czy też owocowe koktajle mogą sięgnąć po napój z soi w wersji smakowej – waniliowej, truskawkowej, a nawet czekoladowej. Dieta wegetariańska jest coraz bardziej powszechna, zaś nietolerancje pokarmowe dotyczą coraz szerszego grona konsumentów. Czynniki te zachęciły producentów do wprowadzania swoich produktów także na półki popularnych spożywczych sieciówek. Dzięki temu możemy mieć pewność, iż w lokalnym sklepie z artykułami spożywczymi bez problemu odnajdziemy roślinny odpowiednik mleka, zaś jego cena będzie zdecydowanie niższa, niż napoju z eko marketu.
Mleko sojowe przepis
Jeśli jednak mamy problem ze zdobyciem napoju roślinnego, nie odpowiada nam jego smak, czy też jest dla nas artykułem zbyt drogim – warto przyrządzić go samodzielnie. Mleko sojowe produkowane jest z ziaren soi – aby przygotować napój samodzielnie potrzebujemy
około 1 szklanki ziaren. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w płatki owsiane (2 łyżki), szczyptę soli oraz dobrej jakości blender. Soję należy namoczyć przez noc – po tym etapie ziarna dokładnie wypłukać oraz obrać z osłonek.
Odsączoną soję umieszczamy w misce blendera, dodajemy płatki owsiane oraz sól. Całość należy zalać 4 szklankami gorącej wody, a następnie zblendować na jednolitą masę.
W międzyczasie przygotowujemy garnek z sitem oraz kawałkiem muślinu, na które wylewamy przyrządzoną masę. Mleko sojowe doprowadzamy do wrzenia, następnie gotujemy przez 20 minut na wolnym ogniu. Smacznego!
Samodzielnie przygotowany napój roślinny będzie nie tylko tańszą alternatywą, ale opcją zdecydowanie zdrowszą, ubogą w chemiczne dodatki oraz konserwanty. Koniecznie sprawdź nasz przepis na mleko sojowe i przekonaj się, że naprawdę warto je przygotować samemu w domu.