4 września 2015, po 6 latach budowy, otwarto we Wrocławiu jedną z najbardziej nowoczesnych i okazałych sal koncertowych na świecie. Narodowe Forum Muzyki to nowoczesny kompleks sal koncertowych oraz nazwa instytucji powstałej z połączenia Filharmonii Wrocławskiej i Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans
Narodowe Forum Muzyki
Położony na Placu Wolności (centrum Wrocławia) budynek zaprojektowała renomowana pracownia architektury – firma Kuryłowicz & Associates, która została wyłoniona w drodze międzynarodowego konkursu.Wnętrza opracowało Towarzystwo Projektowe. Inspiracją architektów było pudło rezonansowe instrumentu. Budynek pokryty jest materiałem imitującym kolor drewna pudła instrumentu smyczkowego – np. wiolonczeli czy skrzypiec. Całości niezwykłej koncepcji dopełniają lekko pochyłe ściany oraz specyficzne przecięcia pasami okien wraz z ogromną, przeszkloną elewacją wejścia głównego. Natomiast ściana północna odsłania widok na zabytkowy budynek tzw. Nowej Giełdy, która jest jedną z pereł wrocławskiej architektury. Całość niewątpliwie dobrze komponuje się z historycznym krajobrazem otoczenia – co wcale nie musiało być oczywiste przy tak oryginalnej formie architektonicznej charakteryzującej się sporym przepychem.
Powierzchnia użytkowa głównego budynku wynosi 35,3 tys. m² (powierzchnia całkowita: 48,5 tys. m²), przy kubaturze 257 tys. m³ (6 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne). Oprócz czterech sal koncertowych w gmachu znajdują się: studio nagrań, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, przestrzeń wystawiennicza, punkty gastronomiczne, sklep muzyczny NFM Shop. Przy obiekcie usytuowano trzypoziomowy parking na ok. 700 pojazdów.
Widok gmachu Narodowego Forum Muzyki dominuje w tym fragmencie Wrocławia i może wręcz onieśmielać swoją monumentalnością. Jednak ta niewątpliwie niezwykła budowla zapewne wpisze się w jeden z architektonicznych symbolii stolicy Dolnego Śląska.
Wnętrze, które zachwyca – piękno i technika godna XXI wieku
Wnętrze może olśniewać swoim pięknem i jest równie imponujące. Dominują biel i czerń, które bezpośrednio nawiązują do klawiatury fortepianu.
„Nie boimy się tego czarno-białego foyer, bo podkreśla charakter tego budynku. Kiedy ubieramy się na wyjątkowe okazje, też łączymy czerń z bielą. Zależało nam na czymś podniosłym, co dotrze do każdego, a nie chcieliśmy robić żadnych ornamentów, bo nie pasowałoby do architektury neomodernistycznej, w jakiej duchu powstał ten projekt” – mówi współautorka projektu NFM, Ewa Kuryłowicz.
Szczególne wrażenie robi hol wejściowy oraz ukośne linie białych schodów. Najważniejszym miejscem budynku są oczywiście cztery sale koncertowe. Każda z sal koncertowych jest odrębną konstrukcją („pudełka w pudełku”), niezależną od struktury gmachu, odizolowaną akustycznie od otoczenia, a także od podłoża (wytłumienie drgań). Akustyka została przygotowana niezwykle starannie i profesjonalnie w czym pomogli specjaliści z amerykańskiej firmy Artec Consultants mającej ogromne doświadczenie i sukcesy na tym polu.
„Sala koncertowa jest jak instrument, który musi wybrzmieć. By do tego doszło, wszystko ma znaczenie. Ustawienie krzeseł, odległości między nimi, tkanina, wykończenia. Od projektowania dużej skali sali schodzi się do detali” – tłumaczy Ewa Kuryłowicz.
Restrykcyjnym wymogom akustycznym podporządkowano także wszystkie instalacje, aby pracowały bezszelestnie, m.in. system klimatyzacji nawiewowej montowanej pod każdym z foteli.
W Narodowym Forum Muzyki zastosowano nawet tak nowoczesne rozwiązania jak regulowane elementy sufitu czy zmienna geometria elementów ścian. W praktyce oznacza to, iż w zależności od prezentowanego repertuaru sala może przybierać odmienne formy aby dany rodzaj muzyki mógł jeszcze lepiej wybrzemieć, a sama akustyka była nieskazitelna.
Mniejsze trzy sale (Czerwona, Czarna i Kameralna) mogą pomieścić od 100 do 400 melomanów. Jednak sercem Narodowego Forum Muzyki jest oczywiście Sala Główna.
Sala główna z 1800 miejscami siedzącymi składa się z parteru, amfiteatru, chóru i trzech balkonów

„Parter to część widowni w układzie amfiteatralnym znajdująca się przed sceną. Na parterze ilość miejsc jest zmienna – podczas koncertów wymagających bardzo dużej obsady artystycznej scena może zostać powiększona kosztem pierwszych trzech lub pięciu rzędów foteli. Amfiteatr to miejsca w układzie wznoszącym, tzn. każdy kolejny rząd jest nieco wyżej od wcześniejszego. Ta cześć widowni znajduje się wzdłuż parteru po prawej i lewej stronie oraz za parterem. Chór to część sali ponad sceną, usytuowana nad tylną częścią sceny oraz po bokach. Miejsce to przeznaczone jest dla chórzystów, natomiast w trakcie koncertów bez udziału chóru, ta część sali jest elementem widowni – publiczność siedząca tam ma niezwykłą możliwość popatrzenia dyrygentowi w oczy, zajrzenia w nuty orkiestrze i obserwowania całej sali z nietypowej perspektywy” – nfm.wroclaw.pl
Narodowe Forum Muzyki – więcej niż filharmonia
Narodowe Forum Muzyki organizuje działalność jedenastu zespołów instrumentalnych i wokalnych:
Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki, Narodowe Forum Muzyki Leopoldinum – Orkiestra Kameralna, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Chór Narodowego Forum Muzyki, Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki, Lutosławski Quartet, LutosAir Quintet, Narodowe Forum Muzyki Ensemble, Polish Cello Quartet oraz Narodowe Forum Muzyki Tria Smyczkowego Leopoldinum
Jak wskazuje człon nazwy – „Forum” – NFM ma za zadanie być swoistym panelem dla wartościowych projektów i inicjatyw muzycznych z Polski oraz z całego świata. Narodowe Forum Muzyki to miejsce dla rozmaitych koncertów (nie tylko muzyki klasycznej), a także przestrzeń dla ciekawych projektów muzycznych (w tym edukacyjnych dla dzieci) czy festiwali takich jak:
Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans, Jazztopad, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Forum Musicum, Leo Festiwal czy Akademia Muzyki Dawnej
Narodowe Forum Muzyki to niepowtarzalne i oryginalne miejsce jakiego dotychczas brakowało na mapie kulturalnej Wrocławia. Inicjatywa, która w niezwykle piękny, nowoczesny i profesjonalny sposób propaguje kulturę muzyczną w samym sercu stolicy Dolnego Śląska.
W chwili otwarcia Narodowe Forum Muzyki będzie największą w Polsce instytucją dedykowaną wyłącznie muzyce. Będzie miała znacznie ważniejsze zadania do wypełnienie niż tylko zapewnienie komfortowego słuchania muzyki dla wrocławian i Dolnego Śląska. Będzie placówką ogólnopolską, makroregionalną” – podkreśla Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Z powyższym nie można się nie zgodzić więc jeśli jesteś miłośnikiem muzyki lub pięknej architektury – koniecznie odwiedź Narodowe Forum Muzyki, które zapewnia niezapomniane wrażenia wynikające z bezpośredniego obcowania z pięknem – zarówno muzycznym, jak i architektonicznym. Obiekt zapewne odegra istotną rolę i będzie sporą atrakcją podczas obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Zdjęcie główne: flickr.com/photos/lulek/