Rosomag.pl » Świat i podróże » Lazurowy city break czyli pachnąca kwiatami Nicea  

Wcześniej nie wiedziałam, że Nicea to drugi po Paryżu port lotniczy Francji. Lazurowe Wybrzeże jest więc niezmiennie francuskim hitem, a blask Riwiery przyciąga zarówno milionerów na ich wypasionych jachtach, utracjuszy uzależnionych od gier hazardowych w licznych tu kasynach, jak i zwykłych turystów, złaknionych słońca i widoku palm w zimie, albo tropiących gwiazdy kina w Cannes

Nicea Lazurowe Wybrzeże

Wszystko razem: szampan, brylanty, smokingi, słońce i palmy to znak firmowy Cote d’Azur
Już na nicejskim lotnisku zniewolił mnie niesamowity zapach jakichś kwiatów. W lutym!? Pierwsze wrażenie było zatem mocno botaniczne i takie… francuskie. Co za charme i szyk! Nicea to po prostu jeden wielki ogród, jako pierwsze w oczy podróżnika „rzucają się” palmy różnych kształtów i kolorów, barwne kwiaty na rabatach (maki!) i soczyście żółte drzewa mimozy. Tak, bo we Francji mimozami… wiosna się zaczyna!

Lazurowy city break czyli pachnąca kwiatami Nicea  

Drzewo mimozy

 

Oprócz tych wszędobylskich miejskich nasadzeń, w Nicei są jeszcze wielkie obszarowo ogrody tropikalnej roślinności, dostępne dla wszystkich. Osoby lubiące bujną przyrodę będą więc zachwycone zarówno zielonością samej Nicei jak tropikalnymi ogrodami upiększającymi także sąsiednie  miejscowości – Antibes, Cannes, Monaco i kilka mniejszych, jak np. Eze.

Lazurowy city break czyli pachnąca kwiatami Nicea  

Antibes

 

 

Lazurowy city break czyli pachnąca kwiatami Nicea  

Cannes

 

Monaco

Monaco

Od lotniska aż do nicejskiej Starówki, brzegiem morskim wygiętym w łuk Zatoki Aniołów ciągnie się słynny deptak, wysadzana palmami Promenada Anglików. Nazwana tak na cześć narodu, który ukochał sobie to miejsce i stworzył z niego kurort, jaki znamy dziś.

Promenada Anglików

Promenada Anglików

Anglicy uciekali przed mgłą i mżawką swej wyspy – do tej krainy przepełnionej słońcem i radością życia… Lazurowe Wybrzeże to przecież ekskluzywna część sielskiej Prowansji.
Promenada ma ok. 7 km długości. Maszerując widzi się całe miasto jak na dłoni. Przy deptaku 3 pasmowa droga dla samochodów oraz szereg dostojnych kamienic. To apartamentowce i hotele – wśród nich słynny (i piękny!) Negresco z nostalgicznych czasów belle epoque, w którym lokaje (nadal w liberiach) otwierają gościom kryształowe drzwi… Można się tu napić szampana za 45 euro za lampkę…

Hotel

Piękny hotel Le Negresco

Warto powłóczyć się  tym szerokim, ludnym traktem, rozglądając się ciekawie wokół i podziwiając wszystko: budynki, ludzi, morze i niebo oraz pejzaż miasta zmieniający się wraz z pokonywanym dystansem. Na Promenadzie zazwyczaj panuje wielki ruch: spacerowicze, jeżdżący na rolkach, rowerach, uprawiający jogging. Plaża jest tu kamienista, ale nawet w lutym pełna ludzi. Spacerują, wylegują się na rozłożonych kurtkach, pływają wpław i na żaglówkach. Codziennie widziałam śmiałków zażywających kąpieli wodnych (w lutym!), mimo temperatur max. 15 stopni…
Nicea to miasto o długiej historii, sięgającej 300 roku p.n.e. Zostało wtedy założone przez Greków jako kolonia – Nikaia. Ślady ciekawej przeszłości można zobaczyć m.in. na Wzgórzu Zamkowym, na które zresztą niezależnie od ruin warto się wdrapać (lub wjechać windą) – dla niesamowitych widoków.

Lazurowy city break czyli pachnąca kwiatami Nicea  

Widok Nicei ze Wzgórza Zamkowego

 

Na wzgórzu tym, bardzo malowniczo usytuowana jest  też zabytkowa nekropolia, zaliczana do trzech najpiękniejszych cmentarzy świata…

Jeden z niesamowicie rzeźbiarskich nagrobków

Jeden z niesamowicie rzeźbiarskich nagrobków

Po starożytnych Grekach Nicea była rzymska (jako część Imperium Romanum), a bliżej współczesności tereny te przechodziły z rąk włoskich do francuskich. Bywali tu słynni pisarze (G. Green, W. Gombrowicz), malarze (Matisse, Chagall, Renoir, Picasso), stąd jako drugie po Paryżu jest tak zasobne w muzea oraz galerie.

Nicea to nadal modne, pięknie położone miasto, wcinające się w pagórki pełne cytrusów i róż. Alpejskie przedgórze osłania miasto od północnych wiatrów, dzięki czemu ma specyficzny mikroklimat: przez 320 dni w roku świeci tu słońce, a lazurowe niebo i takiż kolor morza to jego znak firmowy…
Warto tu jednak przyjechać nie tylko w okresie lata, ale także zimą. W drugiej połowie lutego w Nicei organizowany jest „Le Grand Carnaval” podobny do tego w Rio de Janeiro. Można wtedy podziwiać pięknie przyozdobione platformy z gigantycznymi lalkami, które przejeżdżają ulicami miasta. W tym roku hasłem karnawału był „Król Muzyki” i wszystkie platformy w jakiś sposób nawiązywały do tego tematu.

Tak wyglądają platformy z gigantycznymi lalkami

Tak wyglądają platformy z gigantycznymi lalkami

Dla szukających rozrywek są tu liczne nocne kluby i kasyna gier, w których odbywają się też spektakle, show. Każdy znajdzie sposób, by się tu nie nudzić. Ci, co chcą plażować – przyjemności łapania brązu, lubiący zakupy – butiki, ceniący historię – zabytki i urocze, włoskie w klimacie uliczki starego miasta z drewnianymi okiennicami i suszącym się na nich praniem. Hazardziści znajdą liczne lokale, w których można wygrać lub przegrać fortunę, a żeglarze – widoki zacumowanych w porcie przepięknych jachtów…

Zwiedzanie per pedes i na rowerze

To wprawdzie spore miasto, ale możliwe jest jego piesze zwiedzanie. Kto nie czuje się jednak na siłach, bo pokonywanie kilku kilometrów dziennie per pedes go męczy, może skorzystać z niesamowicie rozbudowanej sieci wypożyczalni rowerów  (Vélo Bleu). To prawie 1750 rowerów, które są zaparkowane w 175 stacjach, a wypożyczenie na dzień kosztuje 1 euro! Ta sama firma udostępnia samochody elektryczne.

rowery

Do pobliskich słynnych miast, jak Cannes (wiadomo – gwiazdy kina, ok. 30 km), Antibes (port z jachtami milionerów, 20 km), Monaco (i Monte Carlo! – 20 km) czy Mentona (centrum cytrusowe – mydełka, dżemy, likiery) i Grasse (słynny ośrodek perfumiarstwa z 4 producentami oraz muzeum perfum) – ok. 35 km, można dostać się tymi elektrycznymi pojazdami lub też autobusem podmiejskim za 1,50 euro w jedną stronę (jednakowy cennik do wszystkich miejscowości).
Zwiedzanie Nicei w czasie, gdy u nas jeszcze przedwiosenna szarość i smętek niesamowicie ładuje akumulatory! Polecam! Znalazłam tani przelot z Berlina za 50 euro w dwie strony…Lubiąc lub udostępniając ten artykuł wspierasz rozwój Rosomag.pl - dziękujemy! 

 

MASZ LEKKIE PIÓRO? ZACZNIJ BLOGOWAĆ W ROSOMAG.PL


 
Rosomag.pl » Świat i podróże » Lazurowy city break czyli pachnąca kwiatami Nicea