Norwegia - atrakcje i tajemnice mroźnej krainy - ROSOMAG.PL
Norwegia atrakcje

Norwegia – atrakcje i tajemnice mroźnej krainy

Niezwykły krajobraz, na który składają się wysokie góry, klify, fiordy, jeziora i wodospady można zobaczyć prawie w całej Norwegii. Sama nazwa państwa pochodzi z języka staronordyckiego i oznacza „drogę na północ” („nord vegen”)

Jest to jedno z najmniej zaludnionych państw europejskich. Większość mieszkańców żyje w części południowej, której główne miasta to Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim, Drammen, Molde. Na północy kraju, jest naprawdę mroźno – śnieg leży tu prawie cały rok, a zimą temperatura sięga 40 stopni poniżej zera (w miejscowościach nadmorskich klimat jest łagodniejszy). Lecz to właśnie tutaj możemy zaobserwować najciekawsze zjawiska przyrodnicze.

W okresie zimowym pojawiają się na niebie niezwykłe wielobarwne świetlne smugi i plamy na niebie zwane zorzą polarną. Wiele nagrań i zdjęć zjawiska możemy znaleźć w internecie. Zobaczyć fenomen na żywo to jednak coś zupełnie innego…

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna (Aurora, polar lights) to zjawisko opisywane jako charakterystyczne rozbłyski na niebie o różnych barwach, od białej do niebieskiej i czerwonej. Występuje w pobliżu biegunów planet o silnym polu magnetycznym dipolowym. Nie tylko na Ziemi, ale zaobserwowano ją również na Neptunie, Jowiszu, Saturnie. Zorza powstaje na skutek przepływu prądu w jonosferze na wysokości ok. 100 km. Dochodzi do tego na skutek odchylania przez pole magnetyczne toru naładowanych cząsteczek (tzw. wiatru słonecznego).

Zorza polarna w Norwegii
Zorza polarna w Norwegii

Rozbłyski świetlne mogą przybierać różne kształty, opisywane jako kurtyny, pasma, korony, łuki i inne. Kolor zorzy zależy od wysokości, na jakiej się pojawia oraz od rodzaju gazu, który bierze udział w zjawisku. Azot powoduje rozbłyski ciemnoczerwone, hel i wodór – fioletowo-niebieskie, a tlen – czerwone lub zielone. Na półkuli północnej zorzę nazywamy Aurora Borealis, na południowej – Aurora Australis. W Europie widywana jest głównie w północnej Norwegii, Szwecji, na Islandii, choć zdarza się, że czasem także w krajach położonych bardziej na południu, w tym i w Polsce.

Pierwszy promień słońca na Walentynki

Choć zorzę w Norwegii obserwować można jedynie w okresie zimowym (od grudnia do marca) i zwykle tylko w północnej części, warto odwiedzić niezwykły kraj także latem. Kolejnym bowiem ciekawym fenomenem północnej krainy jest występowanie dnia i nocy polarnej. I znowu im dalej na północ, tym bardziej zjawiska te są nasilone. W miasteczku Longyearbyen słońce nie zachodzi od 19 kwietnia do 23 sierpnia i nie wschodzi od 27 października do 14 lutego. W miejscach położonych trochę bardziej na południe dzień polarny trwa zwykle od maja do lipca, a noc – od listopada do stycznia, a w już środkowej części kraju noc polarna nigdy nie jest całkiem ciemna. Przypływy i odpływy morskie także najbardziej wyraźne są na północy kraju.

UFO z Hessdalen i koniec świata

Gdzie warto się udać odwiedzając Norwegię? Na pewno warto zobaczyć Oslo z twierdzą Akershus, promenadą Aker Brygge , Pałacem Królewskim i Ratuszem, w którym co roku przyznawana jest pokojowa nagroda Nobla.

Kolejna atrakcja Norwegii to Bergen Bryggen – zespół kolorowych budynków handlowych, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Droga Trolli w Rauma to trasa położona w górach składająca się z serpentyn zakręcających często pod kątem 180 stopni. Droga otwarta jest latem i tylko dla pojazdów krótszych niż 12 m.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Verdens Ende (co oznacza „koniec świata”). To niezwykłe formacje skalne ze wspaniałym widokiem na morze. Norwegowie przyjeżdżają tu często w weekend. Miejsce wykorzystywane jest także do ślubnych sesji fotograficznych.

Miłośnicy zjawisk paranormalnych powinni być świadomi, że Norwegia jest krajem, w którym wyjątkowo często obserwowane jest UFO, szczególnie w wiosce Hessdalen, gdzie zarejestrowano wiele tajemniczych latających świetlistych obiektów. Niektórzy twierdzą, że są to podobne do zorzy zjawiska o charakterze naturalnym. Jednak spotkać można także osoby, które opowiadają o bliższych spotkaniach z obcą cywilizacją. Nie pozostaje chyba nic innego, jak samemu odwiedzić tajemnicze miejsca i samemu zgłębić tajemnice mroźnej krainy.

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀