Niezwykły krajobraz, na który składają się wysokie góry, klify, fiordy, jeziora i wodospady można zobaczyć prawie w całej Norwegii. Sama nazwa państwa pochodzi z języka staronordyckiego i oznacza „drogę na północ” („nord vegen”)
Jest to jedno z najmniej zaludnionych państw europejskich. Większość mieszkańców żyje w części południowej, której główne miasta to Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim, Drammen, Molde. Na północy kraju, jest naprawdę mroźno – śnieg leży tu prawie cały rok, a zimą temperatura sięga 40 stopni poniżej zera (w miejscowościach nadmorskich klimat jest łagodniejszy). Lecz to właśnie tutaj możemy zaobserwować najciekawsze zjawiska przyrodnicze.
W okresie zimowym pojawiają się na niebie niezwykłe wielobarwne świetlne smugi i plamy na niebie zwane zorzą polarną. Wiele nagrań i zdjęć zjawiska możemy znaleźć w internecie. Zobaczyć fenomen na żywo to jednak coś zupełnie innego…
Czym jest zorza polarna?
Zorza polarna (Aurora, polar lights) to zjawisko opisywane jako charakterystyczne rozbłyski na niebie o różnych barwach, od białej do niebieskiej i czerwonej. Występuje w pobliżu biegunów planet o silnym polu magnetycznym dipolowym. Nie tylko na Ziemi, ale zaobserwowano ją również na Neptunie, Jowiszu, Saturnie. Zorza powstaje na skutek przepływu prądu w jonosferze na wysokości ok. 100 km. Dochodzi do tego na skutek odchylania przez pole magnetyczne toru naładowanych cząsteczek (tzw. wiatru słonecznego).

Rozbłyski świetlne mogą przybierać różne kształty, opisywane jako kurtyny, pasma, korony, łuki i inne. Kolor zorzy zależy od wysokości, na jakiej się pojawia oraz od rodzaju gazu, który bierze udział w zjawisku. Azot powoduje rozbłyski ciemnoczerwone, hel i wodór – fioletowo-niebieskie, a tlen – czerwone lub zielone. Na półkuli północnej zorzę nazywamy Aurora Borealis, na południowej – Aurora Australis. W Europie widywana jest głównie w północnej Norwegii, Szwecji, na Islandii, choć zdarza się, że czasem także w krajach położonych bardziej na południu, w tym i w Polsce.
Pierwszy promień słońca na Walentynki
Choć zorzę w Norwegii obserwować można jedynie w okresie zimowym (od grudnia do marca) i zwykle tylko w północnej części, warto odwiedzić niezwykły kraj także latem. Kolejnym bowiem ciekawym fenomenem północnej krainy jest występowanie dnia i nocy polarnej. I znowu im dalej na północ, tym bardziej zjawiska te są nasilone. W miasteczku Longyearbyen słońce nie zachodzi od 19 kwietnia do 23 sierpnia i nie wschodzi od 27 października do 14 lutego. W miejscach położonych trochę bardziej na południe dzień polarny trwa zwykle od maja do lipca, a noc – od listopada do stycznia, a w już środkowej części kraju noc polarna nigdy nie jest całkiem ciemna. Przypływy i odpływy morskie także najbardziej wyraźne są na północy kraju.
UFO z Hessdalen i koniec świata
Gdzie warto się udać odwiedzając Norwegię? Na pewno warto zobaczyć Oslo z twierdzą Akershus, promenadą Aker Brygge , Pałacem Królewskim i Ratuszem, w którym co roku przyznawana jest pokojowa nagroda Nobla.
Kolejna atrakcja Norwegii to Bergen Bryggen – zespół kolorowych budynków handlowych, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Droga Trolli w Rauma to trasa położona w górach składająca się z serpentyn zakręcających często pod kątem 180 stopni. Droga otwarta jest latem i tylko dla pojazdów krótszych niż 12 m.
Kolejnym ciekawym miejscem jest Verdens Ende (co oznacza „koniec świata”). To niezwykłe formacje skalne ze wspaniałym widokiem na morze. Norwegowie przyjeżdżają tu często w weekend. Miejsce wykorzystywane jest także do ślubnych sesji fotograficznych.
Miłośnicy zjawisk paranormalnych powinni być świadomi, że Norwegia jest krajem, w którym wyjątkowo często obserwowane jest UFO, szczególnie w wiosce Hessdalen, gdzie zarejestrowano wiele tajemniczych latających świetlistych obiektów. Niektórzy twierdzą, że są to podobne do zorzy zjawiska o charakterze naturalnym. Jednak spotkać można także osoby, które opowiadają o bliższych spotkaniach z obcą cywilizacją. Nie pozostaje chyba nic innego, jak samemu odwiedzić tajemnicze miejsca i samemu zgłębić tajemnice mroźnej krainy.