nowofundland

Nowofundland – najwierniejszy przyjaciel człowieka!

Ostatnia aktualizacja:

Przy wyborze zwierzaka często bierzemy pod uwagę różne rzeczy. Decyzja ta powinna być dobrze przemyślana, a my sami dobrze przygotowani do przyjęcia nowego członka rodziny;) Dla niektórych ważne jest jak pies się prezentuje, jaki ma rodowód, rasę. Niektórzy (w tym ja) szukają psiaka, który jest przyjazny i łagodny. Przedstawiam Państwu czworonoga, który posiada te cechy i od razu skradł moje serce!

Nowofundland cechy rasy

Nowofundland, którego mam na myśli, to pies silny, dobroduszny, a dodatkowo wspaniały pływak;) Zaliczany jest do grupy molosów w typie górskim. Wyhodowany został na Nowej Fundlandii w Kanadzie, stąd jak się domyślacie jego nazwa. Początkowo rasa ta użytkowana była przez rybaków jako pies pociągowy, a współcześnie Nowofundlandy traktowane są jako towarzysze i psy ratownicze.

NowofundlandyUważa się, że jest to jedna z najstarszych ras psów, do której rozsławienia w znacznym stopniu przyczynił się poeta angielski lord George Gordon Byron, który posiadał łaciatego Nowofundlanda. W ogrodzie Byronów znajduje się nawet słynne epitafium poświęcone ulubionemu pupilowi poety. Jak wygląda Nowofundland? Jest mocno zbudowany i bardzo silny. Jest to pies aktywny, nie ociężały, który porusza się bardzo swobodnie. Posiada mocne, grube kości oraz niezbyt długie kończyny. Można powiedzieć, że to niedźwiedziowaty, potężny pies o wielkiej sile ciała oraz ducha. Jeżeli marzy się Wam jakaś kruszynka śpiąca na kanapie, to ten czworonóg zdecydowanie nie jest dla Was;) Wzrost Nowofundlanda przekracza 70 cm, a waga dochodzi do 65 – 70 kg. Suki są trochę mniejsze i lżejsze (wzrost do 66 cm, waga – do 55 kg).

Najczęściej spotkać można czarne Nowofundlandy, zdarzają się jednak osobniki koloru brązowego oraz psy biało – czarne. Cechy charakterystyczne tej rasy, to:

  • szeroka, masywna głowa
  • niezbyt duże uszy, wiszące oraz przylegające
  • ciemno brązowe oczy, głęboko osadzone, szeroko rozstawione
  • mocna szyja, masywny tułów z szerokim grzbietem, głęboka klatka piersiowa i mocna partia lędźwiowa

Za wady uznaje się (chociaż ja ich nie dostrzegam) zbyt lekką budowę, łękowaty grzbiet, krowią postawę, ubogą szatę oraz ogon zawinięty na grzbiet. Dla mnie są piękne!

pies

Nowofundlandy są dodatkowo bardzo sprawne w wodzie. Ułatwia im to budowa ciała oraz nieprzepuszczalna okrywa włosowa, (miękki, wełnisty, z natury tłusty podszerstek) która pozwala im pływać w zimnej wodzie. Wielu tonących ludzi zawdzięcza swoje życie właśnie tej rasie. Znana jest historia z 1919 roku, kiedy to pewien Nowofundland uratował z wody dwudziestu ludzi. Mogłabym wymieniać zalety bez końca. Psy te są bardzo inteligentne, bezbłędnie podejmują inicjatywę oraz doskonale reagują na gesty. Są to zwierzęta pogodne i bardzo posłuszne. Nie znaczy, to jednak, że nie potrafią się bronić i są „ciamajdami”. Dzięki swojej bardzo obfitej szacie, pies ten jest niemal nie do ugryzienia, a siła jego szczęk bardzo skutecznie potrafi odstraszyć każdego agresora.

Szczeniak

Zwraca się uwagę na wierność, odwagę i bardzo dużą cierpliwość Nowofundlandów. Nazywa się je „psimi niańkami”, ponieważ potrafią doskonale pilnować dzieci.

Są to psy, o które należy szczególnie dbać. Nie powinny być otłuszczone, a ich kondycja fizyczna decyduje o sprawności. Ruch, spacery, bieganie, pływanie to elementy konieczne, dla ich prawidłowego rozwoju. Nie lubią pozostawania w zamknięciu i izolowania od swojego pana, dlatego trzeba im okazać trochę więcej uwagi.

Jak widzicie nie jest to pies dla każdego. Psy tej rasy żyją średnio 10 lat i do końca swoich dni powinny przebywać ze swoimi właścicielami, do których ogromnie się przywiązują.

Warto przemyśleć decyzję o posiadaniu psiego przyjaciela i ocenić czy jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom naszego czworonoga!