Jakie opony wybrać do naszego auta? Jak odczytać oznaczenia na oponach? - ROSOMAG.PL
dobór opon

Jakie opony wybrać do naszego auta? Jak odczytać oznaczenia na oponach?

Jak dobrać opony do naszego auta? Na co zwracać uwagę? Jak odczytać oznaczenia? To pytanie zadaje sobie wciąż wiele osób. Szczególnie często w okresach zmiany opon z letnich na zimowe i odwrotnie ponieważ większość z nas dopiero wtedy uświadamia sobie, że czas już na zakup nowych opon bo aktualne nie nadają się do dalszej eksploatacji

Dobór odpowiednich opon do naszego auta jest bardzo ważny dla naszego bezpieczeństwa a także dla naszego portfela, o czym nie wszyscy wiedzą. Wymiana opon, poza poprawą bezpieczeństwa podróży może przynieść także korzyści takie jak niższe spalanie w naszym aucie oraz mniejszą ścieralność opony, co przełoży się w praktyce na rzadsze ich wymiany. Aby dobrać opony przeznaczone do naszego auta należy skorzystać z tabelki rozmiarów opon dedykowanych do naszego auta, którą przygotował nam producent naszego auta. Możemy znaleźć ją w instrukcji naszego auta lub odnaleźć w Internecie.

Jak odczytać oznaczenia na oponach?

Rozmiar każdej opony zapisywany jest w następującej postaci: szerokość/wysokość(w procentach szerokości) R średnica felgi. Na przykładzie: 255/40R18, możemy odczytać, że szerokość opony to 255mm, jej wysokość to 40% jej szerokości, czyli 102mm(255*40%) i można ją założyć na felgę o średnicy 18cali. Warto również pamiętać o odpowiednim doborze szerokości opony do szerokości felgi, jaką posiadamy w aucie. Szczególnie zbyt wąska opona na szerokiej feldze może spowodować wiele problemów ponieważ przy sporej różnicy szerokości powstanie tzw. naciąg, co jest nienaturalnym ułożeniem opony na feldze.

Gdy już dobierzemy interesujący nas rozmiar opony, zgodny z zaleceniami producenta warto przyjrzeć się bliżej informacjom dołączanym do opon przez ich producenta. Znajdziemy tam dane takie jak poziom emitowanego hałasu, drogę hamowania na mokrej nawierzchni, opór toczenia, (który ma wpływ na konsumpcję paliwa)a także datę produkcji , którą odczytać możemy również z samej opony, gdzie jest zapisana w postaci tydzień + rok produkcji np. 0814 oznaczać będzie, że opona została wyprodukowana w ósmym tygodniu 2014 roku.

Data produkcji najczęściej zapisana jest na oponie w pobliżu symbolu DOT. Kolejne informacje, z jakimi możemy się spotkać to indeks prędkości podany w liczbie od 60 wzwyż i ładowności zapisywany w postaci liter od A1 do Y. Mogą również zostać zawarte informacje o wzmocnionej konstrukcji opony (np. symbol XL), która częściowo chroni rant naszych felg przed otarciami lub o tym, że opona nadaje się do jazdy po uszkodzeniu (tzw. RUN FLAT).

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do wyboru naszych opon warto odwiedzić wtedy pobliską stację wulkanizacyjną i zaczerpnąć rad od fachowców. Niemniej jednak dobrze będzie jeżeli wcześniej przyswoimy chociaż część informacji w tym temacie abyśmy nie byli naiwnymi klientami, dającymi naciągnąć się na stare zużyte opony w cenie zbliżonej do nowych.

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀