Im chłodniej i bardziej szaro, tym słoneczniej wyglądają egzotyczne owoce w naszych sklepach. Co prawda cytrusy od dawna przestały być egzotyczne, chociaż pamiętam, że np. kiedyś pomarańcze pojawiały się w okolicy św. Mikołaja i trzeba było potem rok na nie czekać…
Popularne owoce egzotyczne
Tak więc egzotyka nam już spowszedniała, ale niektóre owoce egzotyczne dostępne są u nas tylko w okresie zimowym, np. kaki. Inne jeszcze się nie rozpowszechniły na tyle, by cieszyć się nimi przez cały rok, ale kiedy się tylko pojawią – będzie wiadomo, jak je zjeść i jakie mają właściwości.
Owoce egzotyczne – KAKI (Sharon, PERSYMONIA) – bomba minerałów
Ciemnopomarańczowy owoc przypomina nieco pomidora, ale w smaku jest słodki. Pochodzi z Azji – z Chin i Japonii. Od wieków stosowano je do leczenia ukąszeń węży. Kaki zawierają dużo potasu, magnezu i fosforu, mają potwierdzone właściwości przeciwnowotworowe i krwiotwórcze. Jeśli udałoby się wyprodukować wyciąg z kaki, mógłby zwalczać białaczkę. Regularne jego spożywanie wspiera też wzrok, dzięki sporej zawartości beta-karotenu, czyli prowitaminy A. W sklepie wybieramy owoce miękkie, ciemnopomarańczowe, dojrzałe. Można je jeść jak grejpfruta – dzieląc na pół i wyjadając łyżeczką, albo sparzyć chwilę wrzątkiem i jeść ze skórką, jak jabłko, usuwając najpierw zielone listki.
GRANAT – owoc młodości i miłości
Jeśli jesteśmy przy owocach w odcieniach koloru pomarańczowego, to przyjrzyjmy się granatowi. Niektórzy znawcy tematu twierdzą, że to nie jabłko, a właśnie granat biblijna Ewa zerwała z drzewa. Owoc ma niezwykłą budowę, prawie w większości składa się z pestek o niesymetrycznym kształcie. Mają soczysty, ciemnoczerwony kolor i słodko-winny smak. W średniowieczu był symbolem płodności – przez liczbę ziaren (no i wymowna byłaby symbolika poczęstowania granatem Adama…), oraz długowieczności. Granat obniża ciśnienie krwi i reguluje poziom cukru, wzmacnia kości, mięśnie. Działa przeciwzapalnie, a liczne w nim polifenole uszczelniają naczynia krwionośne. Te znane antyoksydanty spowalniają procesy starzenia! Do owocu trudno się dostać, bo trzeba po prostu wyjąć pojedyncze ziarenka, by je zjeść bezpośrednio lub dodawać do sałatek, deserów, drinków itp.
MARAKUJA (PASSIFLORA) – męczennica, która nie męczy
Z widzenia znamy odmiany owoców o skórce żółtej lub fioletowej. Co ciekawe, odmian jest więcej, np. na Maderze doliczono się ich aż 24! Różnią się kolorem i smakiem wnętrza. Niektóre odmiany są słodkie, inne kwaśniejsze, ale wszystkie jednakowo cenne – zawierają kwas foliowy, potas, witaminę K. Marakuja pochodzi z Ameryki Południowej, Indianie stosowali ją na serce i do leczenia kaszlu. Nasiona niwelują kłopoty z bezsennością i obniżają ciśnienie krwi. Jak jeść, jeśli uda nam się wypatrzeć marakuję w sklepie? Umyć, przekroić w poprzek i wyjadać kisielkowaty miąższ z pestkami, łyżeczką. Pycha!
MANGO – przeciw wszelkim dolegliwościom
Jeden z najpyszniejszych owoców świata. Przywędrowało do nas z Indii i Indochin. Zawiera witaminy A,B,C, oraz E – czyli prawie cały alfabet witamin! Jest bogate w błonnik, tak ważny dla prawidłowej pracy jelit, układu pokarmowego. Polecane dla osób z nadwagą, bo szybko i na długo syci. Obniża też poziom cukru we krwi, działa przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, zapobiega rozwojowi miażdżycy. Pyszny, włóknisty, słodki i aromatyczny miąższ broniony jest przez jedną dużą, płaską pestkę, więc trudno się do mango dostać. Metodą jest umyć owoc (wybieramy ciemnozielony z czerwonymi plamami dojrzewania, miękki), pokroić na 3 części: tzn. wyciąć ze środka, na wyczucie, pasek z pestką, delikatnie okrawając ją ostrym nożem z lewej i prawej strony. Pozostałe połówki ponacinać w krateczkę i wywinąć na lewą stronę, tworząc fantazyjnego jeżyka. Część z pestką – wycmoktać.
PAPAJA od aniołów
Krzysztof Kolumb nazwał ją owocem aniołów. Pochodzi z Ameryki Południowej. Podługowaty, spory owoc ma zielonożółtą skórkę, po rozkrojeniu ukazuje soczyście pomarańczowe wnętrze i czarne pestki. Papaja jest bogata w witaminę C i beta-karoten, ma też inny karotenoid – luteinę korzystnie wpływającą na wzrok. Zawiera też miedź, potas, a enzym nazwany od jej imienia papainą przyspiesza trawienie białek, więc jest bezcenny w odchudzaniu. Nasiona, te czarne ziarenka, można nie wyrzucać, lecz zjeść – mają silne działanie przeciwpasożytnicze i przeciwgrzybicze, więc warto.
Czy warto sięgać po owoce egzotyczne?
Odpowiedź oczywiście brzmi twierdząco. Warto sięgać po owoce egzotyczne – przede wszystkim dla zdrowia, ale i nieziemskich smaków!