Ozdoby w doniczkach — jak dbać o rośliny pokojowe? [PORADNIK] - ROSOMAG.PL
kwiaty doniczkowe

Ozdoby w doniczkach — jak dbać o rośliny pokojowe? [PORADNIK]

Wiele osób rezygnuje z roślin doniczkowych, gdyż często im one usychają. Okazuje się jednak, że odpowiednia, niewymagająca wcale wielkiego wysiłku pielęgnacja może zapewnić im długą żywotność

Pielęgnacja roślin a pora roku

Tak naprawdę, przez większą część roku nie trzeba zbytnio wiele pracować, aby dobrze pielęgnować rośliny. W zimie na przykład donice powinny być regularnie podlewane i jest to właściwie wszystko, co trzeba robić. W zasadzie nie jest możliwe, aby zwykła roślina jakoś bujnie rosła zimą. Z tego też względu, intensywne nawożenie w tym właśnie okresie po prostu mija się z celem.

Jeśli jednak chodzi o podlewanie roślin, w zimie absolutnie nie można o tym zapominać. Jeśli roślina stoi w klimatyzowanym pomieszczeniu to można powiedzieć, że podlewanie nie jest aż tak istotne, jeśli jednak znajduje się w ogrzewanym pomieszczeniu, kwestia dostarczania dużych ilości wody jest kluczowa dla jej przyszłości. Rzecz w tym, że z powodu ogrzewania powietrze bardzo się wysusza. Dlatego też roślinie brakuje o wiele więcej wody niż na wiosnę czy w lecie. Dotyczy to oczywiście jedynie roślin, które wkłada się w doniczki, gdyż te, które stoją w ogrodzie, zachowują się wprost przeciwnie, a mianowicie to właśnie w lecie się wysuszają, a w zimie mają wody pod dostatkiem.

Jak dbać o rośliny wiosną?

Kiedy zaczyna się wiosna, rośliny dają o sobie przypomnieć. W tym okresie pracy przy ich pielęgnacji jest już o wiele więcej. Ogrodnicy mają w tym okresie wyjątkowo dużo pracy, jednakże również osoby pielęgnujące rośliny w doniczkach, które stoją w pomieszczeniach, nie mogą próżnować.

Wiosna to czas, gdy prawie że wszystkie rośliny zaczynają kwitnąć. W tym okresie zwiększają one również swoje rozmiary. Dlatego też, jeśli dysponujemy nie całkiem jeszcze wyrośniętymi roślinami, możemy się spodziewać, że wiosną zwiększą one znacząco swoje rozmiary. Warto więc przed rozpoczęciem się wiosny kupić większe doniczki i być przygotowanym na potrzebę przesadzania kwiatów.

Ponadto, kiedy nastaje wiosna, przychodzi również czas na nawożenie roślin. Nawozi się w tym okresie zarówno rośliny ogrodowe, jak i pokojowe. Donice wypełnia się więc regularnie dużymi ilościami nawozu, aby rośliny rosły bujne i piękne.

rośliny pokojowe

Każda roślina jest inna

Nie ma wątpliwości co do tego, że miłośnicy roślin traktują każdą z nich jak pojedynczego osobnika. Nie ma w tym bynajmniej przesady, gdyż faktycznie każda roślina zachowuje się nieco inaczej i potrzebuje nieco inne pielęgnacji. Ażeby wiedzieć, jak dużo nawozu, odżywek, czy wody potrzebuje dana roślina, trzeba ją nieco poznać.

Ponadto, trzeba oczywiście zawsze zwracać uwagę na gatunek rośliny. Różne rodzaje roślin wymagają bowiem przeróżnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ponadto, każdy gatunek rośliny potrzebuje również nieco innej ilości wody. Warto też na pewno wspomnieć o tak zwanych roślinach zimowych. Charakteryzują się one tym, że gdy normalne rośliny kwitną, one przechodzą w stan spoczynku. Natomiast w zimie, gdy większość roślin obumiera, te rośliny dopiero rozkwitają. Oczywistością jest, że takie rośliny należy traktować zupełnie inaczej i dbać o nie w inny sposób.

Wybór doniczki

Oczywiście, niebagatelne znaczenie dla roślin mają donice. Wydaje się, że absolutnie najistotniejsza jest kwestia wielkości doniczki. Niektórzy twierdzą, że im ona większa, tym lepiej, gdyż roślina ma więcej swobody. Faktycznie, jeśli donica jest zbyt duża raczej w żaden sposób, nie zaszkodzi to roślinie. Jednakże mała roślina w wielkiej doniczce nie prezentuje się zbyt dobrze. Ponadto, po co przepłacać za wielkie donice, gdy nie są one wcale potrzebne?

Nowoczesne donice na kwiaty

Wiele osób decyduje się dziś na nowoczesne doniczki, które wyposażone są w specjalny system nawadniający rośliny. Niewątpliwie, system ten jest przydatny w bardzo wielu sytuacjach. Jednakże, jak on w ogóle działa?

System nawadniania to nic więcej jak przestrzeń pomiędzy ścianą doniczki a wewnętrznym wkładem, w którym znajduje się roślina. Przestrzeń ta powstaje, aby można było wlać do niej wodę. Oczywiście, wlewa się tam o wiele więcej wody, niż jednorazowo potrzebuje dana roślina. Jednakże, dzięki temu można zapomnieć o podlewaniu danego kwiatu przez co najmniej kilka dni.

pielęgnacja roślin pokojowych

Wydaje się, że podlewanie kwiatów z wykorzystaniem systemu nawadniania jest bardzo dobre dla nich samych. Niewątpliwie, nigdy tak naprawdę nie wiemy, ile w danym momencie wody potrzebuje roślina. Najlepiej więc jest, jeśli może ona sama sobie ją porcjować. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu nigdy nie brakuje je wody ani nie ma jej też zbyt dużo. Nie każdy bowiem wie, że zbyt mocne podlewanie roślin również nie jest wskazane. Z tego tez względu, wiele osób nalewa do donic zdecydowanie zbyt dużo płynów, co skutkuje czasem gniciem roślin.

Co zrobić z roślinami podczas wyjazdu?

Niewątpliwie, jeśli mamy wiele roślin doniczkowych, kiedy chcemy wyjechać z miasta, pojawia się problem, kto zadba o nasze rośliny. Bardzo dobrze, gdy mamy sąsiadów, na których możemy liczyć w takiej sytuacji. Ponadto, można również poprosić o przysługę kogoś z rodziny. Co więcej, są również firmy, które zawodowo zajmują się właśnie opieką nad roślinami. Można wynająć taką firmę na przykład na tydzień czy dwa, by jeden z pracujących dla niej specjalistów zajmował się pielęgnacją naszych roślin przez czas naszej nieobecności.

Wydaje się też, że czasami w ogóle nie trzeba prosić nikogo o przysługę. Jeśli bowiem mamy donice z systemem nawadniania, roślina może sobie dać radę bez niczyjej opieki. Wystarczy napełnić doniczki przed wyjazdem wodą z odżywką, aby roślina nie uschła podczas naszej nieobecności.

Artykuł powstał we współpracy z Ogrodolandią oferującą donice ogrodowe: https://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀