Kwadratowe szaleństwo na okrągło czyli ozdoby z filcu [poradnik] - ROSOMAG.PL
naszyjnik na szyi

Kwadratowe szaleństwo na okrągło czyli ozdoby z filcu [poradnik]

Mała czarna, jeansy, T-shirt, marynarka, spódniczka, rozpinany gruby sweter…tylko od Was zależy do czego, na jaką okazję i jaki kolor wybierzecie. Zima to czas, w którym filcowa biżuteria nadaje się idealnie do każdej kreacji

Ozdoby z filcu

Moi Drodzy, tak jak obiecałam w poprzednim, swoim premierowym artykule na rosomag.pl, kontynuuje temat filcowej biżuterii wykonanej własnoręcznie. Były filcowe kulki z wełny czas na kwadraty, które również niesamowicie przyciągają uwagę, między innymi sposobem wykonania, użytą kolorystyką, czy po prostu kreatywnością ich pomysłodawcy i twórcy :)

W tym miejscu nie mogę się powstrzymać od komentarza i muszę podziękować Panom, którzy włączyli się w dyskusję przy pierwszym artykule. Fakt, że piszę „bardziej” do Pań nie oznacza, że to właśnie Wy Panowie nie możecie sprawić swoim Kobietom prezentu i wykonać dla tej jedynej czegoś tak oryginalnego – jak naszyjnik z filcu :-) Niejedną kobietę bardziej to ujmie niż biżuteria ze sklepu, zapewniam :-)

Kwadratowy naszyjnik na okrągło

Do pracy potrzebujemy:

1. Nożyczki – naostrzone!

2. Arkusze filcu – grubość 1 mm, 20×30 cm, koszt w okolicach 1,60 zł za szt., pełna paleta kolorów; grubość 4 mm (częściej spotykany pod nazwą filc techniczny), 1 mx50 cm, koszt w okolicach 11 zł za szt., kolorystyka (w dobrze wyposażonych pasmanteriach) dowolna, popularny szary melanż, grafit i czerń

filc

20150127_182632

3. Igła i mulina – mulina jest zdecydowanie grubsza niż nitka i z pewnością będzie lepsza do nawlekania, a co za tym idzie trwałość naszej biżuterii przed ryzykiem np. zerwania – mniejsza.

..i do dzieła…

Arkusze filcu 1 mm, gdy już zastanowimy się jakie chcemy połączyć kolory, choć oczywiście można zrobić naszyjnik jedno kolorowy, tniemy na paski szerokości ok. 1 cm.

filc paski

Następnie każdy z przygotowanych pasków tniemy w poprzek na małe kwadraty 1cm x 1cm. Wielkość tak naprawdę zależy od Was, proponuję jednak aby nie były one zbyt duże.

filc kwadraciki

Filc techniczny o grubości 4 mm traktujemy w ten sam sposób :). Paski ok. 1 cm, po czym z pasów, po kolei tnąc w poprzek, małe kwadraty.

Mamy przygotowany materiał do nawlekania przez igłę na mulinę.

Robiąc dla swoich Klientek kwadratowy naszyjnik, zawsze dany moduł kolorów rozpoczynam od nawleczenia kwadratu z filcu technicznego 4 mm, jako baza. Później po kolei kolory z filcu o grubości 1 mm i na zakończenie znów filc techniczny. Warto zachować ten sam układ kolorów w każdym module. Dla przykładu:

– szary melanż 4 mm, następnie wybrane kolory 1 mm: chaber, beż, brąz, beż, chaber; szary melanż 4mm

naszyjnik z filcu

Wykonujemy taką długość jaka będzie dla nas odpowiednia – najlepiej taka, aby przełożyć przez głowę -zawiązujemy dwa końce muliny i gotowe!

Trudne? Absolutnie nie!

A jeżeli będziecie mieli jeszcze siłę :) to zamiast zwyczajnego zawiązania dwóch końców muliny, możecie użyć kolorowej tasiemki. Należy ją przyszyć do pierwszego oraz ostatniego, bazowego 4 mm filcu i w ten sposób otrzymamy ciekawe zakończenie w formie kokard-owego wiązania. Takie rozwiązanie daje nam możliwość regulowania długości naszyjnika. Co więcej wcale to wiązanie nie musi być z tyłu na szyi!

naszyjnik na szyi

Pamiętajcie, że na samym filcu świat się nie kończy! :) Oczywiście jest to piękny „świat” o wyrazistym charakterze z niezliczoną ilością możliwości. Filc idealnie harmonizuje i dopasowuje się w zestawie z naturalnymi kamieniami, minerałami, ceramiką czy srebrem.

naszyjnik na szyi

Polecam zatem popróbować różnych wariantów, a na pewno powstanie z nich całkiem spora kolekcja biżuterii na każdą okazję!

Jeżeli zaś, brakuje Wam inspiracji, pomysłów dotyczących np. łączenia kolorów czy materiałów, z których ma być wykonany naszyjnik etc. zapraszam! Z chęcią pomogę, podpowiem, doradzę. Jestem do Waszej dyspozycji na rosomag.pl :-)

 

 

kulki

Ps. Kochani chyba dość zimowych inspiracji? Hmm? Może zaczniemy powoli szykować się na nadchodzącą wiosnę? Ja osobiście nie mogę się doczekać…do zobaczenia wkrótce!

 

Kobiece libido

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀