Perfumy

Najlepsze perfumy dla każdej okazji – gdzie je kupić?

Ostatnia aktualizacja:

Perfumy, woda perfumowa czy woda toaletowa? Jaka jest różnica między nimi i które wybrać? Jak nie dać się oszukać i znaleźć te oryginalne?

Po pierwsze najlepiej kupować w markowych sklepach internetowych, nie na przypadkowych portalach od nieznanych sprzedawców. Mamy wtedy pewność, że zapach firmy X naprawdę wyprodukowany był przez firmę X. Po drugie, powinniśmy wiedzieć, co oznaczają skróty EDP, EDT, EDC i EDS widniejące na pudełkach z zapachami.

Perfumy, woda toaletowa, a perfumowana – czym się różnią?

Perfumy (Extrait de Parfum)

To, co nazywamy potocznie perfumami zwykle nimi nie jest. Tajemnicza substancja w środku ozdobnego flakonu zawiera olejki eteryczne, środki wzmacniające i inne pomocnicze substancje oraz bazę, która zwykle jest etanol. To od ilości olejków eterycznych zależeć będzie rodzaj naszego pachnidła. Prawdziwe perfumy zawierają ok.20-40 % olejków eterycznych i w zwykłych perfumeriach raczej ich nie dostaniemy. Produkowane są w małych buteleczkach i dostępne w sklepach dla koneserów. Poznamy je po tym, że na butelce napisane jest najczęściej Extrait de Parfum.

Woda perfumowana (Eau de Parfum)

Najintensywniejsze zapachy, które możemy nabyć w drogeriach to najczęściej wody perfumowane (eau de parfum, w skrócie EDP). Stężenie olejków eterycznych wynosi w nich od 10 do 20 %.

Woda toaletowa (Eau de Toilette)

Następna jest woda toaletowa (eau de toilette, EDT), w której jest ok. 5-10 % olejków.

EDC (eau de cologne) to woda kolońska zawierająca od 3 do 5 %. Początkowo produkowana była tylko dla mężczyzn (w Kolonii, stąd nazwa), dzisiaj możemy spotkać także wersję damską.

Najsłabszy zapach to woda odświeżająca (EDS, eau de fraiche) zawierająca poniżej 3 % olejków, dobrze sprawdzająca się w upalne dni.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, czasem syntetyczne, których może być w jednych perfumach nawet kilkaset. Dzieli się je na akord bazowy, średni i wysoki. Akord bazowy (inaczej nuta głębi) najwolniej się uwalnia i przez to utrzymuje się na ciele i ubraniach bardzo długo. Najczęściej w jego skład wchodzą takie olejki jak ambra, piżmo i cywet. W akordzie średnim (w nucie serca) dominują zapachy kwiatowe i korzenne, a w akordzie wysokim (nucie głowy) cytrusy i zioła.

Jak wybierać perfumy? Zapachy lekkie, a intensywne (wieczorowe)

Kupowanie perfum i wód w prezencie jest sporym wyzwaniem. Szczególnie jeśli nie znamy dobrze gustu osoby, dla której chcemy je kupić. W takim wypadku lepiej zdecydować się na inny podarunek. Gdy chcemy wybrać coś nowego dla siebie, warto nie kupować przez internet, ale przejść się do perfumerii i przetestować zapach. Dobrze jest poprosić o tester do domu. Wtedy mamy okazję “ponosić” zapach przez kilka dni i zorientować się, czy nie jest dla nas na przykład zbyt drażniący. Jeśli nie mamy możliwości testowania w domu, prosimy o próbkę na przegub ręki. Zapachy na papierkach mogą pachnięć nieco inaczej niż na skórze, pamiętajmy o tym. Rozglądając się na nowym zapachem, pomyślmy, co nam jest potrzebne. Zapach wieczorowy czy coś lżejszego na co dzień do pracy?

Zapachy lekkie – wodne, powietrzne znajdziemy zwykle w białych i niebieskich opakowaniach. Zapachy roślinne, drzewne – w jasnych, na przykład zielonych i beżowych, kwiatowe – różowe, fioletowe.

W ciemnych butelkach – czerwonych, czarnych, fioletowych znajdziemy prawdopodobnie zapachy wieczorowe intensywne, choć nie jest to stuprocentowa reguła. Podpowiedzią są też po prostu nazwy zapachów. Określają one czasem wprost główną nutę, czasem bardziej subtelnie – emocje, jakie wywołuje zapach: daisy, flower, euphoria, obsession, incredible me, candy kiss, In 2 U

Gdzie kupić oryginalne perfumy najtaniej?

Najlepsze okazje zakupowe i najwyższe przeceny możemy znaleźć w kilku sklepach internetowych. Ceny perfum są w nich o wiele niższe niż w sklepach stacjonarnych sieciowych drogerii.

Sklepy internetowe zazwyczaj umożliwiają też płatność za perfumy przy odbiorze, co eliminuje konieczność robienia przelewu (istotne dla osób starszych, które chcą zamówić perfumy). Procedura zakupu jest uproszczona do minimum.

Ale jak znaleźć te najlepsze okazje zakupu oryginalnych perfum?

Abyście nie tracili swojego cennego czasu, zrobiliśmy to już za Was :) Kupując te perfumy zyskujesz pewność kupna oryginalnych, markowych perfum w przystępnych cenach.

Zobacz perfumy dla niej lub dla niego