Rosomag.pl » Moda i uroda » Perfumy, woda toaletowa, a woda perfumowana – różnice. Jak wybierać zapachy?

Perfumy, woda perfumowa czy woda toaletowa? Jaka jest różnica między nimi i które wybrać? Jak nie dać się oszukać i znaleźć te oryginalne?

Po pierwsze najlepiej kupować w firmowych sklepach, nie na portalach internetowych od nieznanych sprzedawców. Mamy wtedy pewność, że zapach firmy X naprawdę wyprodukowany był przez firmę X. Po drugie, powinniśmy wiedzieć, co oznaczają skróty EDP, EDT, EDC i EDS widniejące na pudełkach z zapachami.

Perfumy, woda toaletowa, a perfumowana – czym się różnią?

woda toaletowa a perfumowana

Perfumy (Extrait de Parfum)

To, co nazywamy potocznie perfumami zwykle nimi nie jest. Tajemnicza substancja w środku ozdobnego flakonu zawiera olejki eteryczne, środki wzmacniające i inne pomocnicze substancje oraz bazę, która zwykle jest etanol. To od ilości olejków eterycznych zależeć będzie rodzaj naszego pachnidła. Prawdziwe perfumy zawierają ok.20-40 % olejków eterycznych i w zwykłych perfumeriach raczej ich nie dostaniemy. Produkowane są w małych buteleczkach i dostępne w sklepach dla koneserów. Poznamy je po tym, że na butelce napisane jest najczęściej Extrait de Parfum.

Woda perfumowana (Eau de Parfum)

Najintensywniejsze zapachy, które możemy nabyć w drogeriach to najczęściej wody perfumowane (eau de parfum, w skrócie EDP). Stężenie olejków eterycznych wynosi w nich od 10 do 20 %.

Woda toaletowa (Eau de Toilette)

Następna jest woda toaletowa (eau de toilette, EDT), w której jest ok. 5-10 % olejków.

EDC (eau de cologne) to woda kolońska zawierająca od 3 do 5 %. Początkowo produkowana była tylko dla mężczyzn (w Kolonii, stąd nazwa), dzisiaj możemy spotkać także wersję damską.

Najsłabszy zapach to woda odświeżająca (EDS, eau de fraiche) zawierająca poniżej 3 % olejków, dobrze sprawdzająca się w upalne dni.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, czasem syntetyczne, których może być w jednych perfumach nawet kilkaset. Dzieli się je na akord bazowy, średni i wysoki. Akord bazowy (inaczej nuta głębi) najwolniej się uwalnia i przez to utrzymuje się na ciele i ubraniach bardzo długo. Najczęściej w jego skład wchodzą takie olejki jak ambra, piżmo i cywet. W akordzie średnim (w nucie serca) dominują zapachy kwiatowe i korzenne, a w akordzie wysokim (nucie głowy) cytrusy i zioła.

Jak wybierać perfumy? Zapachy lekkie, a intensywne (wieczorowe)

Kupowanie perfum i wód w prezencie jest sporym wyzwaniem. Szczególnie jeśli nie znamy dobrze gustu osoby, dla której chcemy je kupić. W takim wypadku lepiej zdecydować się na inny podarunek. Gdy chcemy wybrać coś nowego dla siebie, warto nie kupować przez internet, ale przejść się do perfumerii i przetestować zapach. Dobrze jest poprosić o tester do domu. Wtedy mamy okazję „ponosić” zapach przez kilka dni i zorientować się, czy nie jest dla nas na przykład zbyt drażniący. Jeśli nie mamy możliwości testowania w domu, prosimy o próbkę na przegub ręki. Zapachy na papierkach mogą pachnięć nieco inaczej niż na skórze, pamiętajmy o tym. Rozglądając się na nowym zapachem, pomyślmy, co nam jest potrzebne. Zapach wieczorowy czy coś lżejszego na co dzień do pracy?

Zapachy lekkie – wodne, powietrzne znajdziemy zwykle w białych i niebieskich opakowaniach. Zapachy roślinne, drzewne – w jasnych, na przykład zielonych i beżowych, kwiatowe – różowe, fioletowe.

W ciemnych butelkach – czerwonych, czarnych, fioletowych znajdziemy prawdopodobnie zapachy wieczorowe intensywne, choć nie jest to stuprocentowa reguła. Podpowiedzią są też po prostu nazwy zapachów. Określają one czasem wprost główną nutę, czasem bardziej subtelnie – emocje, jakie wywołuje zapach: daisy, flower, euphoria, obsession, incredible me, candy kiss, In 2 U

 

Zobacz teraz najpiękniejsze, oryginalne, markowe perfumy dla niej lub dla niego


POLUB LUB UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ: 


<< Jakie są ulubione gadżety erotyczne Polaków?        Trendy mody plażowej 2019 >>


MASZ LEKKIE PIÓRO? PUBLIKUJ W ROSOMAG.PL