Zabawa z dzieckiem, poświęcanie mu czasu i uwagi to część normalnego funkcjonowania zdrowej, radosnej i szczęśliwej rodziny. Zbliżająca się Wielkanoc jest wspaniałą okazją do wspólnej zabawy i edukacji – możemy zrobić z dziećmi kolorowe, świąteczne pisanki. Frajda dla wszystkich: dzieci i dorosłych!
Pisanki na Wielkanoc – jak zrobić?
Wielkanocne malowanie jaj to przepiękna, słowiańska tradycja. Pisanki są charakterystyczne dla naszej części Europy, nie ma obyczaju „pisania” na jajkach na Zachodzie. Zachęćmy więc dzieci do robienia pisanek! Podtrzymywanie tradycji jest przecież także elementem procesu wychowawczego.
Na początek opowiedzmy dzieciom tym świątecznym zwyczaju. O jajku, którego nie może zabraknąć wśród wielkanocnych pokarmów. Ma ono symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a jednocześnie nadzieję, jaką czerpią chrześcijanie ze swej wiary. Dawniej spożywanie jaj podczas postu poprzedzającego Wielkanoc było zakazane, na ich zjedzenie czekało się zatem wiele dni…
Pisanki to świąteczny dar, życzenie zdrowia, nadzieja na długie i szczęśliwe życie. Pisankami można się obdarowywać, składać sobie nimi życzenia – ozdobione jajka stały się już wieki temu głównym elementem wielkanocnych obrzędów. Zaczynano je malować, czy też „pisać” w Wielki Czwartek. Rozdawano je potem rodzinie i bliskim osobom. Młodzież obdarowywała się nimi w dowód sympatii. Pisanki zajmują więc honorowe miejsce w koszyczku, z którym udajemy się poświęcić pokarmy w Wielką Sobotę. Następnego dnia, w Niedzielę Wielkanocną jajko odgrywa znów najważniejszą rolę – dzielimy się nim i składamy sobie życzenia. Waga tego rytuału jest porównywalna do gestu łamania się opłatkiem w Wigilię. Zwyczaj dzielenia się jajkiem jest typowo polskim zwyczajem i w zasadzie nie jest znany w innych krajach.
Oklejanki – to łatwe!
W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają różne nazwy. Kraszanki, pisanki to te bardziej tradycyjne, natomiast nieco nowsza technika stosowana jest w oklejankach (te są przyozdobione drobnymi płatkami kwiatów, skrawkami kolorowego lub błyszczącego papieru, tkaniny, tasiemkami). Nalepianki powstają przez naklejenie na skorupkę jajka różnobarwnych wycinanek z papieru. Są jeszcze skrobanki i drapanki… Kolory i wzory, jakie malowano na jajach mają również swoją magiczną, świąteczną symbolikę. Żółty – to radość i słońce; zieleń – to kolor nadziei i budzącej się do życia przyrody. Niebieski był barwą nieba z wypełniającym je życiodajnym powietrzem, symbolem zdrowia. Pomarańczowy to siła, wytrzymałość, cierpliwość. Zabarwione jajka nacierano kiedyś (po ostygnięciu) smalcem. Ten prosty zabieg powodował, że pięknie się błyszczały.
Wykonanie oklejanek sprawi dzieciom chyba najmniej trudności… Oto dwa sposoby. Potrzebne będą:
– ugotowane na twardo jajka,
– klej biurowy, najlepiej roślinny. Zwróćmy uwagę, by używany do oklejanek klej nie był typu „kropelka” (mogą go używać wyłącznie dorośli), nie wydzielał trujących oparów. Oklejanki nie będą wprawdzie zdatne do konsumpcji, a więc rodzaj kleju nie ma tu znaczenia, ale chodzi o to, by toksyczne opary nie spowodowały zatrucia w czasie zabawy. Klej nie musi być mocny i trwały, nie robimy przecież oklejanek, które mają przetrwać lata, poza tym nie zależy nam chyba, by dziecko na trwałe przylepiło się do jajek?
– różnokolorowe tasiemki i wstążeczki, cekiny, dżety, koraliki, piórka na druciku, włóczka,
– nożyczki.
Oklejanka w piórkach i cekinach
Ugotowane jajko wytrzeć do sucha. Nakładać punktowo klej na skorupkę i ozdabiać cekinami według własnej wizji. Na naklejone cekiny nakleić wąską brokatową wstążeczkę, fantazyjnie oplatając jajko w każdą stronę. Na koniec można wetknąć za tasiemeczkę jedno – dwa piórka.
Oklejanka w sznureczkach
W połowie wysokości jajeczka przykleić najpierw szerszą wstążeczkę. Posuwając się w stronę czubka nakładać na posmarowaną klejem skorupkę kolorowe kawałki włóczki lub sznureczka, oplatając ściśle jajko. Czubek może być trudny do zapełnienia sznureczkiem, więc można tam przykleić kawałeczki postrzępionej wstążki. Gotowe!
Ale fajna zabawa, prawda?