food 3309418 1280 2

Pizza: Najbardziej uwielbiane danie na świecie – odkryj dlaczego!

Ostatnia aktualizacja:

Z okazji Dnia Pizzy porozmawiajmy o najpopularniejszym daniu świata… Jej smakowita prostota, świeżość, chrupkość, aromat i smak sprawiły, że włoskiej proweniencji „placek” zjecie w każdym zakątku globu, np. na Bali!

Pamiętam, że trochę mnie to irytowało, bo byłam bardzo ciekawa smaków tej tropikalnej wyspy. Uwielbiam kuchnie Azji, więc nastawiałam się na ciągłą degustację potraw z tej części świata. Tymczasem wszędobylskie pizzerie najpierw budziły uśmiech na mojej twarzy, potem irytację.

Myślę, że powód pojawiania się pizzerii tam, gdzie byśmy się ich nie spodziewali jest jeden: w miejscach obleganych przez turystów z całego świata „bezpiecznie” jest udostępniać lokale, które zadowolą podniebienia ludzi różnych ras. Pizza jest bowiem daniem uniwersalnym, które zrobiło prawdziwie światową karierę.

Historia Pizzy – najpopularniejsze danie świata

Pochodzenie pizzy w powszechnym mniemaniu sięga Włoch, konkretniej Neapolu, jednak myślę, że jej historia jest bardziej zagmatwana i rozległa. Przynajmniej jeśli chodzi o basen Morza Śródziemnego. Weźmy na razie sam placek. Płaski, okrągły to rodzaj chleba znanego już w Starożytności (np. w Egipcie i Rzymie). Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa picea, oznaczającego chleb w piecu.

Jest to zresztą rodzaj chleba do dziś spożywanego w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Pamiętam, kiedy lata świetlne temu byłam w Tunezji, skusiłam się na tzw. „wieczór tunezyjski”. W wiosce, w której odbywał się pokaz miejscowych kulinariów i tańców, witały nas kobiety serwujące takie cienkie, gorące placki, wyciągane z glinianego pieca w kształcie beczki, w którym placki pieczone były na wewnętrznych ściankach. Kilka lat później zwiedzałam Jordanię – tam też do posiłków podawano duże jak pizza, równie cienkie placki, które można było polać oliwą. Podobnie było w Syrii – uliczna piekarnia sprzedawała takie gorące „koła”, a klienci jeszcze je dosuszali na specjalnych drewnianych stojakach przy piekarni, zanim zanieśli je do domów. W całym rejonie Morza Śródziemnego, także u Greków możemy znaleźć różne odmiany pizzy.

Pizza - najpopularniejsze danie świata
Pizza to najpopularniejsze danie świata

Często podkreśla się, że to danie biedaków. Możliwe, bo rzeczywiście nie potrzeba wielu składników, wystarczy mąka, woda i oliwa plus dodatki: oliwki, zioła, ser, czosnek, ryby. Od XVII/XVIII wieku, gdy odkrywcy Ameryki przywieźli do Europy rośliny psiankowate – czyli m.in. pomidory, warzywa te stały się popularnym dodatkiem do placków.

Najlepszą pizzę wyrabiano w Neapolu. W 1830 r. powstała tam pizzeria, która istnieje do dziś: „Antica Pizzeria Porta Alba” – i serwuje naprawdę genialną pizzę (jadłam!). Wszyscy wiedzą, że bazowa pizza to margerita. Jej nazwa i kompozycja powstała na cześć królowej Małgorzaty, która w 1889 r. odwiedziła Neapol. Kucharz Don Raffaele  zrobił 3 pizze: jedną z serem i bazylią, drugą z czosnkiem, oliwą i pomidorami, a trzecią, w kolorach flagi powstającego państwa włoskiego: biały kolor sera mozzarella, zielony kolor świeżej bazylii i czerwień pomidorów. Królowa upodobała sobie tę ostatnią, dlatego nazywana jest Margheritą…

Najstarsza pizzeria
W 1830 w Neapolu powstała pierwsza pizzeria na świecie – istnieje do dziś | fot. tonyenglish.vn

Prostota tego dania jest wyrafinowana, więc nie dziwi już nikogo popularność pizzy na świecie. Obecnie możemy spróbować wiele jej smaków, bo jest nieskończenie dużo możliwości wzbogacania margerity dodatkami. W mojej ulubionej pizzerii we Wrocławiu serwują aż 36 rodzajów pizzy, ale wiem też, że są pizzerie, w których menu jest krótkie: zatrzymuje się na 4-6 rodzajach. Podobno najdroższa pizza podawana jest w Nowym Jorku i zawiera 6 rodzajów kawioru (ciekawe, myślałam, że są tylko dwa), homara i coś tam jeszcze. Kosztuje 1000 dolarów. Spróbowalibyście? Ja chyba nie.

Ale dziś koniecznie zamówcie pizzę. W takim dniu – po prostu trzeba!