2Cellos, czyli magia wiolonczeli odkryta na nowo - ROSOMAG.PL

2Cellos, czyli magia wiolonczeli odkryta na nowo

2cellos
fot. hipwallpaper.com

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ

Przypadki często decydują o naszym losie. Tak było z tą dwójką – Stjepanem i Luką tworzącymi duet 2Cellos. Jak przyznali w jednym z wywiadów, kiedy się poznali, od razu poczuli chemię. Obaj byli niezwykłymi dzieciakami zakochanymi w dźwięku wiolonczeli. Jednak dopiero ich spotkanie było początkiem przygody, która do dzisiaj trwa

Stjepan Hauser urodził się w Puli, w Chorwacji w muzykalnej rodzinie. Zaczął grać w wieku 8 lat, studiował w Zagrzebiu, Londynie oraz w USA. Szybko zaczął zdobywać nagrody dla młodych muzyków, został laureatem wielu konkursów. Dzisiaj ma na koncie koncerty w ponad 40 krajach na całym świecie.

Luka Sulić urodził się także w rodzinie muzycznej. Jego ojciec jest również wiolonczelistą, więc pewnie dlatego Luka już w wieku 5 lat zaczął grać. Szybko zorientował się, że to jest jego największa pasja. Studiował w Zagrzebiu, Wiedniu i Londynie. Podobnie jak Stjepan jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów.

Rockowa wiolonczela

O muzykach zrobiło się głośno w 2011 roku, gdy utwór Michaela Jacksona „Smooth Criminal” opublikowany na portalu www.youtube.com bił rekordy popularności. W tym samym roku wiolonczeliści wydali debiutancki album „2 Cellos” i zaczęli wspólnie koncertować, często razem z wielkimi gwiazdami, takimi jak Elton John.

Co zadecydowało o ich sukcesie? Na pewno profesjonalizm. Doskonały warsztat i perfekcyjnie przygotowane show, ale nie tylko… Także ciekawy repertuar. Okazało się, że na wiolonczeli można zagrać utwory Michaela Jacksona, Stinga, U2, Guns’n Roses czy Nirvany (?). I można to zrobić w sposób naprawdę niezwykły.

 

W 2013 roku powstał kolejny album „In2ition„, który także okazał się hitem. Można na nim usłyszeć takich artystów jak m.in. Zucchero. Kolejne lata to kolejne sukcesy. Artyści 2 Cellos nie zwalniali, odkrywając nowe brzmienia i możliwości wiolonczeli, zarówno w repertuarze klasycznym, jak i nowoczesnym. Jak często muzycy podkreślają w wywiadach,  to właśnie ich największa fascynacja – pokazywanie publiczności nieznanych dotąd możliwości tradycyjnego instrumentu. W 2015 roku ukazał się album Celloverse, w 2017 – Score z utworami pochodzącymi ze ścieżek dźwiękowych z filmów, w 2019 – Let There Be Score, gdzie możemy znaleźć utwory m.in. Eda Sheerana, Led Zeppelin, Queen, Vivaldiego (!).

2Cellos i Kwarantanna

Ostatnio z konieczności częściej obecni w internecie niż na scenie są wszyscy muzycy. To nasze szczęście w nieszczęściu, bo dzięki kwarantannie możemy na niewielkie pieniądze (opłata za internet) brać udział coraz częściej publikowanych w sieci niezwykłych wydarzeniach. Jedno z serii #alone together możesz zobaczyć tutaj:

Inne utwory:

 

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀