Ostatnia aktualizacja:
Historia Frankensteina - bohater filmowy
Wróćmy do Frankensteina. Nakręcono do tej pory wiele filmów opowiadających tę historię, aczkolwiek fabuła powieści ma głęboki wydźwięk filozoficzny, moralny i psychologiczny, który nie został w żadnym filmie tak trójwymiarowo przedstawiony. To, co porusza wyobraźnię widzów do czasów współczesnych to ta najbardziej widoczna warstwa powierzchowna powieści: koszmarnie wyglądający osobnik ze szwem na czole, budzący grozę i obrzydzenie patchworkowy stwór różnych części skradzionych zwłokom, ożywiony sztucznie ku udręce swego stwórcy – naukowca Frankensteina. Nawet imienia to monstrum nie otrzymało, nazywa się je od nazwiska jego stwórcy…
Z jakiego kraju pochodzi Frankenstein?


Ząbkowice Śląskie - miasto Frankensteina?
A teraz hipoteza mniej oczywista, chociaż z kolei ciekawsza, bo dotyczy naszych, polskich terenów. Chodzi mianowicie o miasto Ząbkowice Śląskie (na Dolnym Śląsku) i teorię jego współczesnego mieszkańca, pana Jerzego Organiściaka, który uważa, że właśnie ząbkowickie wydarzenia z początku XVII wieku mogły zainspirować Mary.Ząbkowice Śl. nazywały się przez wieki Frankenstein. W 1606 r. wybuchła tu dziwna epidemia dżumy – w styczniu, bardzo mroźnym miesiącu, i tylko na tym terenie rozpanoszyła się śmiertelna choroba. ¼ mieszkańców zmarła. Jak się po czasie okazało, chorobę wywołała grupa grabarzy (w tym dwóch kobiet), która przerabiała zwłoki na trujący proszek, którym następnie infekowała mieszkańców, by mieć więcej pochówków. Ograbiała też groby i dopuszczała się innych haniebnych czynów.Mary niekoniecznie mogła znać tę historię, gdy mieszkała w Anglii czy Szwajcarii, mimo że była ona opisana w tygodniku z 1606 r., ale wspomniany już wyżej doktor Polidori na pewno ją znał. Interesował się truciznami i dziwacznymi eksperymentami, sam zresztą zmarł w wyniku wypicia trucizny własnej produkcji. Polidori mógł przekazać Mary informację o tym, co zdarzyło się w Ząbkowicach, razem z nią uczestniczył przecież w konkursie literackim.Obecnie miasto stara się zainteresować turystów tą historią. Są tu fantastyczne miejsca do zwiedzania – ruiny wspaniałego zamku-twierdzy, piękny ratusz wyglądający jak z bajki, krzywa wieża (od pionu wychylona już 2,11 m!) i np. kawiarenki z nazwą i logo potwora.

fot. tyt. "Frankenstein" (film z 1931 r.)
Mówiąc o tematyce Frankensteina, warto poszerzyć swoją wiedzę na ten fascynujący temat. Możesz być zainteresowany artykułem na Wikipedii o Mary Shelley, która stworzyła tę kultową postać, oraz o Frankensteinie jako ikonie pop-kultury. Dodatkowo, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o alchemii, która miała wpływ na opowieść, sprawdź artykuł o alchemii. Na koniec, zapoznaj się z historią Ząbkowic Śląskich, miasta, które zyskało swoją sławę dzięki związkom z lore Frankensteina. To doskonałe wprowadzenie do magicznego świata literatury i historii!