Zakup zimówek? Śpiesz się lub przepłacisz! - ROSOMAG.PL

Zakup zimówek? Śpiesz się lub przepłacisz!

opony zimowe

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ

Wielu z nas ma tendencję do odkładania wszystkiego na ostatnią chwilę. Tyczy się to również zakupu opon zimowych. Potocznie, jakże odkrywczo, nazywanych „zimówkami”. Jednak w przypadku planowanego zakupu ogumienia zimowego – warto się śpieszyć. Dlaczego? Otóż oszczędzić można nawet 25% ceny!

Po kilku sezonach zimowych nadchodzi czas wymiany  na nowe i świeżutkie opony. Jest to nasz komfort psychiczny i bezpieczeństwo więc nic nas nie powinno  powstrzymywać przed ich zakupem. Nowe opony to także gwarancja na ich jakość. Oferta na rynku jest bardzo duża i zróżnicowana. Bez problemu dobierzemy produkt dopasowany do naszych wymagań jak i grubości portfela.

Opony zimowe tanio

Wiele osób decyduje się na pozorną oszczędność i kupuje opony używane. Niestety w ogromnej większości przypadków nie jest to dobre rozwiązanie. Opony używane trzeba będzie szybciej wymienić – a więc skraca się czas do zakupu następnego kompletu. Często to się po prostu nie kalkuluje. Warto na pewno wiedzieć, że zakup nowych opon w odpowiednim momencie to spora oszczędność – nawet rzędu 400 zł. Może się więc zdarzyć, że komplet nowych opon będzie tylko nie znacznie odbiegał ceną od kompletu opon używanych! Warunek? Musimy dokonać zakupu zanim zacznie się prawdziwy szał zakupów – a więc w praktyce gdy pojawi się mróz i śnieg. Wtedy nie ma zmiłuj się, sprzedawcy opon windują ceny, choć nadal można trafić bardzo ciekawe promocje.

Po czym poznać, że czas na wymianę opon na nowe?

Pierwszy śnieg? Wielu kierowców dopiero wtedy zaczyna myśleć o zmianie opon na zimowe
Pierwszy śnieg? Wielu kierowców dopiero wtedy zaczyna myśleć o zmianie opon na zimowe, nie popełniaj tego błedu

 

Z boku każdej opony umieszczona jest data jej produkcji. Początkowe dwie cyfry oznaczają numer tygodnia, następne dwie to rok produkcji. Nie ma norm, które mówią o terminie ważności opony. Ale przyjęło się, że po czterech sezonach guma zaczyna twardnieć – co za tym idzie właściwości trakcyjne opony mogą się zacząć pogarszać. Maksymalnie po sześciu sezonach powinniśmy już mieć nowy komplet pachnących zimówek. Wiele zależy również od warunków przechowywania naszych opon zimowych poza sezonem.

Przepisy definiują natomiast wysokość bieżnika opon samochodowych. I na to mogą zwrócić uwagę policjanci podczas rutynowej kontroli drogowej. Zgodnie z polskimi przepisami  głębokość bieżnika nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm. Badania wykazały, że w pewnym momencie efektywność opon bardzo diametralnie spada. 6 milimetrowy bieżnik w oponach to zaledwie 60% skuteczności w porównaniu do opon z bieżnikiem o głębokości 8-9 milimetrów. Tak więc różnica zaledwie 2-3 mm ma bardzo duże znaczenie dla naszego komfortu i bezpieczeństwa. Niezależnie od tego co stanowią przepisy – w przypadku opon zimowych za wartość graniczną bezpieczeństwa przyjęło się głębokość bieżnika nie mniejszą niż 4 milimetry. Poniżej tej wartości opony tracą swoje właściwości jezdne, a jazda na nich staję się po prostu niebezpieczna.

Oczywiście nie tylko wysokość bieżnika jest ważna z punktu widzenia skuteczności opon. Niezwykle istotny jest stan ogumienia w samochodzie. Wszelkie wybrzuszenia, zniekształcenia, nacięcia powinny zapalać w nas czerwone światło. W praktyce w takim przypadku należy udać się do wulkanizatora aby zweryfikował jakość i dalszą przydatność naszych opon. Bardzo ważne jest aby regularnie oglądać opony. Jest to szczególnie zalecane przed udaniem się w trasę! Wiele osób tego nie robi, co jest dużym błędem. Pobieżny przegląd zajmuje dosłownie tylko minutę, a ma ogromne znaczenie na nasze bezpieczeństwo w podróży. Pamiętajmy o tym.

Kiedy najlepiej przełożyć opony na zimowe?

Producenci opon i fachowcy wskazują aby zmieniać opony w momencie gdy średnia temperatura dobowa spadnie poniżej 7 stopni C. Jednak teoria teorią, a życie sobie. Na wielu z nas dopiero pierwszy śnieg wymusza wizytę w serwisie wulkanizacyjnym. Jest to duży błąd gdyż mając letnie opony zimą, ryzykujemy poślizgiem, mamy dłuższą drogę hamowania. W gorącym okresie panują też ogromne kolejki u wulkanizatorów. Nie warto więc czekać do ostatniej chwili.

Opony zimowe najtaniej i najwygodniej

Jeśli planujesz zakup opon zimowych – sprawdź oznaczenia na swoich założonych oponach i poszukaj promocji na modele o tych parametrach. Nie myśl o używanych oponach. To pozorna oszczędność. Nowe opony zimowe najtaniej kupisz w internecie. W ciągu 2-3 dni kurier dla Twojej wygody dostarczy je we wskazane miejsce. Możesz to wcześniej uzgodnić ze swoim wulkanizatorem. Tym sposobem nawet nie będziesz dźwigać opon. Jeśli chcesz skorzystać z niskich cen zrób to jak najszybciej. Już wkrótce, wraz z pierwszym śniegiem – ceny wielu kompletów poszybują w górę.

 

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀