Facebook zabija kontakty międzyludzkie. A może je tworzy? - ROSOMAG.PL

Facebook zabija kontakty międzyludzkie. A może je tworzy?

facebook

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ

Zbadano, że korzystanie z sieci społecznościowych podnosi tętno, relaksuje, obniża poziom stresu i napięcia. Taka aktywność na Facebooku w samotności, pośrednia interakcja z innymi wpływa pozytywnie na ciało i umysł

Często nie umiemy się obejść bez stałego kontaktu z kimś zamieszkałym daleko dlatego Facebook jest częścią życia większości. Uważam, że naprawdę ułatwia łączenie się. Większość ludzi na świecie (w krajach uprzemysłowionych) ma konto na Facebooku i do niego zagląda. Należy podkreślić też ważną rolę Facebooka jaką jest przekazywanie dopasowanych ofert. Portal daje wiele możliwości reklamodawcom.

Facebook – największa sieć społecznościowa

Ponad dziesięć tysięcy pracowników, grubo ponad miliard korzystających. Twór oficjalnie jest własnością Marka Zuckerberga, który zaczął tworzyć swój projekt w wieku zaledwie 19 lat!

Czego nie lubimy na Facebooku

Sondaż użytkowników wskazał na przyczyny utraty przyjaciół na Facebooku i usuwanie znajomych.

Wiele osób jest wrażliwych na:

  • zakamuflowane przechwałki
  • częste wstawianie romantycznych postów i fotografii
  • zbyt osobiste posty i zdjęcia
  • zniesławianie innej osoby, aby samemu zyskać uznanie
  • pisanie o romansach oraz obnoszenie się z miłością do swego partnera
  • Któż nie zna tajemniczych wstawek typu:
    no i stało się…., zdarzyło to się po raz ostatni, koniec z tym…., niektórzy ludzie nigdy nie będą mieć już przyjaciół…, i tak teraz już będzie na zawsze….a wstydź się wstydź…. wreszcie i nam się udało – cudny bobas…
  • albo zmiana nazwy na zupełnie nieznaną
  • albo, gdy nie rozumiemy, że to co zrobiliśmy wcale nie jest tak fajne jak nam się wydaje, a chwalimy się tym ciągle
  • zadawanie pytań, na które łatwo może odpowiedzieć Google lub
    pytanie , będące zarazem przechwałką: ,”czy ktoś zna moją nowa szefową?”
  • zbyt wiele tzw. ciekawostek
  • 11 proc. badanych kasuje znajomości z zazdrości o nowe sympatie, podróże
  • wulgarne zwroty dyskwalifikują z listy znajomych
  • przeszkadza to , że nie widzimy się w rzeczywistości twarzą w twarz
  • ogólnie przekraczanie wszelkich granic, czyli dzielenie się zbyt wieloma i intymnymi informacjami z życia,
    przekazywanie za pomocą Facebooka wyznań miłosnych i wzajemny flirt zamiast po prostu powiedzieć o tym sobie nawzajem ustnie bez widzów,
  • zapominanie użycia opcji aktualizacji, rozmawiając z naszymi najlepszymi znajomymi, kiedy wiedzą o tym wszyscy( to jest często źle widziane)

Jesteśmy zmęczeni ludźmi, którzy pragną zaistnieć dzięki Facebookowi – ich posty niejako wołają o zwrócenie na nich uwagi, a za nimi kryje się próba przekonania samych siebie, że są tacy wartościowi.

Ciekawi mnie , czy kiedy życie jest takie wspaniałe to trzeba bezustannie się nim chwalić? Nieraz przychodzi mi na myśl, że może jest na odwrót…

Niektórzy wolą pozostawać cicho i nie krzyczeć głośno o wszystkim, co ich spotyka każdego dnia.

Nie wszyscy , ale są osoby, które z góry zakładają, że życie innych ludzi jest bardziej atrakcyjne od ich życia. Ludzie nie przyznają się do smutku i samotności tym wywołanych.

Facebook, a dzieci i młodzież

Entuzjazm do Facebooka stopniowo przestaje przejawiać młodzież, choć nadal ma na nim czynne konta ( choćby po to, by nie przegapić spotkań towarzyskich). Przeszkadza duża ilość dorosłych, przed którymi muszą udowadniać swoją reputację.

Konta na Facebooku mają dzieci. Nie zawsze są one w pełni świadome skutków ich działań na platformie Facebooka.

Nagminnie występuje zjawisko cyberprzemocy, które dotyczy m.in właśnie dzieci. Z definicji cyberprzemoc (agresja elektroniczna) – stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak sms, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w internecie, portale społecznościowe i inne…,, (…) Prześladowanie przez internet jest szczególnie groźne dlatego, że kompromitujące czy poniżające materiały są dostępne w krótkim czasie dla wielu osób i pozostają w sieci na zawsze, jako kopie na wielu komputerach, nawet po ustaleniu i ukaraniu sprawcy.,,

Poza zwyczajnymi ludźmi, można niechcący zdobyć inne znajomości dzięki obiegowi informacji:

Pamiętajmy, zdjęcia lub teksty, które dziś mają duże powodzenie, mogą zostać wykorzystane w przyszłości nie tak jak sobie tego życzymy.

Jest to w naszym interesie aby dowiedzieć się jak używać Facebook wydajnie, jako sposób na poprawę naszego życia społecznego.

Wielu ludzi spędza zbyt dużo czasu na Facebooku. Gdyby zliczyć godziny sami uznaliby je za zmarnowane. Może lepiej byłoby przeznaczyć ten czas na prawdziwe przyjaźnie i znajomości?

Czyż życie nie byłoby spełnieniem marzeń, jeśli każdy mógłby być tak znakomity i fajny, jak manifestuje na osi czasu przed swoimi wirtualnymi znajomymi?

OnaLubi.pl

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀