Nikola Tesla – człowiek, który wynalazł XX wiek

Nikola Tesla
Ostatnia aktualizacja:

Całe życie tego Serba, urodzonego w Chorwacji, a mieszkającego i tworzącego w Stanach Zjednoczonych było jedną wielką zagadką. Nikola Tesla to wynalazca, który zdystansował Leonardo da Vinci. Geniusz, który spowodował niebywały rozwój techniki i technologii. Tajemniczy, charyzmatyczny, gromowładny niczym mag. Zostawił ludzkości w spadku prąd zmienny oraz niebywałe urządzenia, jakby żywcem wyjęte z filmów science-fiction
Zginął tragicznie, a ktoś ukradł jego sekretnik, w którym zapisywał szyfrem kolejne pomysły. Legenda mówi, że został zamordowany przez amerykańskie służby specjalne, by jego wynalazki nie przedostały się do publicznej wiadomości. Były innowacyjne w stopniu, który wręcz rewolucjonizował życie wielu narodów, spowodował rozwój cywilizacyjny. Mimo że zmarł w 1943 r. od tamtych czasów pojawiają się co jakiś czas zupełnie nowe technologie. Wielbiciele geniuszu Tesli twierdzą, że ktoś zaczął odtajniać jego zapiski…

Trudne dzieciństwo i młodość Nikoli Tesli

Nikola Tesla urodził się w wiosce Smiljan (obecnie tereny Chorwacji) 10 lipca 1856.

Podobno była północ, wokół waliły pioruny, które później tak oswajał… Jego ojciec był prawosławnym duchownym, Serbem, podobnie jak matka. Chyba po niej Nikola odziedziczył tęgi umysł, bo kobieta wymyślała urządzenia, które usprawniały jej prace domowe. Wraz z innymi, rodzice Tesli stanowili mniejszość narodową zamieszkującą tę wieś. Trudna historia serbsko-chorwacka sprawiła, że są tragiczne epizody tych sąsiedzkich stosunków, których ofiara padła także rodzinna wioska Nikoli.

Młody Nikola Tesla
12-letni Nikola Tesla przejawiał już niezwykłe zdolności naukowe (1868 rok)

Tesla już jako dziecko miał wiele pomysłów wynalazczych, na studia politechniczne udał się do Graz (Austria), gdzie był  z początku najlepszym studentem. Załamanie przyszło, gdy profesor skrytykował jego teorie prądu zmiennego. Zaczął więc pić, uprawiać hazard i wyleciał z uczelni. Potem trafił do Maribor (obecnie Słowenia) gdzie pracował w fabryce narzędzi. Wszystko jednak szło mu pod górkę, przysporzył zmartwień ojcu, który zmarł ze zgryzoty. Wrócił do Smiljana, gdzie został nauczycielem, ale nadal hulał, wreszcie przyszło opamiętanie.

Portret Nikoli Tesli
Nikola Tesla – naukowy umysł wszech czasów

Matka zebrała fundusze na studia w Pradze i Nikola się tam udał. Nie miał jednak dość pieniędzy na kontynuację studiów, pojechał do Budapesztu i zatrudnił się jako telegrafista. Tu znalazł go wysłannik Edisona, który szukał wynalazców do zespołu i tak Nikola w 1884 popłynął do Nowego Jorku i spotkał się z drugą legendą Ameryki – wynalazcą Thomasem Edisonem.