Drugi poniedziałek stycznia to dla jednych bzdurne święto, dla innych okazja do zrobienia porządków. Mowa o Dniu sprzątania biurka, kiedy to można pozbyć się zalegających od miesięcy kartek, karteluszek, niepotrzebnych gadżetów czy zwykłych śmieci. Podobno święto obchodzone jest w 43 państwach świata!
Dzień sprzątania czyli porządek na biurku
Kto ustanowił to święto dokładnie nie wiadomo (pewna spiskowa teoria przekonuje, że producenci środków czystości), ale czy ma ono w ogóle sens? Chyba tak, bo na biurku przeciętnego właściciela znaleźć możemy: plamy po napojach, resztki jedzenia, kurz, niepotrzebne gazety oraz różne przyrządy biurowe, często niesprawne. Porządek na biurku ma znaczenie, bo zdaniem niektórych specjalistów może mieć wpływ nawet na nasze życie. Tak serio wygląda to dla specjalistów od feng-shui: wszystko, co się nagromadziło w szafach, szufladach czy biurkach, a nie było lub nie jest używane, blokuje energię i uniemożliwia nadejście korzystnych zmian. Wyrzucenie lub oddanie nieużywanych rzeczy może sprawić, że bardzo szybko pojawią się atrakcyjne oferty w naszym życiu – to dlatego wygląd biurka i porządek na nim może mieć wpływ na naszą przyszłość.
Od strony czysto medycznej też ma to sens – w końcu klawiatury naszych komputerów są jakby miniplanetami, na których hodujemy nowe formy życia, a z ciemności szuflad biurek wyzierają małe oczka stworzonek, które zadomowiły się tam, żerując na resztach żywności… Jeśli nawet my sami nie generujemy takich klimatów – to czyż w naszym otoczeniu (współpracownicy itp.) nie znajdziemy czasem takich właśnie zaśmieconych do granic możliwości egzemplarzy jakby prosto z filmu science-fiction? Jest więc okazja, by delikatnie, acz stanowczo, używając jako argumentu obchodów święta sprzątania biurka poprosić uciążliwego współlokatora biura o sprzątnięcie swej przestrzeni służbowej… Z pewnością jest to święto bardzo potrzebne w każdej firmie! Zawodowe sprzątaczki biur twierdzą, że po wyglądzie biurka mogą stworzyć dość dokładny portret psychologiczny właściciela. Z pewnością inaczej śmiecą kobiety, inaczej mężczyźni, a zupełnie inne śmieci znajdują osoby sprzątające w jednoosobowym gabinecie menadżera, a inne na stanowisku obsługi klienta. Ale obie płcie jednakowo zawalają swoje biurka makulaturą, stertami mniej i bardziej istotnych dokumentów – to stosy wydrukowanych maili, analiz itp. Na biurkach mężczyzn częściej można znaleźć brudne talerze, kubki po kawie, pogryzione ołówki…

Opinie sprzątaczek (co biurko to test osobowości) potwierdzają badania przeprowadzone przez słuchaczki warszawskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, analizujące wygląd biurka, z którego można odgadnąć osobowość właściciela. Taki eksperyment można przeprowadzić np. obserwując biurko szefa. I tak o otwartości człowieka na nowe doświadczenia świadczy nieuporządkowanie i bałagan. Ekstrawertycy funkcjonują w niezorganizowanej przestrzeni, która może się objawiać m.in. nieuporządkowanymi gazetami czy niedopasowanymi do siebie przedmiotami. Niestety są to też zazwyczaj osoby neurotyczne i nieprzewidywalne. Osoby sumienne funkcjonują w przestrzeni niezagraconej i są to na ogół introwertycy. Badaczki zaobserwowały również, że w naszym kraju szefowie niechętnie personalizują swoje biurka. Pracę traktujemy bardziej służbowo i serio niż np. Amerykanie, którzy są wyluzowanymi indywidualistami. Z wyników badań można jednak wysnuć przypuszczenie, że sprzątając biurko porządkujemy tez cechy osobowości przydatne na stanowiskach menedżerskich. Hm. Zgodziłby się z tym poglądem Albert Einstein, który powiedział swego czasu: „Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko”? O biurku są nawet inne powiedzenia, na przykład: „Moje biurko – moja twierdza”. Ktoś dowcipny twierdzi, że ”rozpoznaje bałagan, kiedy GOPR dzwoni, że w moim pokoju jest V stopień zagrożenia lawinowego”…
Domowe biurko – jak zachować porządek?
Te same zasady dotyczą biurka domowego. Czemu i na nim nie zrobić porządku? Oto kilka prostych wskazówek, jak celebrować Dzień sprzątania biurka:
- wyrzuć wysychające ciastka i inne smakowite niegdyś kąski, które leżą pod wydrukami sprzed dwóch miesięcy…
- na biurku postaw rzeczy, których używasz codziennie i bez których nie możesz się obejść; resztę włóż do szuflady, układając według jakiegoś klucza w konkretnych miejscach (np. dokumenty razem, spinacze z taśmą klejącą i nożyczkami itp.)
- oczyść centrum blatu – przecież potrzebna jest przestrzeń do pracy!
Osoby, które nie pracują przy biurku, albo nie posiadają go (szczęściarze) w domu, mogą zastępczo w tym świątecznym dniu zaprowadzić ład w swojej torebce, plecaku lub samochodzie… Powodzenia!