dog 3735336 1920

Czy twój pies potrzebuje wizyty u behawiorysty? Oto 5 sygnałów, na które warto zwrócić uwagę

Ostatnia aktualizacja:

Psy tak jak ludzie, miewają problemy psychiczne. Ich źródła mogą leżeć w przyczynach zdrowotnych, mogą być też konsekwencją trudnych przeżyć

Opiekunowi czasami trudno ustalić, co się dzieje z jego pupilem, gdy ten zachowuje się dziwnie, a nawet groźnie. Nie wszystkie zachowania psa są łatwe do wyjaśnienia, szczególnie jeśli czworonóg miał skomplikowaną historię życia. Jeśli ten problem dotyczy twojego pupila, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii. Jeśli to nie pomoże, wybierz się do behawiorysty.

Jakie zachowania psa powinny cię zaniepokoić?

behawiorysta dla psa

Pasożyty, choroby wewnętrzne mogą być przyczyną niewytłumaczalnego zachowania zwierząt. Pies staje się osowiały albo agresywny, uporczywie wylizuje sierść, zaczyna bać się ludzi lub nie chce zostawać sam w domu. Może także gryźć przedmioty domowe lub uciekać w trakcie spaceru. Szczególnie często takie zdarzenia mogą mieć miejsce, jeśli podopieczny właśnie zmienił miejsce zamieszkania lub ma nowego opiekuna, który nie zna dokładnie jego historii. O wszystkich niepokojących zachowaniach powinieneś poinformować lekarza weterynarii w czasie wizyty. Zwierzęta potrafią cierpieć w ciszy. Trudny do zniesienia ból może być przyczyną ospałości, a nawet agresji. Jedynie dokładne badania mogą wykazać, że dzieje się coś niedobrego z narządami wewnętrznymi. Weterynarz zleci badania krwi, w razie potrzeby również usg i rtg lub inne. Obejrzy sierść zwierzęcia, zaleci środki na odrobaczenie. Jeśli przyczyny dziwnego zachowania nie zostaną znalezione, prawdopodobnie jego przyczyna tkwi w psychice zwierzęcia. Wtedy powinieneś skierować swoje kroki do gabinetu behawiorysty.

Zawód: behawiorysta zwierzęcy

behawiorysta i pies

Behawiorysta zwierzęcy to zawód stosunkowo nowy, lecz niezwykle przydatny. Dzięki wiedzy na temat psychologii zwierząt, jest bardziej wyczulony na subtelne sygnały płynące od psa, na przykład charakterystyczne ruchy ogona czy sposób poruszania się. Behawiorysta może domyślać się przyczyn niepokojących zachowań, jednak nawet jeśli ich do końca nie zna, ma sprawdzone sposoby na radzenie sobie z nimi.

Aby zostać psim behawiorystą konieczne jest ukończenie specjalnego kursu. Kurs jednak to nie wszystko. Kandydat powinien mieć także duże doświadczenie w opiece nad zwierzętami, na przykład poprzez pracę w schronisku, pracę jako weterynarz lub technik weterynarii. Wiele można się nauczyć także przez prowadzenie domu tymczasowego dla psów. Wiedza teoretyczna jest niezbędnym uzupełnieniem znajomości psiej psychiki. Nic jednak nie zastąpi doświadczenia życiowego i serca otwartego na niedolę zwierząt.

Co może poradzić behawiorysta?

Psi behawiorysta potrafi odróżnić naturalne reakcje zwierząt na niewłaściwe warunki życia od sytuacji, w których zachowanie psa wynika z przebytych urazów psychicznych. Może się zdarzyć, że pies jest zupełnie zdrowy, ale ma zbyt małą przestrzeń w stosunku do potrzeb charakterystycznych dla jego rasy. Częstym problemem jest także gryzienie przedmiotów w domu przez młode czworonogi, którym wyżynają się zęby stałe. Sytuacja może trwać nawet kilka miesięcy, ponieważ zęby stałe długo rosną i osadzają się w zębodołach. W takich przypadkach behawiorysta może zalecić drobne zmiany warunków życia, zakup dodatkowych akcesoriów czy wydłużenie czasu spacerów. Psy, które mają za sobą trudne doświadczenia życiowe, wymagają zwykle większej cierpliwości i długotrwałych treningów. Dzięki ogromnej wiedzy psychologicznej możliwa jest pomoc nawet w najtrudniejszych przypadkach. Kochasz zwierzęta? Masz duże doświadczenie w opiece nad psami, a może z innymi zwierzętami? Może behawiorysta to twoja praca marzeń?