Rosomag.pl » Rozrywka i sztuka » Queen na koncercie Live Aid – rockowy występ wszech czasów? [video]

W 1984 ukazały się relacje telewizyjne obrazujące skalę niewyobrażalnego głodu w Etiopii w Afryce. To, co wydarzyło się później, przeszło do historii światowej popkultury. Szereg topowych, muzycznych gwiazd skrzyknął się na dwóch kontynentach aby zagrać niezwykłe koncerty w ramach jednego wydarzenia. Dwa krótke słowa – „Live Aid

Koncert Live Aid

Brytyjski muzyk Bob Geldof zorganizował  światowe gwiazdy muzyki pop i stworzył z nimi grupę Band Aid. Grupa nagrała tylko jeden utwór „Do They Know It’s Christmas„. Singiel odniósł wielki sukces artystyczny i komercyjny. Zysk ze sprzedaży został przekazany ofiarom głodu w Afryce. Sukces Band Aid okazał się być inspiracją dla artystów z USA i zachęcił ich do kolejnych akcji charytatywnych. Została wydana cała płyta, która również wspomogła głodującą Afrykę.

Kulminacją tych działań był najsłynniejszy koncert charytatywny w historii – Live Aid. Koncert absolutnie bez precedensu, który bardzo wyraźnie zapisał się w światowej popkulturze. Głównie dzięki udziałowi ogromnej ilości gwiazd, które na scenie dały z siebie wszystko dając przy okazji niezapomniane koncerty.

Live Aid – historia niezwykłego koncertu

Live Aid

Live Aid – 13 lipca 1985 roku artyści na dwóch kontynentach wspomogli głodującą Afrykę

13 lipca 1985 roku w Londynie na stadionie Wembley (72 tys. widzów) oraz w Filadelfii (USA) na stadionie JFK (90 tys. widzów) – odbyły się dwa równoległe, spektakularne wręcz koncerty w ramach Live Aid (występy były organizowane także między innymi w Melbourne oraz Moskwie). Głównymi organizatorami tej muzycznej uczty był Bob Geldof i Midge Ure (lider grupy Ultravox). Bob Geldof wspominając to niezwykłe wydarzenie powiedział: „Nie od razu zdawałem sobie sprawę, że to najwspanialszy dzień w moim życiu. Uświadomiłem sobie to dopiero w chwili, gdy stanąłem na scenie. To były emocje, których nie przewidziałem ani nie planowałem. Poczułem nagle, jak spływa na mnie wielki spokój. Chyba po raz pierwszy w życiu czułem, że we właściwym czasie znalazłem się we właściwym miejscu.”

Występy były transmitowane przez telewizję. Oglądało je na żywo aż 1,5 miliarda ludzi w 100 krajach. Koncert Live Aid miał jedną z najlepszych oglądalności w historii transmisji telewizyjnych. Nie jest to wielkim zaskoczeniem jeśli uwzględni się uczestników – topowe gwiazdy światowej sceny muzycznej. Na stadionie Wembley wystąpiła m.in. grupa Queen, Phill Collins, David Bowie, Paul McCartney, Sting, Elton John czy U2. Natomiast na stadionie JFK wystąpili m.in. Bryan Adams, Madonna, Carlos Santana, Eric Clapton czy Led Zeppelin. Występy uczestników zapowiadał m.in. Jack Nicholson.

Jeden dzień, jeden uczestnik, dwa występy na dwóch kontynentach

Niezwykłym i absolutnie wyjątkowym uczestnikiem Live Aid okazał się być Phil Collins, któremu udało się wystąpić na dwóch koncertach! W jaki sposób dokonał tej sztuki? Otóż drogę z USA do Europy pokonał naddźwiękowym samolotem Concorde (obecnie wycofanym już z użytku). Phil Collins zaliczył łącznie kilka występów w ramach Live Aid. Oprócz występów solo towarzyszył też Stingowi, Ericowi Claptonowi i Led Zeppelin.

Najlepszy rockowy występ, który przeszedł do historii – koncert Queen na Live Aid

Największą gwiazdą Live Aid została angielska, legendarna grupa Queen wraz ze swoim niezapomnianym frontmanem. Freddie Mercury wraz z resztą grupy: Brianem May’em (gitara), Rogerem Taylorem (perkusja) i Johnem Deaconem (gitara basowa) – zaliczyli fenomenalny występ, który po latach został oceniony jako najlepszy rockowy koncert w historii! Tym bardziej jest to godne podziwu, gdyż jak głosi legenda – grupa Queen weszła na scenę prosto z przysłowiowego „marszu” – wracając z innego koncertu. Nie przeszkodziło im to jednak w doskonałym występie, który wprost oczarował publiczność zgromadzoną na stadionie oraz przed telewizorami na całym świecie. Poniższe video przedstawia właśnie występ grupy Queen na Live Aid i pozwala poczuć niezwykły klimat tego dnia. Kto nie widział i nie słyszał – niech zobaczy koniecznie, a kto widział – z pewnością z chęcią obejrzy to jeszcze raz.

Zobacz również historię filmu o Queen – „Bohemian Rhapsody”POLUB LUB UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ: 

 

MASZ LEKKIE PIÓRO? PUBLIKUJ W ROSOMAG.PL