Rozstępy po ciąży to czerwonawe albo sine pręgi na ciele, są właściwie bliznami. Pojawiają się jako skutek pękania włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za elastyczność skóry. Widoczne najczęściej na brzuchu, biodrach, udach, oraz na piersiach. Powstają u kobiet w ciąży wskutek rozciągania skóry przez rosnący brzuch. Problem dotyczy ponad 90% młodych mam!
Jednak rozstępy są prawdziwą zmorą nie tylko młodych mam, także wszystkich osób odchudzających, które szybko utraciły wiele kilogramów wagi. Czasem rozstępy mają także nastolatki – jest to efekt szybkiego wzrostu ciała. Te brzydkie „krechy” na skórze im są starsze, tym bledsze: białe lub w kolorze masy perłowej.
Dlaczego ciąża zostawia „pamiątkę” na skórze?
Duży wpływ na powstawanie rozstępów ma hormon, który jest wytwarzany w czasie ciąży. To on sprawia, że włókna kolagenowe i elastylowe, na których opiera się struktura skóry i które nadają jej elastyczność, ulegają rozerwaniu. Zostają zastąpione nowymi włóknami, cieńszymi, tworzącymi struktury mniej regularne, można powiedzieć – rzadziej utkane. Równie ważną rolę w ich pojawianiu się odgrywają inne czynniki: wiek kobiety, waga przed ciążą, poziom kolagenu w organizmie i wreszcie – cechy genetyczne. Jeśli rozstępy raz się pojawią, nie znikną zupełnie, choć z czasem staną się mniej widoczne. Można im jednak zapobiegać, a cierpliwością i wytrwałością także sprawić, że staną się prawie niewidoczne.
Pojawiają się i znikają…
W działaniu „przeciwrozstępowym” trzeba pamiętać o regularnym stosowaniu kremów, oliwek i balsamów do ciała, mocno nawilżających i ujędrniających – zapewnią skórze elastyczność. Są dostępne nawet specjalne linie kosmetyków dla kobiet w ciąży. Zawarte w nich składniki pielęgnacyjne pobudzając skórę do produkcji kolagenu, czynią ją rozciągliwą i odporną na deformacje, kiedy ciążowy brzuszek zacznie się powiększać. Z kolei po porodzie skóra łatwiej wróci do stanu sprzed ciąży. Wcieranie kosmetyku w skórę warto połączyć z masażem, który poprawi krążenie krwi. Dzięki temu skóra będzie lepiej odżywiona i dotleniona, czyli mocniejsza.
Jeśli rozstępy już się pojawiły, warto sięgnąć po kremy i maści na blizny. Działaj szybko – najlepsze efekty uzyskasz, stosując takie preparaty na „świeże” rozstępy.
Bardzo ważna jest też odpowiednia dieta, zapewniająca wystarczające dawki witamin oraz mikroelementów, zwłaszcza cynku i krzemu, które uelastyczniają skórę i, być może, zminimalizują częstość pojawiania się rozstępów.
Skuteczny sposób na rozstępy po ciąży
A może spróbujesz skutecznego emolientu?
Jako doradca kosmetyczny mam rozwiązanie: kosmetyk skuteczny w zmiękczaniu skóry. Nie jest on przeznaczony wyłącznie do zwalczania rozstępów, gdyż jest to emolient pod postacią bardzo tłustego „nocnego kremu zmiękczającego skórę” Mary Kay. Sprawdza się on także w pielęgnacji np. skóry atopowej, gdyż doskonale nawilża oraz natłuszcza skórę, tworząc na naskórku okluzyjny okład zatrzymujący wodę. Dzięki temu włókna kolagenowe i elastynowe mają miejsce do bezpiecznego napinania się. Emolienty mają wielotorowe działanie – oprócz wspomnianego zatrzymania wody w skórze tworzą też barierę ochronną, odbudowując płaszcz lipidowy skóry. Natłuszczają ją długotrwale, poprzez odtworzenie cementu międzykomórkowego. Takie ich działanie pomaga też naprawić szkody powstałe wcześniej.
Moja praca doradcy kosmetycznego polega na umożliwieniu wypróbowania kosmetyku na własnej skórze bezpłatnie, zanim kobieta podejmie decyzję o jego zakupie.
Zapraszam więc panie, które zauważyły już rozstępy u siebie bądź są we wczesnej ciąży i chcą zapobiec ich pojawieniu się – do kontaktu. Mój numer telefonu to +48 601732146, chętnie udzielę informacji i jeśli będzie to możliwe, umówię się na osobiste spotkanie-konsultację lub wyślę próbkę opisanego wyżej preparatu pocztą. Warto spróbować, to nic nie kosztuje.
Beata