Rosomag.pl » Praca i finanse » Na co koniecznie zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego [PORADNIK]

Zakup pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z wielkimi emocjami, ale tym samym z wieloma pułapkami. Pochłonięci perspektywą posiadania własnych czterech kątów oraz planami na zagospodarowanie nabytej przestrzeni, stajemy się mniej czujni. Bywa, że pewne ważne szczegóły umykają naszej uwadze tylko dlatego, że w tym istotnym momencie zabrakło dobrego doradcy lub po prostu doświadczenia

Rynek pierwotny

Poniżej przedstawiam listę kluczowych punktów, na które warto zwrócić uwagę, aby inwestycja przebiegła sprawnie i bez problemów:

1. Rzeczoznawca

Przed podpisanej jakiejkolwiek umowy, rezerwacyjnej czy deweloperskiej, mieszkanie powinno zostać poddane ocenie zaufanego rzeczoznawcy, którego opinia może wpłynąć nie tylko na podjęcie/niepodjęcie decyzji o kupnie, ale często również może stać się kartą przetargową podczas negocjacji ceny. W przeciwieństwie do przeciętnego nabywcy nieruchomości, rzeczoznawca jest w stanie wskazać na mankamenty mieszkania niewidoczne gołym okiem. Na tym etapie inwestycji o wiele łatwiej wyegzekwować poprawki lub korzystny upust cenowy, niż po podpisaniu wiążących dokumentów.

rynek pierwotny

Sprawdzenie poziomu i pionu ścian to podstawowy czynność, która znacząco skróci czas remontu

2. Doradca finansowy

Pomoc doradcy finansowego przy poszukiwaniach najlepszych ofert kredytu hipotecznego jest użyteczna, ale…tylko na początku. Warto zasięgnąć porady kilku niezależnych doradców finansowych, aby rozeznać się w dostępnej ofercie i dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przy wyborze najkorzystniejszej opcji. Na tym koniec. Asysta doradcy finansowego w procesie wnioskowania o kredyt hipoteczny może niekiedy znacząco wydłużyć czas oczekiwania na finalną decyzję banku, a ponadto bank rzadko udziela szczegółowych informacji o statusie wniosku na życzenie klienta, odsyłając do doradcy finansowego, który często staje się jedyną osobą, z którą bank bezpośrednio się komunikuje.

Zdecydowaliśmy się, więc na indywidualną wizytę w banku, co wpłynęło na otrzymanie korzystniejszej propozycji kredytowej. Okazało się również, że formalności przy wypełnianiu wniosków i dostarczeniu dokumentów od dewelopera zdołaliśmy załatwić w stosunkowo krótkim czasie. Decyzję o przyznaniu kredytu otrzymaliśmy po niespełna półtorej tygodnia podczas, gdy nasi znajomi czekali prawie trzy miesiące tylko dlatego, że doradca finansowy nie dopilnował wymaganych przez bank terminów.

3. Umowa deweloperska

Panuje społecznie powszechna do tendencja do powierzchownego czytania zawieranych umów lub w wielu przypadkach do nieczytania ich wcale. A to poważny błąd, który może w przyszłości wiele kosztować. Każdy punkt, który jest dla nabywcy w jakikolwiek sposób niejasny, powinien zostać szczegółowo wyjaśniony przez dewelopera. Okazuje się bowiem, że niektóre klauzule są abuzywne. Niemniej jednak, po podpisaniu umowy, wchodząc w życie, obligują konsumenta, aby stosować się do ich treści bez względu na występującą niezgodność z orzeczeniem Urzędu Ochrony Praw i Konsumenta.

rynek pierwotny

Cena, którą udaje się wynegocjować, może ulec zmianie w związku ze zmianą powierzchni lokalu po obmiarze powykonawczym

Punkt 6 swoją treścią odpowiada klauzulom abuzywnym wpisanym do rejestru
klauzul niedozwolonych prowadzonego przez Prezesa UOKiK (m.in. klauzula nr 1478) w
konsekwencji tego przepis ten jest bezwzględnie nieważny w rozumieniu art. 58 k.c.W tym miejscu należy wskazać na wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 12.11.2011 r. sygn. akt XVII AmC 108/07, w którym Sąd uznając za niedozwoloną podobną klauzulę umowną wskazał jednoznacznie, iż:

(…) aktualne możliwości korzystania przez dewelopera z nowoczesnych technologii budowlanych pozwalają na dokładniejsze ustalenie powierzchni budowlanego lokalu mieszkalnego. Różnica między powierzchnią wskazaną w umowie przedwstępnej a powierzchnią rzeczywistą może powodować znaczne szkody po stronie konsumenta. Zmiana powierzchni lokalu oznacza zmianę istotnych cech przedmiotu umowy w zakresie powierzchni lokalu, co może powodować, że klient będzie zobowiązany do kupienia lokalu mającego inne cechy niż te, które zadecydowały o jego wyborze na etapie podpisywania umowy.

4. Odbiór mieszkania

Odbiór mieszkania, to czas, kiedy wszystkie ewentualnie usterki powinny być naprawione, a brakujące elementy konstrukcji uzupełnione. Należy nalegać na wskazanie konkretnej daty, do której stan mieszkania będzie zgodny z zapisami w protokole odbioru jakościowego. Przy odbiorze mieszkania warto po raz kolejny posiłkować się wizytą rzeczoznawcy, który oceni faktyczną jakość wykonania nieruchomości.

Warto również zwrócić uwagę, czy metraż mieszkania nie uległ zmianie (por. pkt 2.). W naszym przypadku okazało się, że metraż zmienił się z 45,90 m2 na 46,18 m2  (28 cm) co skutkowało wezwaniem do zapłaty 1689 zł po 2 miesiącach (kiedy mieszkanie było już wyremontowane i użytkowane) pod groźbą zerwania umowy w przypadku nieuiszczenia wspomnianej kwoty.

rynek pierwotny

rynek pierwotny

Warto zanotować, że nabywca w terminie do 7 dni od podpisania odbioru mieszkania może poprosić o wykonanie dodatkowego obmiaru powykonawczego mieszkania w jego obecności

5. Kanalizacja

Układ rur kanalizacyjnych w łazience odgrywa ważną rolę w przypadku podjęcia decyzji o wstawieniu wanny lub prysznica. W naszym mieszkaniu w łazience przewidziana była wanna, na co nie zwróciliśmy początkowo uwagi. Modyfikacja hydrauliczna wiąże się z dodatkowymi kosztami i utratą gwarancji w przypadku dokonywania zmiany na własną rękę.

rynek pierwotny

W naszym przypadku instalacja hydrauliczna przewidywała zamontowanie wanny

6. Prąd przed rozpoczęciem remontu

Jeżeli macie zaplanowany remont na konkretny termin, warto podpisać umowę na podłączenie prądu w mieszkaniu przynajmniej miesiąc, a czasem nawet dwa miesiące wcześniej. Czas oczekiwania może być krótszy / dłuższy w zależności od dostawcy, ale lepiej zostawić sobie zapas czasu, niż rozpocząć wykańczanie mieszkania bez iskry prądu w gniazdku.

7. Malowanie na sam koniec

Jeśli ktoś liczy na ultra szybki remont i chce zmieścić maksymalną liczbę fachowców, którzy wykonają w tym samym czasie łazienkę, położą panele, złożą meble i pomalują ściany – zdecydowanie odradzam. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z powstaniem szeregu plam, zadrapań, obtarć, dziur w ścianie i kresek. A to wiąże się z kolejnym malowaniem, które czasem nie wychodzi tak dobrze, jak to pierwsze.

8. Przemyślany projekt łazienki

Na co koniecznie zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego [PORADNIK]

Chociaż w naszej głowie pojawia się pełno genialnych pomysłów na urządzenie łazienki, jak również dostępne są internetowe programy do wizualizacji wnętrz, polecam wykonanie dokładnego pomiaru łazienki oraz elementów jej wyposażenia lub skonsultowanie swojej wizji z projektantem. Idąc na żywioł może niespodziewanie okazać się, że drzwi od prysznica nie otwierają się, bo przeszkadza w tym zbyt szeroka szafka łazienkowa i wtedy pozostaje miniaturowa wersja najprostszej na świecie umywalki.

Warto dokonać zakupu kabiny prysznicowej, której drzwi nie otwierają się w kierunku umywalki, pralki lub WC

 

Jeśli chcielibyście podzielić się swoimi doświadczeniami z zakupy mieszkań z rynku pierwotnego zapraszam do komentowania.POLUB LUB UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ: 

 

MASZ LEKKIE PIÓRO? PUBLIKUJ W ROSOMAG.PL