Selim II Pijak i Nurbanu. Nieudolny syn Hürrem i sprytna synowa - ROSOMAG.PL

Selim II Pijak i Nurbanu. Nieudolny syn Hürrem i sprytna synowa

selim ii

W końcowych odcinkach serialu „Wspaniałe stulecie” widzowie mogli śledzić walkę synów Sulejmana i Hürrem, z której zwycięsko wyszedł rudowłosy i niezbyt sympatyczny Selim II. Miał on jednak więcej szczęścia niż rozumu i tylko zbieg okoliczności tudzież intrygi żony wyniosły go na tron

"Wspaniałe stulecie" - walka z Bajezidem

Kiedy Bajezid, w serialu ukazany jako postać pod każdym względem szlachetna, starł się o władzę z nikczemnym i wiecznie pijanym Selimem II, nie żyła już sułtanka Hürrem, która mogłaby zapobiec bratobójczej wojnie.

A jak było naprawdę?

W rzeczywistości konflikt sprowokował Bajezid, który najechał prowincję starszego brata, a po przegranej bitwie pod Konyą uciekł do Persji. Z uwagi na fakt, że Persja była wrogiem Osmanów, Sulejman Wspaniały, który wcześniej nie popierał żadnego z synów, uznał Bajezida za zdrajcę i zażądał jego wydania. Po wielu pertraktacjach szach perski zdradził Bajezida i zgodził się go uśmiercić w zamian za sumę czterech tysięcy sztuk złota.

28 listopada 1561 r. ambitny Bajezid, zapewne bardziej godzien tronu niż brat, został uduszony. Podobny los spotkał jego pięciu synów, z których jeden miał zaledwie trzy latka. Starsi, którzy towarzyszyli ojcu na wygnaniu, zginęli w Persji. Najmłodszego, przebywającego w kraju pod opieką matki, rozkazał udusić sam dziadek, Sulejman.

Tym sposobem Selim II wyszedł zwycięsko z walki sukcesyjnej. Brudną robotę wykonali za niego inni, a wszelkie decyzje w jego imieniu podejmowała żona, Nurbanu. To ona miała zabiegać o karę śmierci dla Bajezida i zadbała, aby szach Persji otrzymał stosowną zapłatę za wyeliminowanie konkurenta do tronu dla jej męża i synów. Złoto pochodziło ze skarbców męża i teścia.

Rządy Nurbanu i Selim II

Selim II rządził, a raczej biernie zasiadał na tronie, zaledwie przez kilka lat. Zdążył jednak zapracować sobie na opinię jednego z najgorszych sułtanów Imperium Osmańskiego. W jego imieniu rządzili ministrowie, którym przewodził wielki wezyr Sokollu Mehmed oraz sułtanka Nurbanu. On zaś tymczasem spędzał czas na uciechach łoża i stołu, podczas których upijał się do nieprzytomności. Nie stronił też od innych używek, w tym opium. Nic zatem dziwnego, że bardzo szybko doczekał się pogardliwego przydomka Pijak (lub Opój).

Zamroczony alkoholem i narkotykami, nie bardzo zorientowany w polityce i podobno dręczony wyrzutami sumienia z powodu śmierci brata (im bardziej go gryzło sumienie, tym bardziej pił), we wszystkim ulegał żonie.

Selim II i Nurbanu
Nurbanu - początkowo jedna z nałożnic Selima, z czasem została jego pierwszą żoną i najważniejszą obok matki kobietą

Nurbanu, która była Wenecjanką lub hiszpańską Żydówką, została mu podsunięta przed laty przez matkę jako nałożnica. Z czasem stała się najważniejszą kobietą w jego haremie, pierwszą żoną i doradczynią. Zaczęła też wywierać na niego wpływ równie silny jak matka (był ulubionym synem Hürrem, po której odziedziczył wygląd zewnętrzny - jasne oczy i włosy, ale brakowało mu jej sprytu i siły charakteru).

Marne życie, marny zgon Selima II

Jesienią 1574 r. Selim II zmarł na skutek obrażeń doznanych po upadku w hammamie, gdzie podobno poślizgnął się, goniąc nałożnicę. Nurbanu utrzymywała jego śmierć w sekrecie aż do przyjazdu syna, Murada, który przebywał w Manisie jako gubernator prowincji. Obawiając się, aby ktoś nie przejął władzy pod nieobecność księcia, trzymała ciało w chłodni i pokazała je dworzanom dopiero po jego powrocie.

Chociaż Murad III okazał się władcą równie nieudolnym jak ojciec, w dniu objęcia tronu nie omieszkał pozbyć się potencjalnych konkurentów. Jak to było w zwyczaju, kazał zgładzić swoich pięciu braci.

Selim II Pijak i Murad III zapoczątkowali erę nieudolnych sułtanów. Za ich rządów umocnił się także tzw. sułtanat kobiet, czyli trwające około 150 lat rządy sułtanek, które rozpoczęły Hürrem i Nurbanu. Niedługo po nich władzę objęła nie mniej słynna Kösem, ale to już zupełnie inna historia.

Więcej na ten temat piszę tutaj, a na temat Imperium Osmańskiego i prawdziwych losów postaci znanych ze "Wspaniałego stulecia" można przeczytać tutaj i tutaj. A tu co nieco o dworze Osmanów za panowania przodków Sulejmana Wspaniałego.

zdjęcia: "Muhteşem Yüzyıl" ("Wspaniałe stulecie")

UDOSTĘPNIAJĄC KREUJESZ TREND:

📩

Ciekawy artykuł? Udostępnij go i wpływaj na AKTUALNY TREND 🚀

Rosomag.pl