Sny - podróże duszy... - ROSOMAG.PL
sny

Sny – podróże duszy…

Śnimy przez jedną trzecią część naszego życia. „Oglądamy” ok. trzy tysiące snów, długich i krótkich, ekscytujących i relaksujących, przerażających albo pokrzepiających… Gdy śpimy nasze ciało odpoczywa, a mózg porządkuje doświadczenia i uczucia. Z tego tworzy marzenia senne. Czy one coś oznaczają? Któż to wie?

Sny znaczenie

Kiedy wstajesz rano, rzadko pamiętasz swój sen. Ale jeśli masz szczęście i coś pamiętasz, to na początku wyraźnie – z kolorami, emocjami, które towarzyszyły sennej akcji, szczegółami. Potem myjesz zęby i jeszcze raz zastanawiasz się nad kolejnością wydarzeń w nocnym kinie. Obiecujesz sobie, że natychmiast komuś opowiesz sen, bo był taki ciekawy! Niestety, już podczas śniadania zaczyna zamazywać się to wspomnienie. Umykają szczegóły, drobiazgi, które jeszcze chwilę temu pamiętałaś tak wyraźnie! Po kilkunastu minutach sen jest tylko mglistym wspomnieniem, a wszelkie próby opowiedzenia snu kończą się niepowodzeniem.

Zagadka marzeń sennych dręczy ludzi od zarania ich dziejów. Pewna legenda głosi, że gdy bogowie stworzyli człowieka, zaczęli się zastanawiać, jak ukryć przed nim sekret istnienia. Kiedy kolejne pomysły: schowania go na szczycie lub w środku Ziemi czy też na dnie oceanu okazały się niedobre, postanowili umieścić go tam, gdzie ludzie na pewno nie będą go szukać: w nich samych… Czy to nie piękna legenda?

Od zawsze ludzie przeczuwali, że to, co im się śni jest ważne, znaczące… I tworzyli „senniki”, jak np. asyryjski król Assurbanipal, który w VII wieku p.n.e. zgromadził wiele glinianych tabliczek z opisami snów. Potem powstawały inne senniki (m.in. Artemidora, greckiego wróżbiarza i tłumacza snów). Współcześni psychologowie twierdzą, że sny w sposób symboliczny przekazują nam prawdę o nas samych – o dręczących nas namiętnościach, emocjach. I że można te symbole tłumaczyć na język psychologii, o ile zna się śniącego, jego życie i środowisko. Są nawet terapie psychologiczne, polegające na opowiadaniu snów przez pacjenta. Tłumacz snów odkrywa ich znaczenie i daje wskazówki śniącemu, jak ma on rozwiązać problemy z życia na jawie…
Nie należy jednak traktować poważnie różnych wróżbiarzy w Internecie, którzy odszyfrowują sny. Do tego potrzeba dużej wiedzy i znajomości osoby śniącej.

Co dzieje się z nami w nocy?

sny znaczenie
Sen to najlepsza regeneracja organizmu ale również projekcja naszej podświadomości

 

Badacze snu odkryli, że podczas spania nasze ciało przechodzi kilka różnych faz. I tak w fazie pierwszej sen jest bardzo lekki, mózg pracuje wolniej i stabilniej. Ta faza odpowiada za regenerację organizmu. Zwalnia puls i oddychanie. Z początkowej drzemki, w czasie której analizujemy jeszcze wydarzenia minionego dnia, już po paru minutach, pomału i niepostrzeżenie przechodzimy w kolejne fazy. W II fazie snu serce bije szybciej, oddech jest przyspieszony, wzrasta ciśnienie krwi, a gałki oczne wykonują gwałtowne, okrężne ruchy, widoczne pod powiekami. Teraz właśnie w naszej podświadomości dzieje się wiele ciekawych rzeczy – przeżywamy marzenia senne! Fazę tę nazwano REM (skrót z angielskiego, oznaczający ruchy gałek), albo snem paradoksalnym. Trwa około 20 minut, po REM przychodzi faza III i IV – snu głębokiego. Podczas gdy śpimy wyłączone są nasze zmysły. Pracują tylko mięśnie i to te najbardziej potrzebne (np. mięsień sercowy). Całe ciało „ładuje baterie” na następny dzień naszej zwykłej aktywności. Ten senny cykl powtarza się w nocy kilka razy, więc przeżywamy kilka faz REM i marzeń sennych z nią związanych! Nie tylko sen, ale i marzenia senne są nam potrzebne do życia. Eksperymenty naukowców dowiodły, że człowiek, którego budzono zaraz po tym, jak wpadał w fazę REM, już po paru dniach zaczynał być bardziej nerwowy, miał trudności z koncentracją, koordynacją ruchów. Kiedy następowało dalsze zakłócanie snu, stan ten ciągle się pogarszał. A przecież naukowcy w tym eksperymencie pozwalali mu spać – nie pozwalali mu tylko śnić!

Kilka teorii śnienia

Zygmunt Freud, twórca psychoanalizy uważał, że sny są odzwierciedleniem naszych marzeń na jawie i mają związek z naszym codziennym życiem. Jeśli, na przykład człowiek jest głodny, będzie śnił o jedzeniu. Jego dwaj słynni uczniowie nie zgadzali się ze zdaniem mistrza. A Adler uważał, że sny są wyrazem nieustannego dążenia człowieka do władzy. C. G. Jung był natomiast przekonany, że sny są czymś w rodzaju archiwum, archetypu wspomnień, refleksji i doświadczeń przekazywanych z pokolenia na pokolenie od najdawniejszych czasów.

Poza tym są jeszcze koszmary, prześladujące niektórych ludzi i co to oznacza? Im potrzebna jest pomoc psychoanalityka. Kto chciałby ze snów uczynić swojego przewodnika, powinien założyć sobie dzienniczek, w którym będą zapisywane sny. Każdego ranka, zaraz po obudzeniu należy zanotować sen, zwracając uwagę na nastrój: czy we śnie było miło, wesoło przyjemnie czy też czegoś się trzeba było obawiać? Drugim krokiem jest zakup sennika, ale trzeba wziąć pod uwagę, że interpretacja snów jest tylko podpowiedzią, a nie osądem czy rozwiązaniem sennej zagadki! Trzeba zawsze brać pod uwagę osobiste okoliczności życiowe…

Sny znaczenie – sennik

Mały przewodnik po najczęściej spotykanych sennych symbolach, który pomoże zinterpretować sen…

Aresztowanie – widzieć we śnie lub samej być aresztowaną to ostrzeżenie przed tym, by nie rzucać oszczerstw na bliźnich! Kto pod kim dołki kopie – sam w nie wpada!

Czarodziejka troszczy się o wsparcie dla Ciebie. Obiecuje szczęście w sprawach osobistych i spełnienie nawet najskrytszych marzeń…

Dom symbolizuje Twoje ciało: dach to marzenia, fronton to twój wygląd, a poszczególne piętra to Twoje części ciała.

Dzban – jeśli pusty to znak, że Twoje miłosne uczucie do kogoś nie jest odwzajemnione… Jeśli do wazonu wkładasz kwiaty to Twoje zachowanie jest swobodne. Zbić dzban, wazę, oznacza koniec związku z ukochanym!

Dżungla oznacza, że Twoim obecnym życiem rządzi chaos. Jeśli pojawiają się dzikie zwierzęta to symbol rywalki. Jest rywal w jakiejś życiowej sprawie!

Jaskinia – jeśli się z niej wyłaniasz to oznacza wypadek w przyszłości. Jeśli, wchodzisz doń – niebezpieczeństwo, że spotkasz fałszywych ludzi!

Joga – widzieć we śnie siedzącego w asanie jogina oznacza, że powinnaś trochę nad sobą popracować! Może nie jesteś zadowolona ze swojej sytuacji i poszukujesz wewnętrznego spokoju?

Kąpiel to symbol oczyszczania Twej duszy. Jeśli bierzesz we śnie kąpiel w czystej wodzie to oznacza, że wyjdziesz niebawem z jakiejś trudnej i zagmatwanej sytuacji obronną ręką.

Koń to symbol podstawowej energii życiowej, ma również znaczenie erotyczne – skrywane namiętności. Im dzikszy jest koń w Twoim śnie, tym większa jest Twoja życiowa energia.

Krew to symbol ran na duszy. Jeśli krew we śnie wypływa z Twego ciała, będziesz wkrótce przez kogoś zraniona (ale nie dosłownie – postępowaniem albo słowami).

Malarz widziany we śnie przy pracy oznacza, że Twoje akcje u chłopców rosną i wkrótce przeżyjesz szalony flirt…

Małpa ostrzega przed fałszywymi przyjaciółmi. Być ugryzioną przez małpę oznacza, że jakiś fałszywy pochlebca będzie chciał zyskać Twoje względy. Jeśli małpa robi we śnie grymasy to ostrzeżenie, że ludzie, którymi się otaczasz są bardzo powierzchowni…

Morze widzieć we śnie symbolizuje zagadkę. Spacerować brzegiem albo płynąć nim oznacza nowe i niespodziewane wydarzenie.

Nagość we śnie to seksualna fantazja. Może też oznaczać niezależność, wolność nagiej osoby.

Niebezpieczeństwo nie śni się tak dosłownie, ale ostrzega przed kłótniami lub jest wskazówką do wycofania się z jakiejś sytuacji. Może także wyrażać kompleksy i brak wiary w siebie.

Ogień to jeden z ważniejszych „sennych” symboli: jeśli gasisz we śnie ogień, podobnie zgasną twoje nadzieje. Rozpalanie ognia to oznaka nawiązania wkrótce erotycznego związku.

Pieniądze jeśli widoczne są w Twoim śnie, to dobry znak! Wkrótce nadejdzie miłość lub sukces!

Pogrzeb oznacza, że chcesz o czymś koniecznie zapomnieć. Może o jakiejś kłótni, nieudanym związku czy sytuacji. Jeśli widzisz we śnie własny pogrzeb może to oznaczać, że jesteś nieśmiałą i zakompleksiona osobą, trzymająca się na uboczu.

Pokój, a ściślej jego zmiana – przechodzenie z jednego do drugiego oznacza zmianę Twojej sytuacji życiowej. Jeśli przechodzisz z ciemnego pokoju do jasnego, to znak, że będziesz w jakiejś sytuacji rozsądniejsza.

Pomarańcza oznacza szczęśliwy związek. Jeść we śnie pomarańczę oznacza, że wkrótce zostanie odwzajemnione Twoje uczucie. Owoce są w ogóle symbolami erotycznymi.

Prezenty to dobry znak dla świeżo zakochanych! Otrzymać we śnie prezent to obietnica spełnienia marzeń. Chłopak będzie tym właściwym!

Przeprowadzka – widzieć ją we śnie albo samej się przeprowadzać oznacza nieakceptowanie swojej obecnej sytuacji życiowej. Tęsknisz za zmianami, chciałabyś odmienić swoje życie!

Ptak ma zawsze duchową symbolikę. Jeśli miota się w klatce to oznacza obecny stan duchowy śniącego – uwięzienie. Jeśli ptak wolno fruwa na niebie oznacza spełnienie marzeń śniącego o wolności, uwolnienia się od czegoś lub kogoś…

Pustynia to symbol samotności, która mimo wielu kontaktów z rówieśnikami tkwi w duszy śniącej osoby. Często też wskazówka, że cel można osiągnąć tylko poprze działania zdecydowane i czasem nawet agresywne! I że droga do celu nie będzie usiana różami…

Robak widziany we śnie oznacza, że Twoja przyjaciółka z dnia na dzień stawać się będzie coraz to nieznośniejsza! Może też symbolizować wrogą osobę, która chce twoje szkolne życie czy też osobiste znacznie Ci utrudnić. Robak symbolizuje też najniższe ludzkie instynkty.

Ryby – jeśli są we śnie małe, to oznacza niezadowolenie i niezaspokojenie swoich pragnień. Jeśli ryby są śliskie oznaczają, że jesteś otoczona fałszywymi pochlebcami.

Śmierć – bez obaw, śnić o śmierci nie oznacza, że Ci się to przytrafi! To tylko jeden ze sposobów samooczyszczania duszy. Jeśli ktoś zmarły ponownie umiera w Twoim śnie oznacza po prostu, że o tej osobie wciąż jeszcze myślisz.

Światło pod każda postacią symbolizuje energię duchową, wewnętrzną. Jeśli w świetle wszystko wydaje się jasne i proste oznacza to rozwiązanie kłopotów w bliskiej przyszłości i czas beztroski.

Tunel – jeśli do niego wjeżdżasz, oznacza to strach przed ciasnym, ciemnym otoczeniem. Może wskazywać na to, że przeżywasz akurat niepomyślny, gorszy okres w swoim życiu, który jednak niebawem się skończy.

Wampir to oznaka wykorzystania w każdej postaci. Jeśli wampir wypija Twoją krew – jesteś przez kogoś w życiu na jawie wykorzystywana!

Wąż to tajemnica albo seksualne pragnienia Jeśli pełza to nie zostaną spełnione Twoje seksualne marzenia. Jeśli boisz się węża – boisz się również seksu na jawie!

Wieża oznacza, że spełnią się Twoje ambitne zamierzenia, o ile we śnie spoglądasz z jej szczytu. Zawalenie się wieży ostrzega przed niezdanym egzaminem!

Włosy gęste, długie to generalnie dobry znak oznaczają bowiem zdrowie i świetne samopoczucie. Nieuczesane, niezadbane natomiast wróżą troski. Ostrzegają przed jakąś znaczną stratą w życiu na jawie.

Wulkan to symbol gotujących się w ciele śniącego namiętności o raczej negatywnym odcieniu. Być może dręczony jest np. chorobliwą zazdrością o partnera!

Zęby to seksualne potrzeby albo cele materialne, które teraz najbardziej Cię zajmują. Wypadające zęby oznaczają osoby lub sprawy z Twojego najbliższego otoczenia. Ból zębów we śnie oznacza kłopoty sercowe.

 

Kobiece libido

DROGI CZYTELNIKU

Artykuł, który właśnie przeglądasz, możesz łatwo udostępnić poniżej.

ROSOMAG.PL 🚀